Xaver Neumeier (vlevo) s Jakobem začali péct pečivo v podobě vztyčeného prostředníku jako reakci na protinákazová nařízení. Pro druhou vlnu pandémie očekávají poloviční ztrátu. Tradiční symbol trucu, odporu, urážky, v němčině takzvaný „prst hněvu“, jim snad přináší trochu úlevy, ale také obratu – jejich kreace je pravidelně rychle vyprodána.
„V normální době jsou parkoviště před jejich prodejnami plná už od rána,“ popisuje list. „Žijeme z příležitostných prodejů a ze zákazníků, kteří si pro pečivo přijedou autem,“ říká Xaver Neumeier, který v pekárně pracuje třináct let jako třetí generace. Zaměstnávají 23 lidí, z toho 15 pekařů, ostatní v prodeji.
Těžce pociťovali už první lockdown, ke druhému říká jeho bratr Xaver, že ne všechno si musí nechat líbit. Osm let je v rodinném podniku cukrářem. Vztyčeným prostředníkem chtějí „dát znamení“, protože jinak se bránit nemohou, vysvětlují. Od jarní korony hodně investovali, instalovali plastové štíty, pro zákazníky na předzahrádce připravili deky a přehozy, ale po ohlášení druhé brzdy se ptají, k čemu to vlastně bylo, když u nich hosté stejně nemohou posedět. Zaměstnanci pracují na zkrácený úvazek, hotely a hostince odpadly, bratry stav nervuje…
Protestní vytrčený prostředník platí obecně za obscénní gesto, pokud je namířen na jiného, a v „opravdovém životě“ může být jeho užití i trestně stíháno, pokračuje list. „Pekařští bratři ale chápou své poživatelné stvoření jako statement. Před několika dny prezentovali svou kreaci na sociálních sítích a ohlas byl obrovský. Zájem naskakoval, podnikatel v hromadné autodopravě objednal velkododávku, z Berlína si vyžádali balík,“ uvádí PNP. „Obchod s pěstí s vytrčeným prstem, se kterým byl kdysi před čtvrtstoletím na fotbalovém hřišti znám Stefan Effenberg, kvete. Kdo přijde později, má smůlu…“ „Pěst vzdoru“ pekařů Neumeierů se má prodávat celý listopad. „Naši zákazníci rozumějí a podporují nás,“ říkají. A to je prý hlavní… Foto: Deník/PNP/Kilian Pfeiffer