Muzeum v tichosti zavřelo a budova bude dál užívána jen k bydlení. Asi nejobdivovanějším exponátem zanikajícího muzea je špice penisu velryby dlouhá metr a půl. V padesátých letech ji námořníci Onassisovy velrybářské flotily věnovali hospodské Hermine Brutschin-Hansenové, která provozovala 40 let knajpu "U Přívozu" u přístavního terminálu Kuhwerder. Raritu odkázala kapitánu Lührsovi. Když ten v roce 1989 zemřel, vedla muzeum jeho charismatická snacha Uschy. "Prezentace skurilit, krámů a antikvit jí tak seděla, jako by věci sama shromáždila," píše Hamburger Abendblatt. "Líčila k tomu 300letou historii rodu Lührsů včetně toho, že kapitánovi předkové začínali jako piráti…"

Teď ji čeká úkol exponáty co nejvýhodněji prodat. Je mezi nimi i zmíněný usušený penis, k jehož prodeji musely dát z důvodu ochrany druhů souhlas příslušné úřady. Bude nabídnut za vyvolávací cenu 3000 eur.

V katalogu má pořadové číslo 44. "Špička penisu pottwalu, vysušená a vydlabaná, délka cirka 154 cm, stopy stáří, jedinečná ,hamburgensie´," popisuje nabídka (foto Deník/katalog Kendzia).

Historický potápěčský oblek s ručními pumpami vzduchu, helmou a rukavicemi bude držen od 2400 eur. Zájemci mohou získat teleskopický dalekohled s věnováním z roku 1858, megafon z let kolem 1900 bude dražen od 60 eur, k raritám už patří i návrhy tattoo kultovního tvůrce Herberta Hoffmanna… Aukci doplňují i jiná "nautika", olejomalby s námořními motivy a modely lodí. Na snímku je Uschy Lührsová před „Seekiste“ (foto Deník/Hamburger Abendblatt/ Roland Magunia).

Převáželi elektrošoky jako baterky

Při kontrole vozidla se sedmi osobami na hranici ve Weigetschlagu/Studánky našla rakouská policie v neděli v podvečer dvě zakázané baterky s funkcemi elektrošoku, převážené do Mühlviertlu, píší OÖN. Dvěma Rumunům ve věku 38 a 40 let žijícím v Dolních Rakousích předběžně zakázala držení zbraně. Vezli také plynovku, 2000 nábojů a bojový meč. Jsou stíháni.

Kamzík v růžových zahradách

Do proslulé růžové barokní zahrady Mirabellu v centru Salcburku zabloudil ve středu zrána tříletý kamzík. Jeho procházka mezi květinami mobilizovala v 6.30 policisty, hasiče, městského mistra lovu a zvěrolékařku zoo, napsaly OÖN. Zahradník duchapřítomně zahradu uzavřel, veterinářka Miriam Wiesnerová vetřelce uspala foukačkou a džíp mistra lovu ho odvezl k tuctu soukmenovců na Stadtberg. Myslí si, že kamzíka vylekal a honil volně pobíhající pes. Foto: Deník/hasiči Salcburku