Rodiče vyslali ihned nouzový signál. V náročné akci, při které musely být vrtány i otvory pro karabiny k bezpečnému uchycení záchranných lan, zasahovalo 21 záchranářů z Eisenerzu a Radmeru s alpskou policií Horního Štýrska. V neděli ráno se jim podařilo vyčerpané, ale nezraněné turisty dopravit do bezpečí. Záchranná akce trvala od půlnoci do ranních pěti hodin.

Ilustrační foto.
Od sousedů: Rakušané šetří benzín

Zásahů kvůli nedostatečně vybaveným lidem v uplynulých letech přibylo, říká v OÖN Stefan Schröck, ředitel štýrské horské služby. "Neodsuzujeme nikoho a dostaneme dolů z hory každého, kdo potřebuje pomoc," pokračuje podle kreda horské služby poskytnout každému v nouzi stejně hodnotnou službu.

Dobře udržovaná auta

V Bavorsku propadá u pravidelných hlavních technických prohlídek méně aut než jinde v SRN. Zcela bez zjištění nedostatků je absolvuje 68,8 % osobních automobilů. Loni propadlo 19,9 % vozidel. To je méně než spolkový průměr 20,7 %, ale pořád až šesté místo mezi spolkovými zeměmi. Nejméně aut propadlo v Sasku - 18,0, v Durynsku 18,1 a v Sasku-Anhaltsku 18,3 %. Kompletně nezpůsobilých provozu bylo v Bavorsku jen 2530 ze 3,7 milionu posuzovaných. Nebezpečné závady mělo 17 439 aut. Z motocyklů propadlo jen 7,5 %.

Výstava Ježíš miluje v klatbě

Výstava prací Rosy von Praunheim (80) o lásce, sexu a homosexualitě v křesťanství byla po otevření v norimberském kostele Sv. Egidiena 21. července v rámci norimberského Pride víkendu už pět dnů poté zastavena kvůli negativním reakcím. "Četní lidé se cítili zraněni ve svém religiózním cítění," sdělilo město, a představenstvo církevní obce rozhodlo výstavu už neotevírat. Odůvodnilo to tím, že od začátku byli její autoři konfrontováni množstvím nenávisti, hecování, podsouvání a nedoloženými výtkami, "a neviděli proto žádnou další cestu k vysvětlující a smiřující diskusi".

Norimberská umělecká scéna nabídla pořadatelství výstavy převzít a podle posledních zpráv má být znovu otevřena 2. srpna v 17 hodin v norimberské okresní galerii, sdělil místní podpůrný spolek Christopher-Street-Day. To potvrdil i homosexuální autor prací a spoluzakladatel německého LGBT (zkratka označuje lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby) von Praunheim. Od začátku října má být tato přehlídka vystavena v Mnichově a v prosinci v Hamburku.

Ilustrační foto
Od sousedů: Rohrbach má nemocnici plnou primářek

Rosa von Praunheim řekl rádiu BR, že případ ukazuje, že církev ještě není připravena na kritiku. Z jeho pohledu je sexuální nepřátelství ve všech církvích velmi velké. Pochválil odvahu faráře pro kulturu Thomase Zeitlera spornou výstavu získat pro Norimberk a zastavení označil za její úspěch. Reakce, které vyvolala, ho potěšily. Pro BR řekl, že je nadšen rozčilením lidí, protože je chtěl podnítit k diskusi. "Jsme staletí obklopováni kýčovitými církevními obrazy s hrdiny, Marií a Ježíšem," pokračoval. Přesto prý ale chápe, že se lidé jeho pracemi cítí uraženi v religiózním cítění. On sám byl vychován přísně katolicky, k vědomí, že jako homosexuál musí nést pekelné tresty. Desetiletí už tématizuje ve svých obrazech "katolickou socializaci" a její "brainwashing". Pro obrazy na výstavu v Egidienkirche zpracoval náboženské kýčovité motivy z internetu a opatřil je podtitulky.

V rozhovoru s "Nürnberger Nachrichten" řekl, že "přechodné uzavření výstavy je báječné". Je přece skvělé, že vyvolala pozornost k tématu…

Podpůrný spolek Christopher-Street-Day sdělil, že zmíněná okresní galerie, kam se práce stěhují, je symbolickým místem, protože leží na Cestě Lidských Práv. "Co možná nejvíc lidí si musí udělat vlastní obraz z obrazů Rosy a vytvořit si na ně vlastní názor. Nenecháme se vylučovat, a zastrašovat teprve ne!," uvedlo prohlášení CSD. "Svoboda umění a víry nesmějí být rozehrávány proti sobě!"

Věžáky s vlastními PSČ

Jsou budovy, kam přichází tolik pošty tam usídleným firmám, že potřebují vlastní rozdělovač, napsal Donaukurier. Například čtyři mrakodrapy ve Frankfurtu, Messeturm (60308), Omniturm (60312), Opernturm (60306) a Taunusturm (60310). Individuální pětimístná směrovací čísla mají také jinde - z různých důvodů.

Paš pod rentgenem.
Od sousedů: S 90 balíčky kokainu v těle

Své číslo má například výzkumná stanice životního prostředí Schneefernerhaus na Zugspitze (82475). Raritou je Ženichův dub v polesí Dodau (23701 Eutin). Asi sto let už prý slouží jako burza kontaktů pro osamělá srdce z celého světa. Kdo na tuto adresu napíše, jeho dopis pošta uloží do díry po suku. Platí taky to, že kdo chce a má chuť, může poštu odtud vybrat a odpovědět na ni.