Přestavba vedle přípravy na přidávání vodíku mimo jiné zvýší i účinnost elektrárny o zhruba 23 megawattů. Úpravu plynové turbíny zajišťoval Siemens.

Během experimentu bude vodík přidán k běžně používanému zemnímu plynu. V první testovací fázi by měl obsah vodíku dosáhnout 15 procent, ve druhém kroku dvojnásobku. Už při domíchávání 15 procent zeleného vodíku by kogenerační jednotka Donaustadt dodávající elektřinu pro ekvivalent 850 000 vídeňských domácností a teplo pro více než 150 000 domácností uspořila ročně kolem 33 000 tun CO2.

V celé Evropě je v provozu přes 115 plynových turbín této kategorie s instalovaným výkonem přes 31 gigawattů, uvedli zástupci Wien Energie. 

Sedli k rekordnímu stolu

Bad Füssing (okr. Pasov) má světový rekord. U nejdelšího stolu světa o délce 1465,20 metru hosté vypili 2500 litrů fair-trade kávy z Etiopie a snědli asi 3500 kousků švestkového koláče nebo tvarohových řezů s malinami vyrobených místními cukráři. O pokusu napsal náš web v sobotu.

Koláče pro tisíce lidí.
Od sousedů: O světový rekord ve švestkovém koláči

V neděli vyrukovalo na 30 pomocníků v sedm ráno, aby v lázeňské aleji sestavili tabuli ze 666 stolů. Překonali tak nejlepší světový výkon města Offenburgu z roku 2011 o 90 metrů.

K ověření délky "vlastním metrem" pro Rekordinstitut für Deutschland (RID) přiletěla rozhodčí Eva Ricardová z Hamburku. Stůl musel být zaplněn kávami a zákusky. Tak také bylo, 4000 hostů stálo fronty u kávovarů a na dortíky. Porce stála devět eur. Ke konzumu hrála "Woidhäusl Musi" klasickou skladbu Petera Cornelia "Káva je hotová" - a po hodině bylo "dorekordováno". Lázeňské město mělo co slavit… 

Rajčata ze hřbitova

Walter Pois (51), správce hřbitova ve vídeňském Matzleinsdorfu a vyučený zahradník, měl nápad, jak využít část z 1500 hrobů, o které se majitelé nestarají, píše Donaukurier.

Dva a půl metru čtverečního takové plochy pronajímá za 75 eur na rok každému, komu při urban gardeningu nevadí blízkost zesnulých. Zájemcům vysvětluje, že mezi zeleninou a rakví nebo ostatky leží nejméně metr země.

Začal "zahrádky" nabízet nejprve zaměstnancům, teď už je má dvacet dalších "zelinářů" a zájem roste. Letos také předělá pět náhrobků na knihovny pro veřejnost, tři další jsou připraveny. "Hřbitov nemá být jen místem smutnění, ale také klidu a odpočinku," říká.

Dokument!
Od sousedů: Když je ranní žízeň veliká...