Poprvé v historii stály ve finále matka s dcerou - vítězce konkurovala mj. také její 50letá maminka Martina. Moderátorka a předsedkyně poroty Heidi Klumová posílala kolo od kola po procházce a fotoshootingu jednu ze soutěžících domů, Martina nakonec vydržela jako třetí. Její dcera vydělala vítězstvím 100 000 eur. Po Alisar Ailabouni, která zvítězila v roce 2010, je druhou rakouskou vítězkou GNT. Na snímku je matka s dcerou. 

Chromový král

Buick Super Riviera Sedan s rokem výroby 1958 byl snem Antona Edera, malíře z Osterhofenu. S manželkou Marion s ním jezdí ročně 2000 až 3000 kilometrů po bavorských silnicích. Našel svůj vůz po půlročním hledání přes internet ve Schwangau. "Až na lak je v originálním stavu, nesvařovaný," chlubí se. Původní je i polstrování sedadel a řídící panel.

Tento buick odešel nejprve od výrobce do Kanady, kde odjel 104 000 kilometrů. Odtud si jej koupil starší pán ze Švédska. Když zemřel, získal jej fanoušek z Allgäu, odkud jej pořídil Eder.

Pro nespočet zvědavců na něj vyvěšuje po zaparkování list technických dat. Mj. výkon 200 koní/221 kW, maximální rychlost 185 km/h, motor Fireball V8, obsah 5,97 litru (364 cui), délka 5,565 metru, šířka 2,027 m, výška 1,483 m, váha 2,260 tuny, produkce 28 460 vozidel, nová cena 3789 dolarů… 

Další "pivní" mistrovství

V Elmshornu ze Šlesvicku-Holštýnsku uspořádali po koronové přestávce 8. ročník mistrovství světa ve flunky-ballu, napsal Donaukurier. Soutěž se konala o Dnu otců. Sjelo se k ní 47 týmů se čtyřmi až pěti členy staršími 18 let.

Flunkyball je sport, při kterém proti sobě nastupují dvě družstva. Tenisákem nebo rolí toaleťáku trefují ze vzdálenosti asi čtyři metrů stojící prázdnou láhev nebo půlruhalitrovou petku. Jakmile padne, členové vítězného týmu pijí co nejrychleji svá piva, než hráč soupeře doběhne do středu hřiště, postaví padlou láhev, zdvihne tenisák a vrátí se zpět na čáru. Pak vítězové musejí přestat pít, popsal DK bez dalších podrobností. Náš web pak čerpal z "Fachschaft Physik Kit".

Ingolstadtský list dovysvětlil, že turnaj má také charitativní charakter. "Chtěli jsme dát Dnu otců smysl," říká Jonas Jensen z pořádajícího klubu. Od prvního turnaje před deseti lety už vybrali na darech a na vstupném kolem 10 000 eur pro potřebné, kromě jiného na dětský hospic a na domov zvířat. Letos to bude pro Červený kříž v Elmshornu.

Robotický pes hlídá elektrárnu

Vídeňský energetický podnik představil novou posilu, robotického psa. Je vybavený kamerami, senzory a umělou inteligencí a zaměřuje se na odhalování problémových míst a poruch, sdělil našemu webu Martin Landa z Eurocommu.

Největší rakouská elektrárna ve čtvrti Simmering dodává teplo a elektřinu do více než 800 000 domácností. O kontrolu provozu se doposud vedle automatických systémů starali především místní pracovníci. Nyní je doplnil i robotický pes Energy Dog. Do Vídně ho dodala americká firma Boston Dynamics, na projektu se podílí i společnost Smart Inspection.

Robot vážící 42 kilogramů je vybaven 17 senzory a kamerami, například termokamerou nebo akustickým a čichovým senzorem. Pohybuje se rychlostí až kolem šesti kilometrů za hodinu. Hlásí na centrální dispečink potenciální zdroje nebezpečí, jako jsou úniky plynu. Do plného provozu, tedy 24 hodin denně, by měl přejít na jaře 2023.