Nový stavební mistr chrámu Michael Hager dodává, že byli sami překvapeni, jakou silou září mozaiky po zkušebním očištění.

Po loňských průzkumech začali v rámci rozsáhlého restaurování novogotického dómu pracovat na mozaikách, na kterých ležela silná vrstva špíny. "Jednak z vnitřních ,zdrojů´, například z kouře svící, ale i z vlhkosti a nečistot vzduchu, který sem proniká zvenku," říká Susanne Beselerová, která restaurování vede.

Hitler na balkoně.
Od sousedů: Hitler na balkoně, na který se nesmí...

Nahnědlou vrstvu na mozaikách likviduje s kolegyní pinzetou - každou tesseru, jak se říká dílkům mozaik, čistí zvlášť. Po suchém vyčistění pinzetou jsou mozaiky opatrně omyty vlhkou textilií. Jsou tu na osmi plochách, restaurace každé zabere kolem 160 hodin práce. Současně jsou čistěny také oltáře a niky kaplí. "Nyní restaurujeme první, což potrvá déle, protože musíme vždycky znovu posuzovat, jestli je naše metoda správná, pak už to půjde rychleji," vysvětluje Hager.

Susanne Beselerová upozorňuje, že často zblízka je těžké poznat, co mozaika zobrazuje. "Teprve při pohledu zdola, od podlahy, se objevují detaily. Umělecká kvalita se tu potkává s řemeslným mistrovstvím," dodává. Podle ní má výzdoba dómu vztah k aktuálně renovovanému parlamentu ve Vídni - ten byl pravděpodobně vytvořen stejnou tyrolskou firmou, která zhotovila i motivy v Mariánském dómu.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Patnáct let za pokus vraždy manželky

Bojují proti toulavým kočkám

Od roku 2011 běží v Horních Rakousích projekt, který má bránit nekontrolovanému množení toulavých koček. Podílí se na něm 19 spolků ochrany zvířat. Od spuštění programu v této spolkové zemi vykastrovali 12 500 koček. Na očipování, kastrování a registraci poskytuje země dotaci. Od začátku bylo do projektu investováno milion eur. "Vzhledem ke zdražování ohlásil zemský rada pro ochranu zvířat Michael Lindner zvýšení příspěvku ze 75 eur na 80 za každou ošetřenou kočku," uzavírají OÖN.

Rakušané umírají dřív

Loni zemřelo v Rakousku podle předběžnýh údajů 91 765 lidí, o 10,7 % víc než v průměru posledních pěti let před pandémií. Očekávaná délka života žen (83,7 roku) i mužů (79 let) je nižší než v letech 2016-19.