Přiložila kresbu, na níž jsou její milovaní psi corgis a tradiční čajový servis. Také obálka s adresou "Her Majesty The Queen" byla ozdobena mnoha květinami. Celé blahopřání sepsala sama, ačkoliv by jí rodiče mohli poskytnout nejlepší pomoc - tatínek James se rodilý Angličan, maminka Eva učí angličtinu.

Minulý týden dostala žákyně třetí třídy oficiální poděkování Alžběty II., originál jubilejní karty se dvěma obrazy královny. Odesláno bylo 7. září, tedy den před jejím úmrtím…

Ani nepotřebují auta

Analýza Dopravního klubu Rakouska ukázala, že 1,6 milionu občanů ještě nikdy nejelo autem (ve Vídni 665 000), jen vzácně dalších 600 000 lidí. Napsal to Volksblatt ke čtvrtečnímu Dnu bez aut. Domácnost bez aut vydává ročně na mobilitu v průměru 1650 eur, rodiny s jedním osobním automobilem průměrně 6200 eur.

V pátek má být Earth Night

Ve 3. ročníku akce iniciované v roce 2020 Manuelem Philippem z "Kmotrů noci", obecně prospěšné společností se sídlem v Německu, která se zasazuje o ochranu tmy a tlumení světelného znečisťování, jsou lidé vyzýváni, aby nejpozději od 22 hodin místního času zredukovali venkovní umělé světlo - na celou noc, píše DK. To na rozdíl od březnové Earth Hour. Projekt podporuje stovka organizací, svazů a firem mj. z Německa, Rakouska a Švýcarska.

Lavičky pro stopaře.
Od sousedů: V Horním Rakousku do ulic umístili lavičky pro spolujízdu

„Doufáme, že letos se přidá ještě víc velkých měst a obcí, bude znovu vypnuto osvětlení tisíců objektů a ještě víc komun najde odvahu zhasnout na ulicích na celou noc," říká Clemens Schnaitl, mluvčí rakouských Kmotrů noci. Obzvlášť je potěšen účastí Lince a Salcburku (nenasvěcování budov), Steyru, Schärdingu a Eferdingu, kde zhasnou všechny ulice.

Manuel Philipp pak vzkazuje: "Nechte svou obec prožít, jak vypadaly noci v ní před 150 lety! Přiveďte lidi dohromady - se svícemi, loučemi, muzikou a jídlem…" Více www.earth-night.info.

Neodhalené vraždy?

Ze 54 vražd spáchaných loni v Rakousku bylo 44 objasněno ještě téhož roku. Ne každá se ale dostala do statistik, protože když v této zemi člověk zemře, dojde k pitvě mrtvého stále vzácněji, píše Volksblatt.

Walter Rabl, prezident rakouské společnosti pro soudní medicínu, odhadoval před dvěma roky pro tento list, že u vražd, zabití nebo nedbalostního usmrcení by poměr mezi odhalením a neodhalením mohl být jedna ku dvěma. Už v roce 2014 měl tehdejší předseda vědecké rady Walter Berka podezření, že až 30 procent úmrtí není odborně vysvětleno.

Pronikají do prasloje.
Od sousedů: V solném dole jsou na stopě pravěké supertěžby

"Přesto počet pitev trvale klesá," pokračuje list. "V roce 1984 jich bylo ještě 30 737, 30 let poté, kdy vědecká rada vyvolala kvůli stavu věci poplach, už jen 9948. A jde to dál s kopce, loni bylo podle Statistického úřadu v Rakousku pitváno jen 7426 těl. Z toho 434 je indikoval covid…"

Zatím co v roce 1984 odhalily pitvy 112 trestných činů, loni jen 32. „Stále klesající frekvence pitev má v první řadě vliv na kvalitu statistik příčin úmrtí," varuje Rabl. Situace v soudní medicíně je podle něho dál kritická a ještě se zhorší nadcházející vlnou odcházení patologů do důchodu. Už před dvěma roky se obával: Stojíme na kraji propasti a v příštích letech uděláme bohužel ještě krok dál…

"Odpískali" den lidové hudby

Mezinárodní den lidové hudby, který se měl konat nadcházející neděli v Aldersbachu, jak propagoval i náš web, musel být z důvodu špatné prognózy počasí - mrazivé chladno a vysoká pravděpodobnost deště - odřeknut, informuje PNP.

Nepomohli tonoucímu, budou sedět

Nejvyšší německý spolkový soud v Lipsku potvrdil ve středu rozsudek soudu ve Weidenu nad dvěma mladými, kteří nezachránili před utonutím svého 22letého podnapilého přítele. Jeho nejlepší kamarád půjde na pět a půl roku do vězení, známá na čtyři a půl.

V září 2020 v šiša-baru v severobavorském Weidenu vypili hodně vodky. Venku chlapec potřeboval pomoc s chůzí a v nestřeženém okamžiku spadl z náspu do odvodňovacího kanálu. Odsouzení k němu sestoupili, ale nepomohli mu, když ležel na břiše na břehu a plačtivě vzdychal. Žena to ještě natáčela na mobil. Když spadl do vody úplně, jen se smáli a po neúspěšném pokusu o hledání šli domů.

Okresní soud je v srpnu 2021 potrestal za opuštění s následkem smrti, ale ne za zabití z nedbalosti, protože nebyl přesvědčen, že počítali s jeho smrtí. Třetí obžalovaný, který jako řidič s nimi v hospodě nepil a u kanálu nebyl, dostal podmínku za to, že nepřišel na pomoc účastníkovi, který bez záchrany mohl čelit možnému zranění nebo smrti. 

Ilustrační foto.
Od sousedů: Chytají nám podnapilé krajany