Jejich zemský šéf Florian Hiegelsberger to nazývá "varovným výstřelem", jaký už funguje v Německu. Při hodinových pobytech mají děti získat zkušenosti a konfrontovat je s důsledky jejich jednání. "Intenzivní" pachatelé mají být dále vyloučeni z řidičských kurzů a za delikty sbírat "pomocné" trestné body k případným sankcím.

Na stáži v Japonsku

Ortoped řádové kliniky v Linci Thomas Stumpner (36) byl letos na dvoutýdenní stáži v Japonsku. V rámci pokračujícího vzdělávacího programu byl osobně pozván neziskovou organizací pro výzkum kostí International Bone Research Association (IBRA). "Poznali jsme různé nemocnice v Tokiu a v Ósace a mohli jsme spolupracovat při operacích," říká.

Na stáži u Japonců. Ortoped z Lince je vlevo.Na stáži u Japonců. Ortoped z Lince je vlevo.Zdroj: Zdroj: OÖN

Odsouzení cirkusáci

Soud v Bielefeldu odsoudil po patnácti jednacích dnech za nebezpečné ublížení na zdraví provozovatele holzheimského cirkusu zapojujího děti do činnosti. 30letý ředitel, jeho manželka, 17letý syn a 43letý nevlastní otec společně plánovali ztrestat baseballovými pálkami u nich zaměstnané ukrajinské manžele, protože podle obžaloby chtěli víc peněz a hrozili výpovědí.

Na zastávce ve Rheda-Wiedenbrücku 19. února paní ředitelová vylákala dvojici do obytného vozu a ředitel s doprovodem ji tam okamžitě napadli. Jeho žena oběma Ukrajincům při tom vyhrožovala smrtí. Útok hlavní obžalovaný, viněný mj. z pokusu vraždy, u soudu přiznal a omluvil se.

Zase nám přijdou popřát.
Od sousedů: Jesličkám je údajně 800 let

Soud ho poslal do vězení na tři a půl roku, jeho nevlastnímu otci dal dva roky podmíněně a synovi rok podmíněně. Musí si také hledat práci nebo školu, nebo odpracovat 60 obecně prospěšných hodin. Manželka má zaplatit trest 1450 eur. Na sankcích se účastníci dohodli, rodina obětem vyplatila celkem 35 000 eur.

Čtrnáctiletý násilník poprvé před soudem

Čtyři mladiství přepadli Iráčana (31), protože v jejho bytě očekávali peníze a drogy. Nejmladšímu z nich, Emanuelovi, je teprve čtrnáct - v září se dva dny po nyní projednávaném činu stal trestně odpovědným.

V té době měl za sebou už kolem 200 krádeží, vloupání, přepadení a podobně se škodou kolem 300 000 eur. Tyto činy mu ale nemohli k obžalobě přičíst.

Těžké a smutné hledání.
Od sousedů: Dvouletá holčička se v řece utopila

Ta vychází z toho, že k loupeži navedla partu 20letá známá poškozeného, která se čtrnáctiletým žije ve stejném opatrovacím ústavu. Řekla jim, že Iráčan schovává ve své poštovní schránce klíč k bytu, a tak ho mohli překvapit.15letý hlídal na chodbě, 19letý kumpán v bytě přepadeného zranil nožem na tapety na lýtku. 14letý křičel na Iráčana, kde má peníze, jaké je heslo k jeho trezoru, a bil ho pěstí. Ten ale heslo neprozradil, ani když ho starší výrostek praštil skleněnou vázou do hlavy. Utrpěl těžké zranění oka. Pak z bytu utekl, zatímco útočníci ještě hledali hotovost, než uprchli.

19letý je obžalován dále z jarní krádeže vloupáním do mincovní pokladny na zakázku zmíněné ženy.

Sjel na saních z hory.
Od sousedů: Sjel na saních z Marmolaty

Obžalovaný kvartet se zná z drogového prostředí. Při vyšetřování se Emanuel doznal a zatížil i ostatní účastníky. Hrozí mu za těžkou loupež sedm a půl roku vězení, plnoletým spoluobžalovaným až 15 let.

Hlavní líčení v Linci začalo dnes, podrobnosti naše zdroje zatím nepřinesly.

Chystal pumový atentát ve Švédsku

Rozzlobilo ho pálení koránu ve Švédsku, tak se chtěl 29letý Syřan žijící v Hamburku odpálením opasku s výbušninami pomstít zabitím co největšího počtu lidí v jednom švédském kostele. Krátce poté měl další výbuch, který měl usmrtit zasahující a bezpečnostní složky na místě činu, iniciovat Syřanův mladší bratr žijící v Bavorsku.

Soud v Hamburku hlavnímu obžalovanému uložil v úterý za přípravu těžkého násilí ohrožujícího stát a za financování terorismu čtyři roky a devět měsíců vězení. Jeho bratr, který neměl podle soudu žádné džihádisticko-islámské přesvědčení, dostal rok podmíněně za podíl na financování terorismu zakoupením surovin k výrobě výbušniny. Hlavní obžalovaný se k útoku připravoval mj. objednávkou materiálu k výbušnině, například močovitého hnojiva a kyseliny citronové. Objednávku měl vyřizovat jeho bratr.

Lidé se učí s podceňovanými stromy zacházet.
Od sousedů: Ovocné sady jsou nemateriální kulturní dědictví

Cílem útoku měly být zprvu bezpečnostní úřady nebo místo s bary a diskotékami. Přes poslíčkovskou službu na internetu navázal hlavní stíhaný spojení s osobou, která se pod pseudonymem Emir přestavovala jako kontaktní osoba Islámského státu. Chaty s ní vrátily cíl k jednomu švédskému kostelu.

Obžalovaní bratři přišli za občanské války v Sýrii v roce 2015 do Německa, ale každý sám. V Allgäu se mladší z nich, tehdy ještě nezletilý, rychle integroval, naučil se německy a ukončil školu, staršímu se nic podobného nepodařilo. Když přišel kvůli drogám a alkoholu o řidičák a tím o perspektivu práce, izoloval se od prostředí a stále intenzivněji se obracel k islámu. Spolu neměli bratři v prvních letech v Německu skoro žádný kontakt. Pak si matka dělala starost o staršího z nich a požádala mladšího, aby si s ním promluvil.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Výrostek zabil nožem dva bezdomovce

Podle soudu z chatů a telefonátů mladší věděl i o plánu útoku ve Švédsku, stavěl se k němu odmítavě a cestu do Hamburku stále oddaloval v naději, že akci provede bratr sám. Nízkou hodnotu materiálu jím zakoupeného k přípravě trhaviny, pod 50 eur, mu soud přiznal jako polehčující okolnost. Staršímu zase polehčilo doznání a to, že s přípravou daleko nepokročil.

Kdo oběsil tureckou matku čtyř dětí?

24 let po smrti 28leté Turkyně, matky čtyř dcer, oběšené v jejím bytě v Mnichově, zatkla policie v pátek jako podezřelého tehdejšího manžela tureckého původu, nyní 56letého. Jeho známý orgánům sdělil, že se mu muž tehdy přiznal. Ten obvinění odmítl, ale na místě činu z 20. února 2000, relevantním pro skutek, byla nalezena jeho DNA.

Žena se v 15 letech provdala za svého bratrance a poté ji odvezli do Mnichova. Tři roky před smrtí se rozešla s mužem, který ji podle médií týral. Bydlela ve vlastním bytě se svými čtyřmi dětmi. Požádala o rozvod a začátkem roku 2000 navázala vztah s jiným mužem. To v jejím bývalém partnerovi vyvolalo podle obžaloby "narcistický vztek" - postavil své představy nad právo ženy na život. V pátek si vzal na víkend děti k sobě, a v neděli našli mrtvou se zraněními na krku a na hlavě. Policie muže zatkla, ale když se podezření nepotvrdilo, za čtyři týdny ho propustila. Případ je dál v šetření.

Na Štědrý den první narozeniny

Loni se 24. prosince narodilo v Bavorsku 250 "Ježíšků", 150 chlapců a sto děvčátek. V prvních dvou svátečních dnech Vánoc 2022 se narodilo dalších 430 maličkých.Na silvestra jich pak přibylo 241, pod průměr 304 na den.

Dítě přežilo pád do světlíku

Do světlíku hlubokém asi tři metry spadlo v Mnichově v pondělí odpoledne 15měsíční dítě a přežilo beze zranění. Hasiči museli násilím odstranit mříže šachty, aby je dostali ven. Už na místě dali záchranka a dětský lékař po vyšetření dobrozdání, že je v pořádku, a předali je rodičům. "Krátce před Vánocemi odvedl záchranný anděl stoprocentní práci," sdělili hasiči.