Kříž s křížem

Z Mírového sálu radnice v Münsteru, kde ve čtvrtek a v pátek jednali ministři zahraničí G7, "zmizel" před summitem krucifix. Ministerstvo zahraničí o jeho snesení požádalo město, protože na setkání byli také ministři jiné víry.

Skladatel Kauder.
Od sousedů: Bezmasý pátek by pomohl klimatu?

Ve městě se to setkalo s velkým nepochopením. Krucifix ze 16. století visící na dřevěném ostění sálu patřil k inventáři prostoru, kde byl v roce 1648 vyjednán Vestfálský mír ukončující 30letou válku.

Jeho odstranění patřilo k většímu přestavění sálu, na kterém se ministerstvo a město dohodly. "Nešlo o žádné účelové rozhodnutí, už vůbec ne politické, ale zjevně o rozhodnutí organizační," řekla ministryně zahraničí Annalena Baerbocková a tvrdí, že by měla za dobré, kdyby kříž nemuseli dávat pryč.

Aktivisty zadrželi na 30 dnů

Řada aktivistů ochrany klimatu musí po přilepení se k dlažbě na jednom dopravním uzlu v Mnichově zůstat na rozhodnutí soudu v policejním zadržení 30 dnů, napsala PNP. Mluvčí policie řekl, že uplatnění této možnosti je velmi, velmi vzácné, opravdu velká výjimka. Musí jít o porušení pořádku se značným významem pro společnost nebo o zabraňování trestného činu. Zadržení může být prodlouženo maximálně o další měsíc.

Poněkud neveselá noc...
Od sousedů: "Ostrý" halloween v Linci

17 protestujících ze skupiny Poslední generace tak na Stachusu zablokovalo na více než dvě hodiny průjezd v obou směrech. 15 z nich stejnou akci na stejném místě za několik hodin zopakovalo. Protože ohlašovali další blokády, byl úřední soud požádán o jejich policejní zadržení do 2. prosince.

To je hlava!

Belgicko-nizozemský superinteligentní Laurent Simons (13) byl zapsán jako doktorand experimentální fyziky na Institutu Maxe Plancka v Mnichově. V létě uzavřel titulem magistra roční studium fyziky v Antverpách, začátkem roku udělal praktikum na Institutu Maxe Plancka v kvantové optice ve výzkumném centru Garching. Podílel se tam na vyhledávání nejmenších rakovinných buněk v krvi pomocí laseru.

Mladý myslitel…Mladý myslitel…Zdroj: Deník/De Standaard

Je synem zubařů Alexandera a Lydie Simonsových a vyrůstal u prarodičů v Ostende. Má IQ přesahující 145. V šesti letech dokončil základní školu, v osmi udělal maturitu na privátním gymnáziu v Bruggách, které mu připravilo individuální plán - v posledních šesti týdnech dělal každý den jednu zkoušku. Po získání titulu bakaláře v Antverpách studoval elektrotechniku v Eindhovenu.