Aktéři tohoto zvyku v regionu ale v tradici pokračovali s dodržením covidových pravidel. Průvody nosičů symbolů až 20 kilogramů těžkých, dva metry vysokých a tři metry dlouhých, opět prošly obcemi, jen jejich závěrečný sraz odpadl.

Jde o zvyk, v němž lidé oblečení za dobré "perchty" 5. ledna definitivně vyhánějí zlé duchy, jejichž vláda trvala dvanáct dnů, a probouzejí přírodu. V roce 2010 byl původně pohanský zvyk zařazen do nehmotného kulturního dědictví Rakouska.

Pojem „Glöckler“ je odvozován od německého klocken z doby 1050 - 1350. Podle Wikipedie tedy nemá nic společného se zvony, ale s "klepáním", obcházením domů s modlitbami a zpíváním koled jako například o Třech králích.

Podle vlastivědců Glöcklerlauf vznikl v 19. století z tísně, když salivary začaly používat k zahřívání sudů hnědé uhlí místo dřeva. To zbavilo 900 lidí práce v lesích. Aby nemuseli žebrat, začali organizovat Glöcklerlaufy, "klepání" s kravskými zvonci a papírovými lampami zevnitř osvětlenými svíčkami nesenými na hlavách v dřevěné konstrukci, jako druh rituálního žebrání. Kruhy či osmičky, které skupiny procházejí, symbolizují nekonečnost.

Covid je nezastavil!Covid je nezastavil!Zdroj: Deník/OÖN

Loni se narodilo 8785 dětí

V hornorakouských nemocnicích se loni narodilo 8785 dětí, o 340 víc než předloni, píše Volksblatt. Nejvíc, 3714, v nemocnici Keplerovy univerzity v Linci. 1891 bylo chlapců, 1822 děvčat. Pohlaví jednoho bylo "jiné". Dvojčat se narodilo 755, třikrát maminky porodily trojčata. V Schärdingu zaznamenali rekord 520 porodů, v Bad Ischlu 507, ve Steyru 1051, v Rohrbachu 615, ve Vöcklabrucku 1320, ve Freistadtu 472, v Kirchdorfu 585, v Braunau 1025.

Šestina pracujících bere do 2284 eur

Každý šestý zaměstnanec na plný úvazek v Bavorsku bere hrubého pod 2284 eur, je tedy tzv. méně vydělávající, píše DK. Jejich podíl na všech zaměstnaných v zemi je nižší než je německý průměr. Ten od 21,1 % v roce 2011 poklesl na 18,7 v roce 2020. V Bavorsku vydělává méně než "směrné" dvě třetiny středního příjmu jen 15,1 % lidí (v okrese Coburg 27,4 %, v Pasově 25 %).

Denní klinika pro povidové

Po prodělaném covidu se mnozí pacienti cítí ještě měsíce unavení a vyčerpaní. Takovým nabízí od 10. ledna pomoc interdisciplinární denní klinika v Norimberku, píše DK. Ve tří- až čtyřtýdenní terapii je centrem péče redukování stresu a silový a vytrvalostní trénink.

Brenner už skoro naplno

Tranzitní nákladová přeprava přes Brennerský průsmyk loni i přes několik koronových vln dosáhla skoro rekordní úrovně roku 2019, píše DK. Na mýtní stanici Schönberg napočítali 2,45 milionu nákladáků, které Rakouskem projely cestou do Itálie nebo Německa. V roce 2020 pandémie "odnesla" 6,3 procenta provozu.

Protest k Hoeneßovým narozeninám

Ke středečním sedmdesátinám fotbalového manažéra Uliho Hoeneße, dlouholetého prezidenta Bayernu, aktivisté Animal Rebellion uspořádali před továrnou na uzeniny HoWe Wurstwaren KG v Norimberku, kterou spoluzaložil v roce 1985, protest proti podmínkám v masozpracujícím průmyslu. Viní Hoeneße a další podnikatele v tomto oboru z týrání zvířat a z kolapsu klimatu. Prý "na zádech zvířat, zaměstnanců a životního prostředí" si nahrabali "enormní bohatství".

DK dodává, že fabriku dnes vede syn zakladatele Florian Hoeneß. Produkuje podle vlastních údajů až čtyři miliony norimberských klobás denně.

Stromky zatopí domácnostem

Jak náš web informoval Martin Landa z Eurocommu Praha, obyvatelé Vídně mohou do 16. ledna přinášet na 557 sběrných míst vánoční stromky. Ve městě jich odpadové služby shromažďují ročně asi 190 000 o váze přes 835 tun. Většina jde do spalovny s dalším komunálním odpadem. Díky tomuto zdroji vyprodukuje Wien Energie množství proudu, které odpovídá měsíční spotřebě asi 1400 domácností, a k tomu ještě měsíční teplo pro asi 2700 rodin.

Podobný osud čeká i strom z vánočních trhů na náměstí před vídeňskou radnicí. Třicetimetrový, přibližně 130 let starý smrk, který letos dorazil se spolkové země Burgenlandsko, už se poroučel k zemi.

Konec symbolu Vánoc ve Vídni.Konec symbolu Vánoc ve Vídni.Zdroj: Deník/Eurocomm

Táta probodl syna

V Grieskirchenu těžce zranil 66letý muž nožem po hádce v opilosti svého 34letého syna, píše DK. Bezprostředně po činu kontaktoval manželku, od níž žije odděleně, a požádal ji, aby zavolala lékaře a policii. Těžce zraněný syn byl odvezen do nemocnice, pachatel počkal na policii, doznal se a nechal se odvést.

Jaguár ve svodidlech

"Neblahá kombinace kluzké vozovky, přehnaná rychlost a letní gumy nesvědčily dopoledne o Třech králích sportovnímu vozu jedoucímu dopoledne po A9 u Denkendorfu," píše DK. 55letý z okresu Fürth jel v červeném Jaguaru S na Mnichov. Protože krátce předtím lehce zasněžilo, nebyla vozovka suchá. "Nejspíš z důvodu nepřiměřené rychlosti a především proto, že byl na cestě na letních pneumatikách, narazil mezi Denkendorfem a Lentingem do prostředních svodidel tak prudce, že poškodil 14 jejich dílů," píše list. Z vozu vystoupil nezraněn. Jaguar musel být odtažen. Škodu policie odhadla na 60 000 eur. Foto: Deník/DK/Reiß

Tragédie kvůli otevřenému oknu

V pečovatelském domově v Unterhachingu stála hádka o otevřené okno život 93leté ženy, uvedl DK. Při silvestrovské oslavě se pohádala s 89letým ubytovaným kvůli oknu, které otevřela pro větrání. Starému pánovi to vadilo. Při vzájemném napadení žena upadla, poranila se a druhý den v nemocnici zemřela. Muž je šetřen pro ublížení na zdarví s následkem smrti.