Jeden z odsouzených, 57letý, dělal pro budoucí oběť práce v domě a v zahradě. V králíkárně při tom vybudoval skrýš, ze které při přepadení byly odcizeny mince v ceně skoro 800 000 eur. Obžaloba vycházela z toho, že zedník a jeho 28letý syn předali informace o skrýši dál. Další tři muži, mezi nimi i zmíněný 23letý, s pomocí kopie klíče se dostali kritickou noc do domu, ženu svázali a s hrozbami na ní vynucovali heslo k jejímu trezoru. V rozrušení si na něj nevzpomněla, takže muži jej vzali celý. Uvnitř našli 35 000 eur. Kromě toho sebrali hodinky za 33 000 eur a mince ze zmíněného úkrytu v králíkárně.

23letému poskytli dva kamarádi alibi a on zmizel v Brazílii. Mezinárodní zatykač tam zůstal nerealizovaný. Před rakouským soudem ujišťoval, že vrátit se bylo jeho vlastním rozhodnutím. Státní zástupce ocenil jeho úplné doznání a obhájce mluvil o myšlenkovém procesu jeho klienta. Soudu popisoval přepadení jako spíš mírné, ženu sice svázali, ale nezalepili ji ústa, sama se osvobodila a došla k sousedce, která vyrozuměla policii. Rozsudek není v právní moci.

Pošta "odročila" jubileum města

Město Freyung chtělo v neděli oslavit své 70leté jubileum. Pozvalo četné hosty poštou - a přišel problém. Jak řekl ředitel úřadu města, Německá pošta měla masivní problém s rozdělováním zásilek a mnoho pozvání potenciálním hostům, která byla včas odeslána, nedošlo. Plánovaná oslava proto byla odložena. DK poznamenal, že třeba pozvánka místní redakci PNP - vzdušnou čarou necelých 300 metrů od radnice - dorazila až dvanáct dnů po odeslání…

Slavnost bude proto "dohnána" až v příštím roce. "Neplánovaně tak následujeme historický příklad - povýšení města ze 3. prosince 1953 bylo oslaveno teprve v červnu 1954," poznamenal ředitel úřadu. Donaukurier dodává, že speciální kalendář pro rok 2024 s historickými záběry z Freyungu, který měli dostat hosté při jubileu, už napřesrok jako dar nepřichází v úvahu. Od pondělka bude proto připraven k bezplatnému odnesení občany města v informačním úřadu. Catering k oslavě město stačilo včas odřeknout…

Rekordně štědří Rakušané

Přes nejvyšší inflaci od padesátých let darovali občané Rakouska potřebným loni rekordních 1,1 miliardy eur. Rozhodujícím faktorem byla pomoc občanům Ukrajiny ve výši 150-200 milionů eur.

Privátní osoby přispěly obecně prospěšným projektům 920 miliony eur. 96 procent darů bylo v částkách do 600 eur, jen dvě procenta byla nad 1000 eur.

Zabil o Velikonocích dceru nožem

O Velikonoční pondělí zabil 41letý táta ve Wiblingenu sedmiletou dceru nožem. Doprovázel ji na hřiště a navrhl, aby si s ním hrála na indiány. Svázal jí ruce za zády, vytáhl kuchyňský nůž a zranil ji smrtelně na krku.

Podle soudu trpí schizofrenií a není proto za čin trestně odpovědný. Soud v Ulmu ho poslal do psychiatrické nemocnice. "V bizarním náboženském blouznění nabyl přesvědčení, že dceru musí obětovat, aby na sebe vzal hříchy světa. Pod záminkou hry jí svázal ruce a pak ji zabil nožem. Následně zavolal policii. Děvče vykrvácelo," píše DK. Zabitá dívka měla tři sourozence ve věku 12, 15 a 18 let.

Sklouznutí ze 165 metrů

Na televizní a vyhlídkové věži Donauturm vysoké 252 metry ve Vídni otevřeli suchý tobogán z výšky 165 metrů. Na montáži skluzavky se v říjnu podílel vrtulník, na místě pracovali i profesionální horolezci. Stavbu navrhl Němec Carsten Höller. Má sloužit minimálně tři roky. Dodnes je věž nejvyšší stojící stavbou v Rakousku. Za uplynulých 60 let ji navštívilo kolem 23 milionu lidí, sdělil našemu webu Mgr. Martin Landa z viennaoffices.cz.

To je skluzavka!To je skluzavka!Zdroj: Zdroj: DK

Ježíškovi z Božího Daru

Zítra zahájí ježíškovská pošta v českém Božím Daru svou 30. vánoční sezonu, napsal DK. "Frankované a adresné zásilky, které budou vhozeny do speciální ježíškovské schránky uvnitř úřadu, budou orazítkovány zvláštním razítkem anděla. Standarní dopis do Německa potřebuje známku České pošty v hodnotě 44 Kč. Razítkování poběží 1.-23. prosince. Rekordem je rok 2016, kdy odtud byla vypravena pošta v celkové váze 386 kg."

Zvládla 175 km se 2,9 promile

60letá řidička jela v úterý z Dolního Bavorska do Horních Franků asi 175 kilometrů se zhruba 2,9 promile alkoholu v těle. Téhož dne sjela stejným vozem pod vlivem alkoholu do příkopu v Hohenthannu (okr. Landshut) a policie jí sebrala řidičák. Auto jí postavila k domu, kdy bydlí. Pak už tam nebylo, píše DK…

Podle prvních zjištění s ním seniorka jela až do Marktredwitzu (okr. Wunsiedel) k jednomu známému, kde ji policie našla spící v posteli…

Bezdomovců v Německu přibylo

K 30. červnu 2022 bylo v SRN 447 000 bezdomovců, rok předtím jen 268 000. Německých přibylo pět procent, přes polovinu z nich kvůli výpovědím, 21 % pro dluhy na nájemném a energiích, 20 % pro konflikty v okolí bydlení a 16 % kvůli rozvodům a rozchodům. Počet neněmeckých bezdomovců stoupl o 118 %. Statistika do počtů zahrnuje i lidi, kteří jsou přechodně ubytováni u přátel nebo příbuzných.

Souložili u oltáře

V Traunsteinu soudí 39letého občana z Rosenheimu obžalovaného z toho, že měl 31. července 2022 u oltáře katolického kostela v Schechenu pohlavní styk se svou ženou a natáčel je při tom. Podle obžaloby se dopustil „hrubého nekalého jednání“ na místě určeném pro bohoslužby náboženské společnosti.

Je obviněn i z dalších trestných činů včetně domácího násilí - manželku prý opakovaně napadal, bil a urážel. Žena však odmítla vypovídat. Verdikt by mohl padnout 13. prosince. Bude určující i pro to, zda poskvrněný oltář bude nově vysvěcen kadidlem a svěcenou vodou.