Přinejmenším od roku 2019 dopravovala rodina maďarské a rumunské občany do čtyř "základen" v Rumunsku, Maďarsku, v Ingolstadtu a v hornorakouském Bad Hallu. Odkud byli rozváženi na "pracoviště" například u obchodů s potravinami, kde museli denně osm až deset hodin žebrat. Večer je členové rodiny vyzvedli a sebrali jim veškeré peníze. Jejich odměnou jim bylo místo ke spaní na matraci a jídlo.

"Díky intenzivnímu vyšetřování pod taktovkou státního zastupitelství v Ingolstadtu se podařilo orgánům v Rakousku, Německu, Maďarsku a Rumunsku ve středu pozatýkat pravděpodobné organizátory bandy," uvedl Donaukurier a dodal, že jeden z nich, 22letý, byl dopaden v Bad Hallu. Se třemi dalšími byl obviněn kromě jiného z obchodování s lidmi a nucení k otrocké práci.

Od sousedů: Smajlík jako vysázený

Vyšetřování spustilo v roce 2019 svědectví člověka, jehož rodina byla k žebrotě zneužita. Rakouská policie byla kontaktována loni v září. Ukázalo se, že zmíněný 22letý syn šéfa bandy, mezitím zemřelého, se usídlil v Bad Hallu. Vybudoval tam po rodinném vzoru skupinu žebrajících. Minulou středu koordinovali vyšetřovatelé ve čtyřech zemích ve stejný čas zásah na základny skupiny. V hlavním sídle bandy v Rumunsku bylo zajištěno 90 000 eur v hotovosti a kilogram zlata. V Bad Hallu, kde zasahovalo deset rakouských, dva rumunští a jeden německý policista, bylo nalezeno více mobilů, které jsou nyní vyhodnocovány, a hotovost. Její větší díl ale byl podle policie už odvezen do Rumunska. Mladík zadržený v tomto místě bude vydán do Německa. O lidi, které úkoloval, se nyní starají organizace ochrany obětí.

Choval opice na kšeft

69letý muž z Oberhausenu je obviněn, že léta choval ilegálně opice a špatně o ně pečoval, uvedl DK.

Proces je veden jako krádež přísně chráněných opic ze zoo v Krefeldu v roce 2015, mezi nimi párku vzácných lvíčků zlatých, podle zoo v ceně až 30 000 eur. Zmizeli beze stopy.

Svědectví vyšetřovatelky celního úřadu hlavního obžalovaného těžce zatížilo. Podle ní provozoval ilegální chov celkem 225 opic různého druhu. "Produkt" měl hodnotu ve statisících eur.

Vrchní kanec Putin. Diktátor ale není.
Od sousedů: V parku divoké zvěře přejmenují čtyřletého Putina

O část zvířat nebylo řádně pečováno, takže řada z nich uhynula. Jedna opice ve svém výběhu umrzla. Několika kusům obviněný neodborně a bez umrtvení odoperoval identifikační znaky.

Vyšetřovatelka iniciovala v létě 2018 domovní prohlídku u chovatele. Tehdy bylo v lednici nalezeno čtrnáct mrtvých opic. Obviněný vypověděl, že živá zvířata předtím předal známému do Polska. I ten je stíhán kromě jiného za krádež, týrání zvířat a padělání dokumentů.