Přišla o obě nohy při ruském raketovém útoku na nádraží v Kramatorsku, kde stovky lidí čekaly na evakuační vlak. Ten den, 8. dubna 2022, 59 lidí zahynulo a 114 bylo zraněno.

Jana s maminkou se rok léčila a znovu učila chodit v klinice v San Diegu (USA). „Nejdřív se držela na vozíku, pak používala hůl a nakonec nabrala rovnováhu a začala samostatně chodit. Postupně se to naučila," říká maminka Jany Natalija. Pomáhal jí Peter Hersh, který provozuje ortopedickou protetickou kliniku v San Diegu. Se svým týmem spolupracoval také s Janinou matkou, která přišla o levou nohu. Společně se znovu naučili chodit.

close Krůček po krůčku. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Krůček po krůčku.

Jana se tam zase naučila jezdit na kole. „Petr mi v Americe vyrobil speciální protézy na běhání. Teď chodím a trochu i běhám," řekla Jana pro Glas Ameriky.

Po návratu na Ukrajinu dokončila symbolický závod na 70 metrů v rámci humanitárního půlmaratonu ve Lvově. Stala se ambasadorkou rehabilitačního centra „Nezlomní“ a pomáhá shánět peníze na nákup lékařského vybavení. Od začátku války zdokonalili místní lékaři dětskou protetickou technologii, která jim dříve nebyla k dispozici.

close V náruči zachránce. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in V náruči zachránce.

Fotka Jany, kterou pořídil španělský fotograf Emilio Morenatti poté, kdy jí vyměnil obvazy na nohách, je ze zdroje DK. Sám přišel v roce 2009 o nohu v Kandaháru… V roce 2021 získal Pulitzerovu cenu za fotografii.

Těžké hledání zavražděné

U soudu v Norimberku pokračuje proces kolem zmizení 39leté Alexandry R. 9. prosince 2022, kdy v osmém měsíci těhotenství přivedla do jeslí svou pěstounku. Státní zastupitelství viní jejího tehdejšího partnera a jeho obchodního kolegu, že matku zavlekli a zavraždili. Pak připravili falešné stopy, které měly doložit její odchod do zahraničí. Její tělo se stále nenašlo.

50letý Bosňan a 48letý Němec se ode dneška zodpovídají z vraždy, braní rukojmí, podvodu a dalších zločinů. Jsou ve vazbě. Senát má jednání rozepsáno na 37 dnů. Den po zmizení ženy objevila policie nákupní seznam z železářství u jejího bývalého partnera Dejana B. - také řezací nůž a náhradní čepele, několik pytlů na odpadky o objemu 120 litrů a komínový vysavač. Policista svědek uvedl, že se obžalovaný při prvním výslechu choval nezvykle, protože se na zmizení své partnerky neptal.

Srnec "zmizel" v autě

Při dopravní nehodě v Meinheimu se sražený srnec "ztratil" v autě. 56letý řidič ho v neděli brzy ráno srazil, ale když vystoupil a chtěl se po něm podívat, nemohl ho nalézt. Nehodu přesto oznámil policii a pokračoval v cestě. Až před pracovištěm srnce našel zaklíněného do čelní partie vozidla. Po nehodě ho zřejmě přehlédl.

close Nalezený až na druhý pokus. info Zdroj: Zdroj: DK zoom_in Nalezený až na druhý pokus.