"Chrousti mají tříletý vývojový cyklus," vysvětluje Joachim Mandl, bioporadce hornorakouské Agrární komory. "Začíná rokem výletu hmyzu, ve kterém klade vajíčka do půdy, druhým rokem larvy požírají kořínky rostlin. Třetím rokem se zakuklí k novému líhnutí." O škodách se podle Mandla mluví od asi 40 larev na metr čtvereční, v extrémním případě se jich tam může nacházet až 500. Doporučuje s nimi bojovat houbou Beauveria bassiana.

Jak dál s výukou řeči

Česko-německý fond budoucnosti, úřad bavorské vlády a bavorské a české ministerstvo školství představily pilotní program k podpoře výuky řečí v sousedících zemích, píše Donaukurier. Chtějí v něm více sázet na rodilé mluvčí.

Ještě že ho nekousla!
Od sousedů: Štika v síti měla 14,8 kilogramu. A další zprávy zpoza hranic

Studenti se mají řeči učit v sousední zemi na víceměsíční stipendium. Projekt, jehož rozšíření se chystá i na další spolkové země, má odstartovat 1. září 2022, zájemci se mohou hlásit do konce května. Podle délky poskytování stipendií bude každým rokem otevřeno osm až dvacet studijních míst. Fond budoucnosti bude financovat bavorské stipendianty, bavorské kancléřství a ministerstvo české asistenty pro bavorské školy.

54 běženců v návěsu…

Ve čtvrtek vysvobodili na parkovišti v obci Pressbaum v okrese St. Pölten 54 běženců, mezi nimi tři ženy a jedno dítě. Policie byla informována telefonicky o klepání zaznívajícím z návěsu. Vozidlo stálo na plném slunci, uvnitř bylo asi 40 stupňů. Někteří uprchlíci byli dehydrováni. Podle jejich informací jel řidič osm až devět hodin bez zastávky. Policie, správa dálnic a záchranná služba přepravovaným poskytly nápoje. Polský řidič byl zadržen. 

V tomto prostoru vezl devět hodin 54 lidí…V tomto prostoru vezl devět hodin 54 lidí…Zdroj: Deník/OÖN

Linec vylekala figurína

V 15.45 hodiny na Velký pátek vyjela policie na poplach k bance. Ve vstupním prostoru ležela za plentou postava vypadající jako zraněný nebo zabitý člověk. Ulice byla uzavřena, už se shromažďovali zvědavci.

Jak sdělila zemská policejní direkce, místní orgány vycházely z ostrého poplachu a vyžádaly si posily. Na pomoc dostaly zvláštní zásahovou jednotku Cobra a rychlou intervenční skupinu SIG. Na místě ale našli jen výkladovou figurínu. Podle policie ji zaměstnanci banky vystavili "za účelem show", s cílem pohnout klienty k uzavření pojistek… "Proč a kým byl poplach vyvolán, a zda akce splnila cíl, zatím není jasné," uzavřel list.

Matka dusila své děti…

V letech 2011 a 2012 zemřeli v Herne dva chlapci ve věku dva roky a 19 měsíců. Policie v obou případech uzavírala na přirozenou smrt. Když matka (33) chtěla zabít i třetí dítě, pojala jedna z lékařek podezření, a pravda přišla na světlo. Matka syny uškrtila!

Na prvním kopečku Paradiso. Další čekaly...
Od sousedů: Za pět dnů na vrcholy sedmi alpských zemí

Prvního porodila v říjnu 2010, druhého v září 2011. Tomu podle vyšetřovatelů přitlačila měsíc po porodu pravděpodobně ve stressu z jeho pláče na obličej polštář a zavolala záchranku. Dítě se podařilo oživit, ale druhý den zemřelo v nemocnici. Po pitvě tam uzavřeli, že šlo o přirozenou smrt. V květnu 2012 zkusila udusit i staršího syna, opět volala záchranku a reanimované dítě zase zemřelo v nemocnici. Pitva neobjevila žádné násilí.

V prosinci 2015 žena přivedla na svět třetí dítě. V dubnu 2018 podle státního zástupce se i je pokusila udusit. Přežilo. Jedné lékařce přišla věc "komická" a zapátrala v nemocnicích, kde zemřely dvě první děti této matky. Do věci se vložilo státní zastupitelství, nechalo vypracovat nové znalecké posudky, vyslechlo nové svědky a ti uvedli, že obviněná o činech vyprávěla.

Otec všech tří dětí měl s matkou celou tu dobu vztah, ale podle vyšetřovatelů nebyl doma nikdy, kdy sahala po polštářích… Po téměř třech letech vyšetřování ženu zatkli pro podezření z dvojnásobné vraždy. Jejím motivem bylo mít klid a moci pokračovat v hýření… K obviněním se zatím nevyjádřila, píše DK.

Válečná známka hitem

"Na Ukrajině se stala sběratelským hitem poštovní známka s motivem ukrajinského vojáka, který ruské válečné lodi ukazuje symbol ,smradlavého´ prostředníčku," napsal Donaukurier. Před hlavní poštou v Kyjevě stály na ni v pátek stovky Ukrajinců hodinové fronty.

Válečný vtip na obálku…Válečný vtip na obálku…Zdroj: Deník/twitter

"Pozadí motivu je už v prvních dnech války v únoru," vysvětluje list. "Tehdy ukrajinští pohraničníci na malém ostrůvku odpovídali rádiem na výzvy ruské lodi, aby se vzdali, slovy Fick dich, dle slovníku něco jako ,nas… si´. Výrok obešel svět a stal se symbolem ukrajinského odporu. Začátkem března vypsala ukrajinská pošta soutěž k podobě připomínky této události. Z 500 došlých návrhů byla vybrána ilustrace kreslíře Borise Groha.

Zaříkávač krav Markus Holzmann.
Naši sousedé učí krávy močit do latrín. Za pohlazení a něco dobrého

V pátek odpoledne byla emise vyprodána. Ihor Smeljanský, generální ředitel ukrajinské pošty, řekl agentuře AFP, že známek chtěli natisknout víc, ale ruské letecké útoky na Kyjev narušily provoz tiskárny. Nyní mají být co nejrychleji dotištěny další exempláře edice limitované milionem kusů…

Bavoři pěstují zázvor

Zázvor ceněný jako léčivka a koření musí být dovážen z daleka, ale teď si jej zkouší pěstovat i Bavoři. Zemský úřad pro vinařství a zahradnictví letos uzavírá vysazením mladých rostlinek z vlastní produkce fázi zkoušek, odstartovanou v roce 2017 na pokusných políčkách v Bambergu. V září, nejpozději v říjnu by bavorský zázvor mohli sklízet, nepoklesne-li mezi tím teplota půdy pod třináct stupňů.

Rostlina je doma především v Číně, Indii, Indonésii, v jižní Americe či na Fidži. V roce 2019 jí bylo do Německa dodáno 27 000 tun, pět let předtím 11 000 tun.

Zázvor skoro jako z dálky…Zázvor skoro jako z dálky…Zdroj: Deník