Pekařství se ocitá stále pod větším tlakem konkurence diskontů. Zatím co v roce 1965 bylo v Rakousku ještě 5120 pekařství, bylo jich v roce 2013 už jen 1583.

Podnik Weinhäupl byl dlouhá léta pozitivní. V minulých letech a během pandémie obrat poklesl, růst nákladů dopadl na stav kreditů a současný vývoj cen energie přinesl firmě další masivní problémy. Insolvenční správce má nyní posoudit, zda je sanace bez dalších ztrát pro věřitele možná. Podnik je na snímku Deníku/OÖN/Daniel Scharinger

V tramvajích a busech bude chladněji

Podnik Wiener Linien reagoval na energetickou krizi balíčkem opatření, napsal Volksblatt. Teplota ve vozech metra a tramvajích bude snížena o dva stupně, z 20 na 18, utlumeno bude i osvětlení. Umělecká díla na stanicích nebudou osvětlována. Opatření má zatím platit na podzim a v zimě. Osvětlení budov a vozidel přejde na LED, optimalizováno bude větrání, plynové vytápění bude měněno a rozšířeno má být vyhřívání geotermální energií. Obnovou asi 400 busů by mohla spotřeba energie poklesnout o třetinu. Podnik vychází celkově z redukce spotřeby elektřiny o asi 11 GWh za rok. To odpovídá roční spotřebě asi 3000 bytů se čtyřmi osobami.

Zač budou husy v Rakousku

Počet chovaných hus v zemi byl na jaře stejný jako loni. Evropská nabídka by mohla být ale nižší, protože v Maďarsku, Německu, Polsku a ve Francii byly velké výpadky kvůli ptačí chřipce, napsal Volksblatt. Prezident rakouské Agrární komory Franz Waldenberger předpokládá, že sezóna "husích týdnů" v gastronomii začne letos dřív kvůli hrozbě podzimní vlny korony.

Proti loňsku se ceny zvednou o euro až 1,50 eura za kilogram. Konvenční husy na statku by mohly být za 13-16 eur za kilogram, euro-produkty ještě o pár eur dražší.

Těhotné mohou zase učit

Po dlouhém zákazu kvůli koroně mohou těhotné učitelky v Bavorsku opět učit, budou-li chtít, napsal Donaukurier. Ministr školství Michael Piazolo zrušil zákaz vstupu těhotných do škol až po první schůzi vlády v první školní den, což kritizovaly učitelské svazy - školy na to nebyly připraveny.

Svaz bavorských učitelů reálek si postěžoval, že podle nových pravidel mají těhotné učitelky chodit do školy pokud možno mimo vypjaté časy dne a pokud možno mají mít vlastní kabinet. Další svaz kritizoval, že na vedení škol bylo přeneseno posouzení zdravotní situace učitelek.

Upovídaný Oktoberfest

Návštvěvníci mnichovského Oktoberfestu odeslali svými smartphony rekordní počet dat. Vodafone, O2 a Telekom ohlásily až dvojnásobek dat z posledních slavností 2019. Mohlo k tomu přispět i to, že letos byl k dispozici nový rychlejší standard 5G.

Tři velcí provozovatelé sítí odbavili 435 Terabytů dat. Před třemi roky jich bylo jen 233. Přitom bylo na letošním pivním festivalu výrazně méně návštěvníků než v roce 2019. Největší vzestup zaznamenal Telekom: ze 76 na 165 Terabytů. U O2 to bylo z 87 na 150, u Vodafonu ze 70 na 120 Terabytů.

Vodafone paralelně zaznamenal pokles objemu provolaných minut - 35 000 hodin bylo o 20 % méně než před třemi roky. Po O2 lidé protelefonovali 150 000 hodin, o 78 % méně, počet hovorů se mu však zvýšil ze 3,7 na 3,8 milionu. Klasických SMS odeslali jeho klienti o 78 % méně, "jen" 150 000.