V roce 2020 přišlo v Bavorsku na svět 29. února 291 dětí, zatím co v přestupných dnech od nového tisíciletí jich bylo kolem 260. Kolísání čísel je přitom značné - v roce 2004 se 29. února narodilo jen 200 dětí, čtyři roky předtím 344. Oficiálně je přestupní den u sousedů v letech bez 29. ledna vždycky 1. březen, protože v Německu uplyne rok života dovršením dne před narozeninami, v tomto případě tedy 28. únorem, vysvětluje DK.

Oficiálním dnem narozenin "přestupových dětí" v "normálních" letech je podle statistiků 1. březen, jak určuje občanský zákoník…

Flirtovací kolotoč

6. a 7. března se mohou flirtování lační samotáři setkat se stejně "postiženými" u sedačkového vleku Flirt-Karussel na Frauenkar a během společné jízdy lanovkou se lépe poznat, napsal DK. Poznávacím znamením chtivosti po partnerovi je srdíčko k nalepení na větrovku nebo helmu, které je k dostání u pokladny Wurzeralmu. Údolní stanice Zweiersesselbahnu k Frauenkaru bude zastávkou pro singly. Srdíčkové ukazatele směru na sjezdovce je povedou k malému překvapení, dodává DK.

Jak se daří pivu za humny

Odbyt piva v Německu loni meziročně poklesl o 4,5 % neboli o 394,2 milionu litrů. V Německu sídlící pivovary vystavily celkem 8,4 miliardy litrů. Po lehkém nárůstu v roce 2022 o 2,7 % tak pokračoval dlouhodobý trend poklesu.

200 miliard litrů piva se ročně vypije na celém světě. Průměrný Němec si jej dopřeje 92 litrů, Bavor zato 125 litrů. Mistry světa v této disciplíně jsou ale už léta Češi s více než 180 litry na hlavu a rok.

V Aidenbichlu mají zvířata klid.
Od sousedů: Zahlcené útulky zvířat

Sousedé se chlubí jiným rekordem - mají nejdéle existující pivovar, Weihenstephan v bavorském Freisingu. V této spolkové zemi se vyrábí 4000 druhů piva, ale nejoblíbenější z celého Německa mezi nimi nejsou - jedničkou je podle 9,6 procenta konzumentů Beck´s. Dvojkou a trojkou jsou Krombacher a Warsteiner. V Bavorsku jsou nejoblíbenější doma v Mnichově - Augustiner, Franziskaner, Hofbräu a Paulaner.

Další rekordy jsou kuriózní. V Anglii prý ročně zmizí 93 000 litrů piva, které uvíznou ve vousech konzumentů.

Hnojivo se opět chystá...
Od sousedů: Močůvka je na řadě

Nejvíc piva se uvaří v Číně, kde o něm vykoumali, že je prevencí proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě.

V USA si udělal jméno St. Pauli Girl, výlučně vařený pro americký trh. Nepochází ale z Hamburku, jak by jméno naznačovalo, ale z brémského pivovaru St. Pauli Brauerei C.L. Wilh. Brandt GmbH. Na etiketě má blondýnu v dirndlu.

Morče v zavazadle cestující z Toga.
Od sousedů: Pečený hlodavec přistál v Mnichově

Nejdražší láhev piva, která kdy byla prodána, šla v aukci v Anglii 2009 za 11 000 eur. Byla to nedotčená plná láhev Löwenbräu Lager, kterou našel hasič v květnu 1937 v Lakehurstu v troskách shořelé vzducholodě Hindenburg.

A co prý mají společného pivaři na celém světě? Víru, kterou údajně perfektně popsal Benjamin Franklin: „Pivo je důkaz, že nás Bůh miluje a chce, abychom byli šťastni,“ zakončuje DK.