Rakouská diakonie letos slaví 150 let. Také v Linci usedli spolu postižení, starší, běženci, kterým diakonie nabídla domov, a ke stolu mohli přisednout kolemjdoucí, aby si s nimi promluvili. „Byla to živoucí inkluze, vzorný příklad, jak lidi, které společnost odšoupává ze svého úhu pohledu, zviditelnit,“ řekla Daniela Palková, předsedkyně sdružení. Alespoň nakrátko ke stolu přisedli zemský hejtman Thomas Stelzer, linecká místostarostka Karin Hörzingová a další politici.

Sama pět dnů v lese

Stařenka (86) z pěstounského domova v Erlangenu zmizela 13. června ráno. V poledne o pět dnů později, ji našli v nedalekém lese – zřejmě na procházce upadla a ocitla se v pro ni bezvýchodné situaci, sdělila policie. Nebyla naštěstí v život ohrožujícím stavu, ale dovezli ji pro jistotu do nemocnice.

Bavorských krav ubývá

Minimálně deset posledních let se zmenšuje počet krav v Bavorsku. Jak potvrdil zemský úřad pro statistiku, ve srovnání se stavem 2014 jich ubylo 15 % na 2,76 milionu. Jen v posledním roce se jejich počet zmenšil o tři procenta, o 78 000 kusů. Počet chovatelů se za deset let snížil dokonce o čtvrtinu, ke 3. květnu jich bylo už jen 38 300.

1,05 milionu krav na mléko je nadále největší skupinou bavorských stád. K nim přichází 782 000 telat a 652 000 zvířat ve věku jednoho až dvou let.

Asistenti muži pro ženskou trenérku

close Trenérka Wittmannová obstála u fotbalistů. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Trenérka Wittmannová obstála u fotbalistů.

Sabrina Wittmannová je od začátku května první trenérkou mužů v německém profifotbalu – třetiligového FC Ingolstadt. Do nové sezony dostala dvě trenérské posily, Iliu Grueva a Fabiana Reichlera. Jako trio spolupracovali předtím už u vedení klubového U19.

Pod trenérkou zůstal Ingolstadt neporažen a vítězstvím v zemském poháru se kvalifikoval do prvního kola bundespoháru.

Recyklují hotelová mýdla

Mnoho hotelových mýdel končí sotva použito v odpadu. Teď je začala obecně prospěšná společnost SapoCycle zřízená Lebenshilfe recyklovat v norimberské dílně. Třikrát z každé strany je Kristian Steko ohobluje a předá kus kolegyni, která okraje důkladně opracuje škrabkou na zeleninu. Pod velkou lupou kontroluje produkt další zaměstnankyně – na mýdle nesmějí být nečistoty, vlasy… Takto očištěná mýdla jsou rozdrcena mixérem a smíchána s vodou na hmotu, ze které jsou vyráběny nové kusy. Dílna zaměstnává lidi s tělesnými omezeními. Jsou plně vytíženi… Vyrobili přes 500 nových mýdel, která jsou rozdělována přes stoly potřebných nebo norimberskou missii.

SapoCycle založili manažerka Bernise Rivièrová a poradkyně Astrid Leutnerová začátkem roku poblíž Mnichova jako odnož stejnojmenné obecně prospěšné švýcarské společnosti. Další odnož je také ve Francii.

close Z recyklace hotelových mýdel. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Z recyklace hotelových mýdel.

Cílem obou žen je chránit životní prostředí a pomáhat potřebným. „Denně je více než pět milionů pevných hotelových mýdel na světě odhozeno do odpadu,” říká Leutnerová. Podle Rivièrové spolupracuje se SapoCycle asi 30 hotelů v Německu. V uplynulých šesti měsících tak bylo recyklováno asi 700 kilogramů mýdel na náklady hotelů – a dobrovolných dárců.

Podobně organizace Clean The World recykluje mýdla z více než 8000 hotelů po celém světě a rozděluje je přes podpůrné organizace v zemích, kde mnoho lidí trpí infekcemi dýchacích cest, průjmy a cholerou.