V první části od konce května do začátku července využilo asi 800 lidí nabídky cvičení v délce 30-90 minut v odvětvích jóga, meditace, hula hoop, zumba, piloxing, fitxbox, smovey, quigong, Feldenkraisova cvičení, LaBlastfitnesu, atd. Některé nabídky jsou jen pro ženy, poprvé i pro zdravotně postižené. 

Pasov si osedlal kola

V Pasově vyhlašoval okresní hejtman Raimund Kneidinger výsledky městského "kolaření 2022". Od 15. května do 4. června se jej zúčastnilo 1829 cyklistů z 18 obcí okresu. Ve 156 týmech najezdili 416 874 kilometrů, čímž ušetřili 64 tun oxidu uhličitého. Nejvíc našlapala firma Hatz Pocking - 16 618 km, druhá byla reálka Maria Ward Neuhaus 15 820, třetí FC Alkoven 15 220. Nejvíc účastníků bylo z reálky - 146. V hodnocení jednotlivců ujel Herbert Graber 2102 km, Susanne Pfistererová 1708 km.

Augsburg má zvláštní svátek

Město Augsburg se 300 000 obyvateli má v Německu nejvíc svátků. Tím navíc je slavnost míru 8. srpna, jedinečná v celé SRN. Od roku 1950 je oficiální a všechny místní obchody a úřady mají ten den zavřeno, píše Donaukurier.

Většina lidí má pracovní volno, s výjimkou například zaměstnanců místní dopravy a zdravotnictví. Otevřeno mají zpravidla ráno i pekaři a květinářky. Občané se tradičně scházejí před polednem u dlouhých "mírových stolů" na Radničním náměstí a společně konzumují z domova donesená jídla a pití.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Mnichov chystá šampionát pivních sommeliérů

"Městský svátek 8. srpna vychází z roku 1650, kdy protestanti v Augsburgu poprvé formulovali svůj náboženský mír, mírovou dohodu přijatou císařem Karlem V. a říšskými knížaty na sněmu Svaté říše římské v Augsburgu 25. září 1555, kterou bylo ukončeno první období náboženských válek v Německu. V této dohodě byla podle Wikipedie uznána náboženská svoboda ve formě zásady ,čí země, toho náboženství´. V roce 1648 přibyl Vestfálský mír ukončující třicetiletou a osmdesátiletou válku přiznáním rovných práv církvím," vysvětluje DK.

Svátek 2022 začal ekumenickými bohoslužbami, po "mírových tabulích" oslavily děti událost v botanických zahradách a zoo, od 20 hodin program uzavře slavnostní koncert.

Německý diplomat zabil?

Jak napsal Donaukurier, v Riu de Janeiro byl zatčen německý diplomat, který zdejším úřadům oznámil, že jeho belgický manžel v noci onemocněl a zhroutil se. Při tom si měl způsobit smrtelná poranění hlavy.

Vyšetřování mrtvoly a v obydlí páru v nóbl čtvrti Ipanema ale této verzi odporují, uvedla mluvčí policie Camila Lourencová v sociálních médiích. Na těle byly modré skvrny, kromě jiného na horní části trupu, které mohly pocházet z kopů, a také zranění ukazující na útok válcovým předmětem. „Okolnosti smrti mrtvola přímo vykřikovala," uvedla mluvčí. Její instagram přinesl i fotografie krevních stop na podlaze a na nábytku bytu.

Mallorca, ilustrační foto
Od sousedů: Němec s demencí se našel až Mallorce

"Místní média informují, že německý diplomat, který pracoval na generálním konzulátu v Riu, zkoušel před příjezdem policie stopy odstranit. Tvrdil, že jeho muž naposledy hodně vypil a vzal si prášky na spaní. Podle brazilských novin byli oddáni 20 let. Ministerstvo zahraničí v Berlíně v neděli uvedlo, že německé velvyslanectví v Brazílii a konzulát v Riu jsou s vyšetřujícími brazilskými orgány v úzkém kontaktu."

Rekord plavců v Labi

25. ročníku plavání v Labi v Drážďanech na 3,5 km po proudu a zpět se podle pořadatele Daniela Baumanna zúčastnil rekordní počet 1843 plavajících. V cíli dostal každý nápoj, klobásu a možnost se osprchovat, píše DK. Doplňuje, že poprvé se tato akce konala v roce 1998 a byla myšlena jako jednorázová demonstrace čistoty řeky. Od té doby se etablovala v tradičním kalendáři. "Labe není voda ke koupání, ale plavání v něm není zakázáno a je nezávadné pro zdravé lidi v normální kondici," uzavírá list.

Zelinář a jeho chlouba.
Od sousedů: Ukáže zeleninové speciality