Ocitl se za to u úředního soudu v Alttöttingu. Fotografováním přivodil rybám značně déle trvající trápení, jednal bez ohledu na dobro zvířat, vytkla mu žalobkyně. Místo pózování s nimi a pak jejich vrácení do vody měl ryby usmrtit. Chytání je přípustné jen k získávání potravy k jídlu. Na to upozorňuje i rybářský lístek.

Obhájce obžalovaného řekl, že jeho klient "nemůže výtkám při nejlepší vůli rozumět, protože je přítelem zvířat". V případu obou ryb si nebyl jistý, zda dosáhly míry chránění, platící ve spolkových vodách (60 cm), a proto je zase nechal plavat.

Jako svědek byl slyšen oznamovatel činu, funkcionář rybářského spolku: už při vzdělávání k rybářské zkoušce se člověk učí, že takto se s rybami nezachází. Poučil obviněného i soud, že rybu, která nemá předepsanou míru, je nejlepší odháknout ještě ve vodě a vůbec ji nevytahovat.

To, že spolek jeho mandanta kvůli fotografiím udal, ho tak rozčílilo, že ze sdružení vystoupil, pokračoval obhájce. Delikvent" upřesnil, že neodešel sám, ale že byl vyloučen.

Obhájce vysvětloval i listy ze stromů na sliznici kůže na fototrofeji štiky - ty se tam dostaly z keseru, do kterého byly ryby uloženy. V žádném případě neležely na zemi, čímž by si poranily citlivou sliznici kůže. "Jak ale mohly zůstat suché, když keser měl být ponořen ve vodě, zůstalo v procesu nezodpovězeno," poznamenal Donaukurier.

K délce úlovků rybář připustil, že člověk holt trošku přehání - to je rybářská latina…

Soud rozhodl podle návrhu obhájce a navrhl narovnání - když obžalovaný zaplatí 1200 eur spolku pomoci vězňům, nebude mít toto jeho "týrání" žádné další následky a jeho trestní rejstřík zůstane čistý. "A odteď chytejte tak, aby to zasvěceným osobám nebylo nápadné, a zacházejte se zvířaty tak, jak se má," uzavřel soudce řízení.

Červenec rekordem rekordů

Červenec byl podle dat klimatické služby EU Copernicus nejteplejším dosud změřeným měsícem. Globální průměrná teplota dosáhla 16,95 stupně a o 0,33 stupně převýšila dosavadní rekord z července 2019. Nejteplejším dnem byl 6. červenec 2023 s globální průměrnou teplotou 17,08 stupně.

"Data Copernicu sahají zpátky jen do roku 1940, ale výzkum klimatu, který rekonstruuje historické počasí z letokruhů stromů nebo vzduchových bublin ledovců, přibližuje, že letošní červencové teploty byly nejvyšší za tisíce let," řekl Carlos Buontempo, ředitel Copernicu.

Teplota nad povrchem země byla globálně 0,72 stupně nad průměrem 1991-2020, teplota moří asi deset metrů pod hladinou o 0,51 stupně vyšší.

Muž z Ghany probodl expartnerku

Ode dneška stojí před soudem v Hamburku 44letý muž, který 28. ledna na otevřené ulici v Barmbeku napadl bývalou 35letou partnerku před očima jejich společného šestiletého syna. Číhal na ni před jejím domem a když vyšla s dítětem a novým 27letým přítelem, srazil ji na zem. Když ji partner chtěl chránit, vytáhl na něho nůž. Když se uhnul a utíkal pryč, vrhl se obviněný na ženu na zemi a zranil ji těžce sedmi ranami nožem. Pak ještě pronásledoval jejího ochránce stovky metrů na kole. Poté zmizel, ale jedenáct dnů po činu byl zatčen v Lucembursku na německé hranici a 13. února vydán do Hamburku.

Po přečtení obžaloby bylo dnes jednání odročeno, protože obhájkyně onemocněla a nechala se zastupovat kolegou. Hlavní líčení má pokračovat šesti dalšími termíny.