Položil si otázku, zda nasazení drožek ve velkoměstě ještě odpovídá době. "Měli bychom se zamyslet, zda kůň má být vystaven takovému stresu," uvedl pro Wien heute. Uvítal by debatu o tom, jestli by Vídeň na fiakry mohla rezignovat zcela a bez ohledu na to, ode kdy tu dostávají koně "horké" volno. Aktuálně platí zákaz jejich provozu od 35 stupňů Celsia a diskutuje se o snížení této hranice na 30 stupňů.

Rauchův postoj podporují samozřejmě ochránci zvířat.

Happy end malé lišky

Do rubriky Happy end zařadily úterní OÖN příběh osiřelého několikatýdenního liščátka, které zachránila na spolkové silnici B140 u Leonsteinu 29letá řidička z Ramsau u Mollnu v Horních Rakousích a dopravila je do bezpečí.

"Myslela jsem si nejprve, že je to kočka. Řidič přede mnou ji málem přejel," řekla redakci OÖN. Šlápla na brzdu, zapnula blikačky, vystoupila a šla pomalu ke zvířeti. Když poznala, že je to liška, trošku se obávala, jestli ji nekousne, ale ona hned přiběhla k ní - musela být už velmi zoufalá. "Bez problémů se nechala zvednout a zabalit do budny, byla zcela promočená," vyprávěla zachránkyně.

Donesla ji k příbuzné, která bydlí nedaleko, zabalily ji do vlněné deky a informovaly ochránce zvířat z ICARA. Ti ji dopravili k vyšetření u veterináře. Když jí odstranili parazity z kožichu, přestěhovali ji do Ráje zvířat Schabenreith ve Steinbachu. Tam může "Cino", jak ji pojmenovali, vyrůstat s dalšími svého druhu.

V Schabenreithu s odchovem liščat mají zkušenosti, loni se tu starali o Illy, Nespresso a Tchibo. Teď o víkendu přišla kromě Ciny ještě tříměsíční Capp, které vyléčila zranění zadního běhu Tierschutz Austria a předala ji do Steinbachu.

Ochranáři dodávají, že štěňata lišek nejsou zpravidla na cestě bez matky. Jesliže jsou samotná, je to jednoznačné znamení, že potřebují pomoc, píší OÖN.

Uvařili NATO-pivo

Finsko, které má velký zájem o vstup do NATO, dalo v pondělí na trh pivo, které k tomu "pasuje" - jménem „Otan Olutta“. Uvařil je malý pivovar Olaf Brewing ve městě Savonlinna. "Olutta znamená pivo a Otan je zkratka NATO v románských jazycích," vysvětluje DK. "Ve finštině pak znamená ,já beru´, ,vezmu si´. Šéf pivovaru Petteri Vänttinen výraz překládá jako Dám si pivo. Chtěli prý tak přinést trochu humoru do těchto temných časů…"

Savonlinna, vzdálená asi hodinu od ruských hranic, má podle DK "velmi krvavou historii". Tak byla ve druhé světové válce armádou SSSR bombardována a od začátku války na Ukrajině si tady zase dělají starosti, vysvětluje Vänttinen (42). O pivo je prý obrovský zájem, nestačí plnit objednávky. V poště má asi 200 nepřečtených e-mailů… Dosud stočili asi 4000 litrů, osm zaměstnanců pivovaru pracuje "pod tlakem", ale brzy prý budou muset co nejdřív přijmout další…

Pivní hit.Pivní hit.Zdroj: Deník/Olaf Brewing

Přibývá zemřelých na drogy

Čtvrtým rokem za sebou stoupl počet obětí konzumace drog v Německu, napsal DK. V roce 2020 jich bylo 1581, loni 1826, v roce 2017 na ně zemřelo "jen" 1272 osob, vždy většinou na heroin a jiné opioidy. Amfetamin připravil o život 92 lidí, jeho deriváty 13, metamfetamin 23 a kokain 74.