Pachatel (47), sběratel umění, tehdy vnikl pro toto dílo přes lešení do výstavní síně. Odcizenou práci v ceně odhadované na 63,5 milionu eur schoval pod svou postel a pak ji zahrabal v lese u dolnorakouského Zwettlu. Muzeum nabídlo za její navrácení milion eur a 21. ledna 2006 si pro ni dojelo na místo označené pachatelem, k Waldhausenu. Muž byl identifikován, zatčen a odsouzen na čtyři roky.

„Téměř za další skoro dvě desítky let byla Sailera znovu „schována“ v lese, tentokrát lesníky státní správy v Solnohradsku,“ píše Donaukurier. Šest měsíců pracovali na její kopii ze soli rumunští umělci Anca Benera a Arnold Estefan. „V lese u Altaussee ji uvidí nejspíš hlavně divoká zvěř,“ pokračuje DK. „Byla totiž koncipována jako solný liz. Veverky, srnčí nebo kamzíci z ní získávají stopové prvky a minerálie, které především potřebují hlavně v době měnění srsti…“ Projekt doprovázejí skryté kamery, které mají zachytit, jak počasí a zvěř slanou saliéru přeformovávají…

Fotbaloví amatéři „popřeli“ Velký pátek

Ma Velký pátek se poprvé rozběhly fotbalové míče v hornorakouském amatérském fotbalu. Zemský fotbalový svaz uvolnil termín a kopalo se na 32 hřištích nižších soutěží. Kluby se radují, že budou mít celý víkend volný, napsaly OÖN.

Řezenské mince byly dost drahé

Dílo Celliniho k olízání není…Dílo Celliniho k olízání není…Zdroj: Zdroj: DK

Dva cenné říšské tolary z let 1737 a 1745 s historickým vztahem k Řeznu byly minulý týden vydraženy v aukčním domě Künker v Osnabrücku. Oba vysoce překonaly odhadní cenu, jeden dvojdolar dokonce na dvojnásobek, na 20 000 eur, napsal Bayernkurier. Na minci je radnice a portrét císaře Karla VI. Na druhé minci je detailně zachycen zasedací sál říšského sněmu. Byla vydražena za 14 000 eur, 4000 eur nad odhadní cenu. Kupoval sběratel ze severoněmeckého prostoru, což zvýrazňuje nadregionální význam této mince.