Nekladli za letní teploty žádný větší odpor. Domácím jim prý bylo potěšením kradláře namočit, ale napřesrok budou muset svůj strom lépe ohlídat, podotkl předseda městských lidovců Alexander Würzl.

Na výlet do Čech

Dům přírody, umění a mládeže ve Waldkirchenu uspořádá ve čtvrtek 8. června exkurzi v rámci projektu Nové/staré cesty do Čech na bicyklech a e-kolech. Jejich cílem je Scharzenberský plavecký kanál v oblasti Sonnenwald a Rosenhügel u St. Oswaldu, poutní kostel Svatý Tomáš, Vítkův Hrádek a Lipno. Trasa vede opuštěnými obcemi kolem Železné opony a krásné přírody podél Zeleného pásu Evropy. Setkání účastníků bude v 9 hodin u domu přírody, odkud společenstvo vyrazí na parkoviště centra zimních sportů Schöneben. Trasa tour je středně těžká a měří kolem 60 kilometrů.

Porostou za humny cedry?

V rámci kooperačního projektu "Cedrus4Clim" s univerzitou pro zemědělství ve Vídni Rakušané nyní zkoumají, zda a jaký druh cedrů by přicházel v úvahu k pěstování v zemi. První pokusné plochy libanonských a atlaských cedrů budou založeny v Burgenlandsku, v Dolních a Horních Rakousích. Koncem května byly osázeny pozemky správy dr. Heinricha Birnleitnera v Aistersheimu, uvedla spolupracující Agrární komora Horních Rakous.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Češi bydlí a kradou v Rakousku

"Naděje vzbuzuje především libanonský cedr, který je doma v Turecku, Sýrii a Libanonu," píší OÖN. "Snáší dobře delší sucha a horká léta a experti očekávají, že se jim u nás dobře přizpůsobí. První pokusy byly ve střední Evropě zatím vzácné, v Bavorsku ale cedry vypadají nadějně, hojnější srážky než v jejich vlasti podporují dobrý růst."