„Säntis“ v květnu 1933 přestal být schopen plavby a byl potopen, protože sešrotování by tehdy bylo moc drahé. Plavidlo dlouhé 48 metrů plulo po jezeře od roku 1892 a mohlo přepravovat až 400 cestujících.

Jeho vyzdvižení má začít v úvodu března. Podle Paganiniho spolek tlačí čas - doky v Romanshornu může spolek zdarma užívat od března po 14 dny a hrozí také invaze zavlečených mušlí slávek kvaga, které by vrak mohly brzy pokrýt silnou vrstvou.

Spolek s asi 30 členy nasbíral kolem 280 000 eur pro vyzdvižení a konzervaci vraku.

Dlouho neutíkal

Asi dva týdny po útěku z návštěvy lékaře mimo basu v Mannheimu byl dopaden 25letý vězeň. Daleko se nedostal - zadrželi ho v hotelu ve Weinheimu. Nekladl odpor.

Brzké porody za humny

Brzy na Nový rok byla na cestě na svět dvojčata v porodnici v Tullnu. Anna se narodila 20 sekund po půlnoci, sestřička Alice po císařském řezu v 0.01 hodiny. Narozeným v 37. týdnu těhotenství i jejich mamince se daří velice dobře, informovala porodnice. Anna vážila 2140 gramů a měřila 43 cm, o centimetr delší Alice vážila 1890 gramů.

Prvním dítětem v Horních Rakousích je Maximilian z Hörschingu, narozený šest minut po půlnoci v Linci (3210 gramů, 50 cm).

V 0.09 hodiny se ve Wiener Neustadtu narodila neplánovaným císařským řezem malá Eva (3810 gramů, 54 cm). V St. Pöltenu přišla na svět v 0.24 "císařem" Marie Rosalie (3355 gramů, 49 cm).

Zákaz lovu síhů

Na Bodamském jezeře vstoupil dnes v platnost tříletý zákaz chytání síhů pokládaných za delikatesu. Jejich stav v místě poklesl a až do roku 2027 se lovit nesmějí. Efekt chránění bude pravidelně přezkušován státním dozorem podle stavu v sítích na různých místech jezera.

Pizzař "zlobí" ananasem!

Neapolský pizzař Gino Sorbillo rozčílil místní klientelu, zvyklou jako na málem svatou tradici tohoto pokrmu, a představil na videu ananasovou variantu, která doplňuje jeho jídelní nabídku. "V Itálii je ananasová pizza kulinářským smrtelným hříchem," dodává DK.

Sorbillo, jehož pizzérie už pronikly až do Miami a Tokia, ujišťuje, že nabídkou s ananasem chce jen otestovat zájem zákazníků. Na videu ochutnává pizzu s velkým kusem ovoce a říká: "Lidi, přísahám, je dobrá!"

Sorbillo platí za zastánce klasické tradice pizzy - v roce 2017 se zasadil o přijetí umění neapolských pizzařů na listinu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO. Podle legendy byla v tomto městě upečena první pizza roku 1889.

Nadílka pyrotechniky

Rakouský ministr vnitra Gerhard Karner (ÖV) informoval předběžně o zahájení 350 stíhání a pokutování za přestupky proti zákonu o pyrotechnice během silvestrovské noci. Policie při ní zabavila přes 4600 kusů výbušnin. 55 osob bylo dělbuchy a raketami zraněno, z toho dva policisté. Zatčeno bylo devět lidí. Do sedmé hodiny 1. ledna bylo oznámeno 42 poškození cizí věci pyrotechnikou, 11 ublížení na zdraví výbušninami z nedbalosti a 25 dalších podnětů obsahujících podezření z pyromanie.