Organizace ochrany přírody Německa a bavorského svazu ochrany ptactva vyhlásily v padesátileté historii veřejné hlasování podruhé . Zúčastnilo se ho přes 142 000 lidí. V Německu hnízdí jen několik stovek párů dudků.

Covid: Nekonečný růst?

Počet nových infekcí covidu v Německu ve čtvrtek poprvé překročil 60 000 za den - bylo jich 65 371, píše PNP. Před týdnem jich bylo poprvé přes 50 000.

Rekordní byla i incidence 336,9 (před týdnem 249,1, před měsícem 74,4), největší v Rottal-Innu 1359,6. Následuje Freyung-Grafenau 1272,4.

Skoro tisíciletý pivovar

Třetím nejstarším privátním bavorským pivovarem je podle nových rešerší Wildbräu Grafing v okrese Ebersberg. Hlavní státní archiv v Mnichově našel, že podle dokladu v latině se tam pivo vařilo už v roce 1060, píše Donaukurier (DK). Starší jsou jen Státní klášterní pivovar Weihenstephan (1040) a klášterní pivovar benediktinů Weltenburg (1050).

Podle historika Bernharda Schäfera byl pivovar v Grafingu částí statku Gisling, zřízeného vévodou Heinrichem II. v roce 973 pro manželku Giselu. Od roku 1045 usedlost vlastnil klášter Ebersberg a místo přejmenoval na Grafing. Dnes Wildbräu vede v sedmé generaci rodu Gregor Max Schlederer.

close Z nejstaršího pivovaru? info Zdroj: Deník/PNP zoom_in Z nejstaršího pivovaru?

Dítě "unesla" asi babička

Vyšetřovatelé zvláštního oddělení "Dustin" s pomocí bavorské policie našli v úterý večer v jednom bytě v Bad Bockletu (okr. Bad Kissingen) 11letého Dustina H. z Bad Essenu v Dolním Sasku, který zmizel před sedmi týdny, napsal DK. Chlapec byl v pohodě. Policisté ho předali péči o mládež a okolnosti jeho zmizení objasňují. Stojí za ním zřejmě jeho babička, která měla vnoučka "odchytit" 28. září na školní cestě a dopravit ho ke známým do Bavorska. I ty policie obvinila.

Dolnobavorskou policii zase v pondělí upozornili na pětiletého chlapce, který je týdny hledán ve Švýcarsku, že se nachází v okrese Freyung. Po prázdninách ho matka nepředala péčí pověřenému otci a ten podal v kantonu Solothurn trestní ozámení. V úterý chlapce našli v Grafenau, kde byl týdny v bytě své 40leté matky, a předali ho otci. Pasovská kriminálka matku začala stíhat.

Nepomohly, bály se?

Dvě policistky ve věku 37 a 32 let byly v Hagenu odsouzeny úředním soudem na jeden rok podmíněně za to, že dva kolegy nechali v noci loni v květnu při přestřelce, při níž bylo vypáleno 21 ran, osudu a utekly, píše DK. Hrozí jim, že nebudou moci u policie působit.

Podle obžaloby nepomohly dvěma kolegům, na které při silniční kontrole náhle začali prověřovaní střílet. Jeden z nich byl zasažen a padl k zemi, přičemž mu život či zdraví zachránila neprůstřelná vesta. Policistky se daly na útěk, místo aby z krytu hlídkového vozu demonstrovaly policejní moc třeba varovnými výstřely. Soudkyně řekla, že rozumí jejich strachu o život, ale v dobrovolně zvoleném povolání policistky musely reagovat jinak. Útěkem nechaly kolegy v životu nebezpečné situaci osudu, podle motta "radši oni, než my", řekl žalobce.

Obžalované dění nepopíraly, ale prosily o pochopení jejich útěku. Mladší prý počítala s tím, že bude postřelena, a jen prosila, aby to nebylo do týlu. Starší tvrdila, že se nikdy neschovávala ani v nebezpečích, ale tato situace byla jiná, ve tmě bylo málo vidět, slyšely jen výstřely a jejich násobenou ozvěnu. "Všechno ve mně přeřadilo na přežití," řekla. Jejich obhájci se chtějí odvolat.

Zatkli podezřelého z vraždy archeologa

Ve věci pravděpodobně loupežné vraždy archeologa Bernharda von Bredow (62) ze Siegsdorfu a jeho 14leté dcery v Paraguayi zatkla tamní policie čtvrtého podezřelého, 46letého advokáta, který oběť léta zastupoval, než přišel o licenci, píše DK. Při domovní prohlídce u něho našli mj. dokumenty, na nichž byl podpis archeologa padělán.

Jak už náš web uvedl, motivem činu mohla být loupež cenných hudebních nástrojů, které zavražděný opravoval.

Zbrojnice na půdě

Policie v Řeznu zajistila při domovní prohlídce značné množství zbraní, píše PNP. Na půdě je schovával sběratel. Měl tam nože, šavle, bajonety, automaty a válečné zbraně. Muž měl už z minulosti zákaz držení zbraní. Odkud je má, teď policie vyšetřuje. 

close Ostrý nález… info Zdroj: Deník/PNP zoom_in Ostrý nález…