Další razie na automaty

Rakouská finanční policie zničila 123 ilegálních výherních automatů. Od roku 2021 odhalila a z provozu stáhla jen v Horních Rakousích a Solnohradsku více než 300 přístrojů. Část tajných heren v Salcburku musela násilím otevřít zásahová policejní jednotka Cobra.

Loni v srpnu bylo v okresech Linec, Steyr a Wels zabaveno 121 automatů, měsíc poté ve stejných městech a ve Vöcklabrucku dalších 55. Nyní bylo 123 automatů pod dohledem finančního úřadu sešrotováno. Úředníci v nich našli přes 17 000 eur v mincích a předali je policii.

Ilegální výherní automaty dojely do drtičky…Ilegální výherní automaty dojely do drtičky…Zdroj: Deník/OÖN

Ilustrovaný Stifter

Linecký Stifterhaus otevře 30. listopadu výstavu 1470 ilustrací děl česko-rakouského autora, narozeného 23. října 1805 v Horní Plané.

"Kurátorům Petře-Marii Dallingerové a Georgu Hoferovi se ve spolupráci s Thomasem Paulim podařilo přehledně uspořádat 1470 prací od asi stovky umělců, kteří ilustrovali romány, básně a dopisy Adalberta Stiftera od jeho úmrtí 1868 do roku 2008," napsaly OÖN. "Výstava byla inspirována přehlídkou regionálního muzea v Českém Krumlově, které Stifterově domu také zapůjčilo báječná díla."

List připomíná, že Stifter se v začátcích své umělecké životní cesty viděl především být malířem. S touto "druhou erudicí" intenzivně "mluvil" do popisek obrázků i výběru ilustrátorů hlavně ve vydavatelství Gustav Heckenast, Pešť, ve kterém vyšla velká část jeho prací. OÖN uvádějí, že Stifter si v hněvivém dopise vydavateli například postěžoval na obrázky dětí v jeho šestidílném vyprávění ,Barevné kameny´ a v závěru uvedl: "Prosím vás z celého srdce nenechávat dělat už žádné ilustrace, aniž bych je viděl…"

Při vernisáži mají promluvit také autoři konceptu expozice Ivan Slavík, ředitel krumlovského muzea, a Georg Hofer z Institutu Adalberta Stiftera. Výstava potrvá do 30. března a bude otevřena denně kromě pondělí od 10 do 15 hodin.

Ilustrace Stifterova díla pohromadě.Ilustrace Stifterova díla pohromadě.Zdroj: Deník/OÖN

Na snímku jsou zleva ředitelka Stifterova institutu Petra-Maria Dallingerová, Georg Hofer a Thomas Pauli. 

Happy end jedné sluky

Do rubriky Happy end zařadily OÖN v úterý příběh nálezu těžce zraněné sluky lesní, kterou přátelé ptactva předali ráji zvířat Schabenreith ve Steinbachu. Tam u ní našli zranění křídla a utrpěné trauma a usoudili, že možná byla někým lovena. "Po uzdravení bude opeřená pacientka opět puštěna na svobodu," píše list. 

Sluka bude v pořádku.Sluka bude v pořádku.Zdroj: Deník/OÖN/privat

Vyhazují do vzduchu bankomaty

V noci na úterý někdo neznámý vyhodil do vzduchu bankomat v Anzingu (okr. Ebersberg), napsal Donaukurier. Automat patřil bance v přízemí obytného domu. Ten byl podle kriminálky výbuchem těžce poškozen, škoda jen na budově je asi 150 000 eur.

Byl to v Bavorsku letos už 33. případ. V roce 2020 vyletělo v této zemi do vzduchu 24 bankomatů, loni 17. Lupiči navštěvují i naše sousedy - v červenci a začátkem listopadu zaútočili v Řeznu. V celé SRN bylo v roce 2020 "dobyto" 414 automatů, loni 392, nejvyšší čísla od začátku statistiky v roce 2005. Dosavadní letošní bilance ukazuje na nový rekord…

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann zmiňuje, že těmito útoky jsou ohrožováni i nezúčastnění třetí, obyvatelé okolí a zasahující policisté. Spolkové ministerstvo vnitra má zato, že růst loupeží bankomatů v poslední době akceleruje také "vytlačovací efekt" z Nizozemska, kde už zavedli rozsáhlou prevenci takových útoků. Skoro dvě třetiny podezíraných z těchto činů v Německu v letech 2020-21 přijely z Nizozemska.

Herrmann zdůrazňuje potřebu zesílené prevence. "Místa instalací automatů a přístroje samy musejí být lépe zajištěny. Banky a výrobci bankomatů jsou povinováni kriminálníkům práci co možná nejvíc ztížit, také technickým zařízením, které odcizené bankovky zneplatní," říká. "Pak se vyhození přístroje už pachatelům nevyplatí…"

Úspěch fotografa z Ingolstadtu

Redaktor a fotograf Donaukurieru Johannes Hauser (49) vyhrál soutěž zemského svazu novinářů o nejlepší novinářskou fotografii Bavorska 2022. Nazval ji "Nejvyšší pocit". Cenu mu předala prezidentka zemského sněmu Ilse Aignerová.

Fotografii pořídil za začínajícího soumraku na ingolstadtské slavnosti letnic na řetízkovém kolotoči. V jedné z gondol, které ve výšce 75 metrů byly roztočeny do rychlosti 60 km/h, se vezli manželé Mario a Anda Estera Rothovi z Manchingu. Razantní jízdu očividně vychutnávali, o čemž svědčí i jejich polibek.

Před nimi seděl Johannes Hauser se svým canonem. "Před rozjezdem se páru zeptal, jestli může fotografovat, a ti rádi souhlasili. Fotograf se dal do akce za turbulentních podmínek. Musel se při rychlosti 60 km/h otočit a gondolu manželů, letících v pulzujícím světle slavnosti a v západu slunce, zaostřit…," popisuje jeho redakce.

K tématu fotografie autor ujišťuje, že dvojici k políbení se nevyzval, bylo čistě spontánní, z radosti ze života. A k fotografování pro noviny uvádí: „Dobrý snímek není luxusem, ale nárokem kvalitního listu. Na mne se v redakci Donaukuriera nikdo nemračí, když jsem za nějakým záběrem na cestě pár hodin…"

Novinářská fotka roku v Bavorsku je od kolegy z Ingolstadtu:Novinářská fotka roku v Bavorsku je od kolegy z Ingolstadtu:Zdroj: Deník/DK