Podle kriminalistů pochází z rozpadlé rodiny, přerušil školu a víc propadl drogám, které konzumuje od 16 let, včetně heroinu a kokainu. Hledal si pozornost a při zločinech byl hnán "vnitřním neklidem, smutkem a hněvem".

12. července cíleně hledal lidi, kteří splňují v zásadě tři kritéria - jsou lehce "k dispozici", bez svědků a jsou bezbranní, řekl Gerhard Winkler, šéf kriminální vyšetřovací služby ve Vídni. Jejich bezdomovectví pro něho nehrálo roli. Zamaskován bloudil nocí s nožem u kolena a hledal oběť. Ten den byl na lavičce v parku nalezen 56letý muž s více bodnými a řeznými ranami a později zemřel. 22. července byla napadena v dalším parku nožem 51letá žena, které zachránil život perfektní záchranný řetězec. 9. srpna někdo probodl kuchyňským nožem dlouhým 15 centimetrů spícího 55letého bezdomovce. Zajištěn byl také stilet dlouhý 23,5 centimetru. Pachatel tehdy padl do videopasti, záběry kamery zveřejnil i bulvární Krone. Policie vypsala 10 000 eur za informace.

Po činech zkoušel pachatel dostat svůj život pod kontrolu, když našel přítelkyni, se kterou stále udržuje vztah. Cítí se s ní v bezpečí a oním "vnitřním neklidem" prý už netrpí…

Bavorsku ubývá půda

Spotřeba půdy v Bavorsku se loni zvýšila na průměr 12,2 hektaru denně, což je plocha asi sedmnácti fotbalových hřišť. Předloni to bylo jen 10,3 hektaru na den.

K 31. prosinci 2022 bylo k výstavbě sídel a dopravních cest využito 865 776 hektarů půdy, tedy 12,3 procenta plochy Bavorska. Do toho spadají i hřiště, parky a místa k stání. Na dopravní cesty připadlo skoro 39 %, na stavbu bytů asi čtvrtina a na průmyslové plochy 11 %.

Další utýraný člověk

Před soudem v Kölnu stojí dva muži a dvě ženy ve věku mezi 28 a 34 roky, kteří týrali 21letou oběť tak, že musela do nemocnice. Koncem dubna 2020 ji našla těžce zraněnou v jejím bytě policejní hlídka. Zemřela v nemocnici na následky zranění po několika týdnech.

Podle obžaloby poškozená a mladší obžalovaný žili jako pár v bytě v Kolíně. Na jaře 2020 u sebe nechali bydlet i staršího obžalovaného. Po rozchodu dvojice obvinění ženu sužovali různým způsobem - podle obžaloby musela třeba za trest olizovat podlahu a kopali do ní pracovními komiskami s ocelovými špičkami. Zemřela v nemocnici mimo jiné na selhání ledvin jako následku utrpěného týrání.

Obžalovaní se k činům odmítli vyjadřovat.

Zabita v den 19. narozenin

Soud v Osnabrücku objasňoval za zavřenými dveřmi násilnou smrt 19leté dívky z 5. března a uložil mladistvému obžalovanému, kterému bylo v den činu 20 let, za vraždu a znásilnění trest odnětí svobody na devět let. Přičetl mu ještě dřívější znásilnění, jehož se dopustil jako mladistvý.

Nynější poškozenou našli s těžkým zraněním 5. března na louce u střelecké haly v Bramsche-Pente. Přes pokusy o animaci záchranáři konstatovali v nemocnici druhý den brzy ráno už její úmrtí. Byla stejně jako obžalovaný účastnicí oslavy narozenin s asi 150 hosty.

"Smajlíci" jubilují

Smajlíci, žluté kruhy s náčrtky obličejů, kresbičky doplňující naše chaty a mailovou korepondenci, nejsou objevem digitální doby, píše DK.

Od jejich narození uplynulo už 60 let (přesný den jejich objevu není znám). Jejich objevitel Harvey Ball dostal v roce 1963 zadání navrhnout smějící se "ksichtík" pro pojišťovnu. Tisknout se měl na odznaky, karty a dopisy. Zaměstnanci se měli mít během práce čemu se zasmát.

Ball nakreslil kruh, vybarvil jej žlutě, nasadil dva body jako oči a půlkruh coby pusu. Za deset minut byl první smajlík hotov. Zadavatel rozdal zaměstnancům sto smajlíkových odznaků, a ty se líbily. Objednal tedy dalších 10 000 kusů a do roku 1971 jich prodal přes 50 milionů.

Ball nikdy nepřihlásil smajlík jako značku, nepožádal o autorské právo na něj. Za celou kampaň dostal pouze 240 dolarů a neměl právo na podíl na zisku.

V oce 1999 Ball založil podnik World Smile. Ten mj. pořádá World Smile Day, světový den Emoji. Jsou při něm shromažďovány peníze pro nadaci, která se zasazuje o dobro dětí. Každým rokem se koná první pátek v říjnu pod heslem "Dělej něco dobrého - pomoz nějakému člověku se smát".

"Ne kulatý a také ne žlutý, ale přesto s úsměvem přišel první smajlík na svět na asi 4000 let starém hliněném džbánku, který vyhrabali vědci v tureckém Karkamisu. Měl dvě oči a prohnutá ústa. Nález je pokládán za nejstarší smajlík," píše DK.

První údajný smajlík v novinách mohli najít čtenáři „New York Times“ v roce 1862 - v článku o řeči prezidenta Abrahama Lincolna.

I naši dobří známí!I naši dobří známí!Zdroj: Zdroj: DK