Paddingtonovi je 65

Plyšový medvídek s červeným kloboučkem a modrým kabátem se prosadil do knih, seriálů a filmů. 13. října 1958 o něm vyšla knížka od autora Michaela Bonda a stal se světově známým. Nejpozději od úmrtí královny Alžběty II. je v Británii dokonce kultovním objektem, jak napsaly OÖN s dodatkem "ačkoliv vůbec není Brit".

Pochází z Peru a podle vlastních slov se dostal na pevninu v záchranném člunu. "V rozpoutané debatě o neregulérní migraci přes Kanál mu hrozilo stát se objektem sporů - vládnoucí konzervativci premiéra Rishiho Sunaka měli medvídka hned odsunout, říkají kritici. Příznivci toryů Paddingtona zase chválí jako vzorný příklad zdařilé integrace.

Na amatéra bojovníka nezapomněli.
Od sousedů: Vyhlásili nejoblíbenějšího fotbalového amatéra

Michael Bond měl před očima jiný vzor, když medvídka desítku let po druhé světové válce tvořil. Vzpomínal na děti, které ze strachu před německým letectvem posílali na venkov. Často měli lísteček se svým jménem nebo vzkazem na ošacení, jako měl i medvídek. Bond tehdy přinesl manželce medvídka, kterého našel opuštěného v regálu v blízkosti nádraží, po němž je hračka pojmenována.

K "adaptaci" se dostal Paddington k rodině Brownových s poznámkou na bundě: "Prosím, dávejte pozor na tohoto medvídka. Mnoho díků!" Rychle se spřátelil korektností a zdvořilostí i s obchodníky v okolí, nikdy třeba neváhal oslovovat dospělé křestními jmény, jak je dnes v Británii zvykem, a získal si srdce všech. Svou neobratností vyvolával všude chaos, ale to mu všichni rychle odpouštěli pro jeho přátelskost, laskavost. A medvídek za to rozdával své oblíbené jídlo. chleba s marmeládou…, pokračuje list.

Královna s 'paddingtony'…Královna s 'paddingtony'…Zdroj: OÖN

Natáčí se o něm už třetí film, má své poštovní známky, jen v Londýně dvě sochy. K 70. výročí královny na trůně byl natočen šot, jak 96letá vladařka pije s animovaným medvídkem čaj. DK okolnosti popsal: "K čaji ve značkovém porcelánu vytáhl Paddington ze svého starého klobouku sendvič s marmeládou se slovy: ,Vždycky mám jeden pro případ nouze…´ Alžběta II. opáčila: ,To dělám taky,´ s úsměvem vytáhla z kabelky dva plátky toastů s marmeládou se slovy: ,Na potom´ a uložila je zpátky do kabelky…´ Doopravdy pak diváky dojalo, když Paddington na závěr očividně jménem všech královně řekl: "Díky, madam. Za všechno…"

Když Alžběta pár měsíců nato zemřela, pokládali lidé k jejím sídlům nejen květiny, ale také mnoho medvídků a chebů s marmeládou…

Našli zbytek ponorky

Asi tři a půl měsíce po zmizení malé ponorky Titan s pěti členy posádky v severním Atlantiku, pátrající po podrobnostech havárie Titanicu v roce 1912, vyzdvihli experti zbývající trosky a s nimi pravděpodobně i ostatky lidí, píší PNP. Všechno nasvědčuje tomu, že trup ponorky nevydržel enormní tlak vody a implodoval.

Trosky předali minulý týden ke katalogizaci a analýze do jednoho amerického přístavu.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Po pádu visel kriticky dlouho na laně

Na Titanu byli Francouz Paul-Henri Nargeolet (77), britský dobrodruh Hamish Harding (58), britsko-pákistánský poradce Shahzada Dawood (48) a jeho 19letý syn Suleman, kterému jízdenku přenechala matka. Ponorku řídil Stockton Rush (61), šéf firmy Oceangate.

Do růžova na Den dívek

11. října je Mezinárodní den dívek. V Německu jej chtějí pozdravit nasvícením více než 40 známých symbolů - budov a monumentů ve dvacítce měst - růžovým světlem. Organizace práv dětí tak chce upozornit na nerovnoprávnost dívek a mladých žen v mnoha regionech světa. Letos se tak růžovou rozzáří například planetárium v Hamburku, mořský most v Sellinu na Rügenu, muzeum čokolády v Kölnu, obří kolo na Východním nádraží v Mnichově a mhoho dalších objektů.

Titul "Fat Bear" má medvědice

Ve volbách nejtučnějšího medvěda národního parku Katmai na Aljašce vyhrála hnědá medvědice Grazer, česky snad Vypasená, s evidenčním číslem 128. Její váhu odhadli na 320 kilogramů. Vynikla v chytání lososů. Letos neměla mláďata, mohla proto všechnu nabytou energii využít na své špeky. Jak napsala správa parku na instagramu, "žravá holčička" porazila "chlapíka s panděrem", označeného 32 Chunka (Špalek). Ten vážil asi 550 kilogramů. Získala kolem 108 000 hlasů, soupeř 23 000. Z celého světa přišlo 1,4 milionu hlasů.

Přežil napíchnutý na tyč

Frank Vaorin (55) spadl při ořezu stromů na své zahradě v Cuxhavenu z žebříku ve výšce čtyř metrů a napíchl se na více než metr dlouhou rezatou tyč plotu. Prošla mu zadnicí, břichem, kde minula důležité orgány, a pronikla do hrudního koše. Vyšla pod kliční kostí…Na klinice Brémy-centrum prý takový případ dosud neměli.

Ilustrační foto
Od sousedů: Mrtvý český horolezec v Alpách

Varion k nim byl dopraven i s tyčí záchranným vrtulníkem. Předtím ho hasiči museli z plotu vyřezat. "Byl jsem stále při vědomí," říká v DK. Jeho 21letý syn nehodu viděl a zavolal záchranku. "Vím ještě, jak jsem tam na tyči visel, s nohama ve vzduchu. Syn mi pod ně něco rychle vstrčil, aby tyč nevnikala dál," pokračuje zraněný.