Už na jaře se na půldruhatunové skulptuře objevily škody - hlava koně byla zlomená a jedna ruka političky odpadla. Pak byla socha opravena a renovována. Přesto nevydržela vnitřní tlak a váhu. Co teď s troskami díla bude, není podle Kocha ještě rozhodnuto.

Méně uctivé nobelovky

Dostal jednu z neuctivých nobelovek.Dostal jednu z neuctivých nobelovek.Zdroj: DK"Ignoble", podle slovníku Seznamu nečestné, plebejské, nízké, pokleslé, hanebné, opovrženíhodné, odborné studie vyznamenávají v USA legračními "Ig-Nobelovými" cenami. V noci na dnešek byly udělovány po 33.

Tak polští a američtí vědci získali cenu v kategorii Chemie a geologie za výzkum, proč mnoho badatelů rádo olizuje kameny. Jan Zalasiewicz při poděkování vysvětlil, že co není docela jasné, se výrazně vyjasní zvlhčením povrchu.

Experti z USA, Kanady, Iránu a Vietnamu obdrželi jednu z deseti cen za využití mrtvol k prozkoumání otázky, zda člověk má v obou nosních dírkách stejný počet chlupů. Probádali asi 20 mrtvých a našli v jejich nosních otvorech 110 až 120 chloupků.

Vědci z Číny, Kanady, Británie, Nizozemska, Irska, USA a Japonska dostali cenu v kategorii Vzdělání za metodické šetření nudy učitelů a žáků. Jedním z objevů bylo, že se žáci při vyučování pravděpodobněji budou nudit, jestliže to předem očekávají, nebo jestliže nabudou dojmu, že se nudí učitelé.

Umí vlasy!
Od sousedů: Pátou kadeřnicí světa!

Jiní byli oceněni za šetření pocitů lidí často opakujících stejné slovo, další zjišťovali, kolik lidí na ulici se podívá nahoru, když uvidí, že se tam dívají jim neznámé osoby. Jihokorejsko-americký výzkumník Seung-min Park vymyslel inteligentní toaletu, která automatizuje analýzu moči a stolice k včasnému zjištění onemocnění. Jeho práce byla publikována v dubnu 2020 v publikaci Stanford Medicine.

Další tým zkoumal mozkovou aktivitu expertů v mluvení pozpátku (poděkování za cenu přednesli popředu i pozpátku). Dva Japonci byli oceněni za experimenty, jestli elektrické jídelní tyčinky a brčka mohou měnit chuť jídla, atd.

"Před pandémií bylo gala Ignoble každoročně před tisícovkou diváků v divadle elitní univerzity Harvard," uzavírá DK.

Dianin ovčí svetřík v aukci

Princeznin svetřík…Princeznin svetřík…Zdroj: DKZnámý pulovr s ovcemi, z nich jednou černou, který nosila princezna Diana, byl vydražen v aukci Sotheby's v New Yorku za 1,1 milionu dolarů. Je nejdražším svetříkem, který kdy byl dražen.

Aukční dům si ho cenil na 80 000 dolarů. Krátce před koncem několikadenní online aukce vytlačilo přes 40 dražebníků během 15 minut cenu o 290 000 dolarů na 1,1 milionu.

Nosorožec. Ilustrační foto.
Od sousedů: Zabita nosorožcem v zoo

Diana ho měla na sobě v roce 1981 na veřejnosti. Když byl krátce nato poškozen, objednala u výrobce nový. "Dnes je u něj možné koupit takový produkt za něco víc než 200 eur," píše DK.

Uplaval Hudson River

Britský ochránce přírody Lewis Pugh uplaval za zhruba měsíc 500 kilometrů od pramenů v Adirondack Mountains ve státě New York do ústí Hudson Riveru na Atlantiku u Manhattanu, aby upoutal před shromážděním OSN pozornost na ochranu moří.

V čem (ne)mohou chodit do školy

Školní řád gymnázia ve Stockerau nově předepisuje, jak se žáci (ne)mohou oblékat. Tak děvčata musejí zakrýt oděvem trup od základny prsou a pupek, u kluků jsou zakázány kšiltovky a kapuce, na horních částech oděvu nesmějí mít diskriminující texty a obrazy uctívající drogy a násilí.

Ředitelka školy předpis v deníku NÖN obhajuje: "Máme za důležité, aby žáci pochopili existenci jednoho pracovního místa, v tomto případě školy, na kterém 1100 žáků a učitelů spolupracuje. Ústrojní řád byl přijat po dohodě zástupců rodičů a žáků."

Ilustrační foto
Od sousedů: S nožem útočil na manželku

Televize Dolních Rakous dostala k věci zdrženlivou reakci ministerstva školství - vlastní stanovení chování je ve školním řádu možné. "Nevidíme v tom ale žádný podklad pro uložení povinnosti žákyň a žáků nocit školní uniformu," uvedla odpověď.

Rakušané platí málo kartami

S průměrně 247 elektronickými transakcemi v minulém roce patří Rakousko do nejnižší třetiny evropských zemí. Přitom bezhotovostních plateb v této zemi loni přibylo sedm procent.

Nejvíc jich bylo loni v Norsku - přes karty nebo smartphony šlo průměrně 708 transakcí na osobu. Následovaly Dánsko 610 a Lucembursko 598. V Německu bylo těchto operací 284 na občana. Méně než v Rakousku jich bylo například v Itálii (186) a na Maltě (180).