Na tisíc lineckých domácností jich připadá jen 514, následují malé obce Suben 559, Windischgarsten 560 a St. Georgen 570. Z velkých měst mají Steyr 591, Bad Ischl 593 a Attnang-Puchheim 595. Největší "hustotu" má malý Holzhauser v okrese Wels-venkov (756 obyvatel) - 896 osobních aut na 1000 občanů. V Edtu, Pilsbachu a Steinhausu je to 863, 862 a 839. Zemský průměr je 643.

O "plnosti" ulic to nevypovídá absolutně, protože auta hlášená v domácnostech doplňují počty firemních vozidel. Právě v malých obcích pak stačí k vysokému číslu hustoty, když větší podnik má přihlášeno víc vozidel, píší OÖN.

Spiklenecká teoretička nežádoucí?

Lékařce a aktivistce zdraví Marii Hubmer-Moggové odřeklo město Steyr plánovanou přednášku, sjednanou "tajně" místostarostou Helmutem Zöttlem (FP). Moggová výnosem akce chtěla podpořit svůj spolek pro zdraví dětí, a teď hrozí žalobou, napsaly OÖN. Lékařka mj. označila očkování dětí proti covidu vakcínou mRNA, která slouží pro tvorbu protilátek přímo v buňkách člověka, za zločin proti lidskosti. Starosta Markus Vogl potvrdil, že dostali psaní od jejího vídeňského advokáta, který zpochybňuje právní důvod odřeknutí a požaduje náhradu škody.

",Vyhazov´ z objektu patřícímu městu tak hrozí dalšímu ´teoretikovi spiknutí´. V lednu tu chtěl vystoupit řečník ze Švýcarska, který vidí v teroristických útocích 11. září v USA komplot americké administrace a z první světové války viní americké a britské elity," napsal list.

Země podpoří kursy lyžování

Horní Rakousy zdvojnásobí podporu školních akcí v roce 2022/23 a navíc poskytnou dítěti z potřebných rodin pro účast na minimálně čtyřdenním kurzu lyžování sto eur, při pětidenním 250 eur. Stovkou přispěje zemský rozpočet na potřebnou výstroj, píše Volksblatt. Bude-li kurz v Horních Rakousích, zaplatí země žákům i permanentky na vleky.

Jede na kole na sopku

Ludwig Iretzberger z Taubenbachu je od začátku prosince v Jižní Americe, kde chce dosáhnout s kolem nejvyšší sopku na světě, píše PNP. Dobrodruh v listě popisuje svou tour.

„Od přistání v Santiagu de Chile jsem ujel na kole přes tisíc kilometrů do pouště Atacama, kde jsem začal cyklistický výstup na sopku Ojos de Salado, vysokou 6893 metrů. Dostal jsem se až do výšky 6200 metrů a cítím se tu přes nedostatek kyslíku docela dobře a fit. Nohy jsou na tom ještě taky dobře. Musel jsem kolo v těžkých pasážích často tlačit nebo nést. Abych se aklimatizoval, musel jsem občas sjet 500 až tisíc výškových metrů níž, abych se zotavil. Další den jsem zamířil k vrcholu. Na vulkánu jsem ilegálně, protože jsem ještě nedostal žádné povolení k výstupu na něj, o které jsem žádal. Kontrolní místo na hoře nebylo zrovna obsazeno, využil jsem tedy šance a projel jsem jím. Po zdolání vrcholu pojedu dál pouští…“

close Zachraňují podchlazenou důchodkyni. info Zdroj: Deník/FF Bad Mühllacken zoom_in Zachraňují podchlazenou důchodkyni.

Zachránili stařenku

Při procházce po zledovatělé turistické cestě v Pesenbachtalu upadla 83letá důchodkyně z Feldkirchenu. Dvě hodiny ležela bezmocně v chladu. Pak ji náhodou našel 18letý Leo Rammerstorfer, motorista sportovec a dobrovolný hasič FF Mühllacken. Byl si zaběhnout po stezce a v 15 hodin na ní našel ležící ženu. Jak se ukázalo, upadla dvě hodiny předtím. Byla už hodně zesláblá, sotva reagovala, uvedl zachránce OÖN. Protože s sebou neměl mobil, doběhl k blízkému hostinci a poprosil, aby si mohl zavolat. Rychle se rozběhl záchranný řetěz. Pomoci přispěchal tým svazu samaritánů, kterému cestu k místu nehody ukázal mladý hasič. K bezpečnému transportu podchlazené důchodkyně do záchranného vozidla přišli pomoci další hasiči. Foto: Deník/FF Bad Mühllacken