Petr PetrMUDr. Petr Petr, lékař a politik, České Budějovice: "Při mém pobytu v Královci (Koenigsbergu, Kaliningradu) jsem měl jedinečnou příležitost dlouho a podrobně hovořit s tamějším biskupem ruské pravoslavné církve, vladykou Serafimem. Jeden z jeho výroků stále slyším v duchu v souvislosti s referendem o odchodu Británie z EU. On řekl: Naši lidé neodmítají Evropu, oni odmítají tu eurosodomu, která se na nás řítí. A toto, tu eurosodomu, nikoliv Evropu, voliči v Británii odmítli v poměru 51,9 : 48,1. Co je to eurosodoma? Politická korektnost, vítání vetřelců, kálení do vlastního hnízda, bruselské hlouposti a detaily direktivního reglementování (třeba alergeny na jídelním lístku!), bruselský administrativní moloch, démonizování Ruska a Číny, mávání tibetskou vlajkou, přizvukování kýči pseudohumanismu „lidských práv", popírání rozdílnosti pohlaví a jejich odlišných společenských rolí, nekritické vychvalování menšin, podlézání homosexuálům a homosexualistům, antipatriotické pohrdání sami sebou, kriminalizování vlastenců, neuvěřitelně šílené redukování armády, ničení rodiny a popírání jejího významu, popírání křesťanské Evropy a její ničení, naprosté neporozumění islámu a „vyvolávání ducha" jakéhosi neexistujícího tolerantního islámu. Vše zmíněné je možno shrnout do výroku: Pošklebování se přirozenému řádu věcí a vyvyšování se nad jeho zastánci. To vše je součástí „establishmentu" v současné Evropské unii. Proti tomuto establishmentu se zdvihá odpor tak netušený a nevídaný, že může jít o počátek uragánu, bouře katastrofálních rozměrů."

Hana ŠťastnáHana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje: "Snad rozvod proběhem hladce. Pokud se tedy EU a Británie domluví na střídavé péči o chtěné děti: vzájemně užitečný obchod a pohyb vzájemně užitečných osob. Je jasné, že obchodníkům s veřejnými rozpočty, euromocnářům a neužitečným byrokratům parazitujícím na polygamním manželství z rozumu se to nelíbí. Oslabená libra paradoxně může rozpohybovat britskou ekonomiku."

Nový poslanec za Jihočeský kraj Vojtěch Filip (58 let,KSČM)Vojtěch Filip, poslanec KSČM, České budějovice: „Je třeba respektovat, že to je demokratické rozhodnutí občanů Velké Británie, neočekával jsme ale tak velký výsledek pro odchod z Unie. Myslím, že nezbývá než jiného, než aby se na to Evropská unie i jednotlivé státy připravily. Je složité říct, co se s EU bude dít dál, jeden ze scénářů se nazývá dominový efekt a nelze vyloučit, že nedopadne i na Českou republiku, ale zatím jsou všechny karty v rukou Evropské komise a představitelů jednotlivých států. Je jasné, že rozpad Evropy je ku prospěchu jiných ekonomik, například Spojených států amerických, které by tím získaly obrovskou výhodu."

Ivana MizerováIvana Mizerová, ředitelka Katastrálního pracoviště Tábor: "Jsem hodně překvapená, předpokládala jsem, podobně jako mnoho médií, výhru odpůrců brexitu, byť možná dost těsnou. Celkem nedávno jsem četla takový komentář, ve kterém autor připomínal, že hlavními důvody vzniku EU nebyly ty ekonomické, ale ty politické – zajištění míru a stability v Evropě a že se dnes toto vnímání ztrácí a převažuje poměřování výhod. S názorem jsem se výrazně ztotožnila. I když samozřejmě za hlouposti považuji předpisy o „balení koblih" apod., přesto myslím, že vystoupení Británie z EU je v kontextu s oním politickým posláním prostě špatně. Je to příklad pro ostatní. Ekonomické věci se jistě nějak nastaví, chvíli to asi bude skřípat, ale ..... Z druhé strany považuji výsledek referenda za znamení, že by se měl Brusel vzpamatovat a v lecčems přibrzdit, možná omezit i všelijaké mnohdy nesmyslné dotace, tedy snížit rozpočet apod. Jenže často jsou ti politici úplně mimo realitu a nevím, jestli jim to docvakne."

Karel Macků.Karel Macků, starosta Dačic: "Brexit je krok na kterém všichni proděláme. V první řadě je to obrovská rána myšlence integrované Evropy, která nás s největší pravděpodobností několik desetiletí uchránila před válečným konfliktem. Pro Velkou Británii to vedle poklesu kurzu libry znamená posílení hlasů volajících po samostatnosti Skotska a Irska, protože ty chtějí v Evropské unii zůstat. Pro nás to pak znamená oslabení našich pozic v rámci Evropské unie protože Velká Británie nám byla názorově mnohem bližší nežli například Francie a Německo. Právě pozice Francie a Německa se brexitem posílila. A v případě Evropské unie to může znamenat další erozi (první hlasy politiků pro odchod z EU se už ozývají z dalších zemí), nebo naopak zesílení snah o větší integraci a to může přinést použití modelu takzvané dvourychlostní Evropy. Každý může hádat ve které skupině Česká republika bude. Takže jediný kdo na brexitu vydělá je autoritářské Rusko a Čína do jejichž náruče tak směle kráčíme."

Jaroslav ZvěřinaJaroslav Zvěřina, Tábor, bývalý europoslanec za ODS: "Myslím, že jde o pokračování trendu ztráty popularity EU, tedy tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Kdyby evropští politici byli schopni udělat něco, aby získali na popularitě a ceně, tak by to takto nikdy nedopadlo. Mám za to, že to je ignorancí Evropanů. Tlak na referendum u nás sice posílit, ale v našich podmínkách to nemá žádný smysl, v tomto je anglická pozice naprosto rozdílná. Spíš to zatřepe samotnou Anglií a zřejmě budou mít starostí se sebou než s Evropou. Uvidíme, ale myslím, že nás se jejich odchod výrazně nedotkne, problém mohou mít Češi žijící v Anglii."

Martin MalýMartin Malý, starosta Prachatic: "Není mi z toho úplně veselo, protože se to dalo tak trochu očekávat. Myslím si, že je to vina nejvyšších představitelů Evropské unie. Minimálně přehlížená problematika několika věcí, především ale migrační krize a děravé hranice Schengenského prostoru musí logicky znervóznit hromadu lidí, kterých se to bezprostředně týká, a to sehrálo velkou roli. Rozhodnutí Britů může mít dopad i v ostatních zemích EU. Je pochopitelně velká škoda, že Velká Británie opouští Evropskou unii, na druhou stranu tvrdím, že je to vinou vrcholných představitelů EU včetně kancléřky Merkelové, která pozve do Evropy miliony běženců a nezajímá ji, že ro znamená zásah do vnitřních věcí ostatních států, které migranty nezvaly. Nicméně určitě bych se neobával zásadních dopadů na řadu oblastí. Podle mého názoru bude i nadále vše fungovat, co se týká ekonomiky, vzájemného obchodu, studijních příležitostí, tam se podle mého nic nezmění. Pro vedoucí představitele Evropské unie je to každopádně jednoznačný signál pro zásadní změny." 

Jiří FišerJiří Fišer, starosta Tábora: "Pro mě je to špatná zpráva. EU byla primárně založena pro udržení mírové Evropy. Kéž by nenastala další eroze a nebyl tento základní fakt ohrožen. Mír je to nejcennější, co spojená Evropa přinesla. Nevíme, co máme…Jsem zvědav, odkud se ozvou první pseudovlastenci s návrhem Czechxitu. Nicméně bude pro nás poučné sledovat proces odstoupení Británie „on line" se všemi aspekty a dopady."
Václav VotradovskýVáclav Vostradovský, starosta Kvildy: "Osobně si myslím, že i přes některé záporné záležitosti, jakými jsou řešení uprchlické krize a hlavně postoj k Řecku, je setrvání v EU pro každý stát spíše pozitivní záležitost. Odchod Británie pro budoucnost EU vnímám hodně negativně."
Radka MaxováRadka Maxová, poslankyně: „Nejsem šťastná z toho, že se Britové rozhodli o vystoupení z EU. Není to dobrý signál ani na západ a ani na východ od EU. Je to ale daleko horší signál dovnitř Británie. Toto referendum také hodně ovlivnila migrační krize a přístup EU k ní. Nicméně doufám, že se špičky EU z toho výsledku rychle poučí. A budu ráda, když se i ČR aktivně zapojí do této nové etapy EU a naši představitelé budou aktivněji prosazovat zájmy ČR."
Jan MíkaJan Míka, scenárista, Tábor (Život na zámku, Náměstíčko, Náves, atd.): „Británie je velice silná, o tu strach nemám, ale zároveň bude velkým příkladem pro další země. Evropa se začne drobit a my, jak jsme mnohokrát předvedli, si neumíme vládnout sami. Nestačili jsme se to naučit. Kdo pak bude naším spojencem? Vzpomeňte na Svatoplukovy pruty…"
Zdeněk VybíralZdeněk Vybíral, vedoucí Historického oddělení Husitského muzea v Táboře: "Odchod Británie z EU je obrovskou škodou především pro EU samotnou, neboť Británie představovala v rámci společenství něco jako "klidnou sílu", vyvažující článek různých výchylek a výstředností. Její odchod zjevně znamená jasnou výstrahu, velké memento, které, jak se obávám, evropští političtí vůdcové nebudou schopni vyslyšet. EU se musí významně reformovat, aby byla schopna opravdu účinně čelit výzvám současnosti. Jde o migraci z Východu a z Afriky, o vzestup radikálního islamismu, který má svou druhou hlavní základnu (kromě Blízkého Východu) právě v zemích EU. Unie musí také lépe zohledňovat společné zájmy obyvatel Evropy, zájmy kulturní i ekonomické. Bezpečnostní zájmy jsou naštěstí vázány také na NATO. Ale je zjevné, že EU nutně potřebuje užší spolupráci i v této oblasti, např. při ostraze unijních hranic a boji proti extrémismu či organizovanému zločinu. Británie bude pravděpodobně čelit otázce rozpadu - odchodu Skotska a Severního Irska. Ale pokud se podaří vytvořit model vzájemného soužití s EU, jaký platí např. pro Norsko nebo Island, nemusí to do budoucna znamenat vážnější ohrožení existence svobodné, demokratické Evropy. Jen se musíme umět poučit z toho, co se stalo."
Tomáš SamecTomáš Samec, výkonný ředitel FC MAS Táborsko: "Přemýšlím o tom, jaký bude mít vystoupení Británie ekonomický vliv na samotnou Británii? Je to hodně složitá otázka. Dalším impulzem je, zda to není pomalý konec celé EU, zda to nebyl jen první rok, který mohou následovat jiné země, kde je euroskeptická nálada. Obávám se, že mohou nastat další referenda. Paradoxem je, že na jedné straně ekonomicky zachraňujeme Řecko před krachem, na druhou stranu vystupuje silná Británie. Je třeba si uvědomit, že ani Británie nemá v odchodu úplně jasno, hlasování bylo těsné."
Zdeněk ŽampaZdeněk Žampa, podnikatel, Slavonice: "Ostrovní království se potápí a mizí jen v pohádkách. Toto není pohádka, ale stav, který může přinést změny do „království štrasburgsko-bruselského". A změny se dějí vesměs vždy se záměrem býti k lepšímu. Já to tedy – i navzdory dnešnímu rannímu překvapení – to vidím pozitivně (pro Británii, svět i Česko)."
Ladislav FaktroLadislav Faktor, hudebník: "Že se Angličané umějí naštvat a taky že umějí bojovat za správnou věc, je známo už po staletí. Jejich rozhodnutí chápu a doufám, že to ostatním národům v Evropě pomůže k tomu, aby se EU změnila od byrokratické instituce v něco pozitivnějšího. Myšlenka EU podle mě skvělá, ale provedení bych ohodnotil na čtyři mínus stejně jako to udělali v Anglii."
Pavel EybertPavel Eybert, senátor: "Hlasování o vystoupení Velké Britanie z EU beru jako varování Bruselským elitám v reakci na jejich ambice všemožně upravovat právní řády jednotlivých národních států i ve zcela zbytečných záležitostech. Příliš veliké množství úředníků žijících v Bruselském skleníku produkuje jednu směrnici za druhou a zbytečně často zasahují do věcí do kterých by bylo lépe nevstupovat. Pro Českou republiku mohou být dopady různé. Na jedné straně snad bude vedení EU vnímat, že je potřeba více naslouchat připomínkám z jednotlivých zemí EU a nerozhodovat věci silou. Na druhou stranu přinese vystoupení Británie z EU dost různých problémů od ekonomických až po turismus. Je otázkou do budoucnosti zda přínosy budou větší než ztráty. Otázkou je také zda bude drolení EU dál pokračovat nebo ne. Pokud arogance zasahování do národních záležitostí bude pokračovat ve stejné, nebo ještě větší intenzitě jako dosud, může se v blízkém čase najít i další země která by chtěla z EU vystoupit. Je velká škoda, že EU nezůstala u svých čtyřech základních atributů, které jsou jednoznačně obrovským přínosem pro obyvatele celé EU. Proč se máme v prostoru EU zabývat sjednocováním nepodstatných věcí typu zakřivení banánů nebo okurek a podobně. Velmi závažnou otázkou je otázka migrace. Ambice vedení EU na přerozdělování migrantů schválené bez všeobecného konsenzu všech států nefunguje a nemůže fungovat, ani kdyby souhlasili všichni. Není možné jednotlivé osoby udržet na území konkrétního státu. I to jeden z důvodů pro který mohou některé státy v budoucnu hledat své separátní řešení mimo EU. Nakonec se už i dnes, v rozporu s doporučením vedení EU chrání před migrací ostrahou svých hranic. Nepružnost a nekoncepčnost rozhodování je k tomu donutila. I to je jeden z momentů který nakonec může vést k odchodu některého států z EU."
Karel FrolíkKarel Frolík, majitel písecké firmy Karel Frolík autoservis: "Konečně zvítězil zdravý rozum, Evropská unie a její předpisy nutí státy k nesmyslným a nedůležitým rozhodnutím. Je to především ukázka toho, že mají dost především evropských úředníků, jejich nečinnosti a vysokých platů. Zároveň je to ale i škoda, protože odchází z Evropské unie velmi bohatá mocnost a bude to mít dlouhosáhlé a zřejmě nepříjemné důsledky."
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola předal ve středu večer sedmi osobnostem ocenění Zlatá šupina. Na snímku Blanka Milfaitová.Blanka Milfaitová, autorka nejlepších marmelád na světě, Pohoří na Šumavě: „V Británii jsem vyhrála první soutěž, která mi změnila život. Mám tam mnoho klientů a přátel. Vím, že jsou to v první řadě a především Britové. Oni už to ví také a dneškem počínaje s tím musí počítat i socialistická EU, ze které se vytratily původní ideály a zůstalo jen u regulací, nařízení a směrnic, které nás všechny ničí… V Británii jsem byla před týdnem a cítila napětí a zájem o referendum, dnes jezdím po Čechách s britským doubledeckerem Velkou českou marmeládovou tour a je to moc milé, že osvobození Spojeného království mohu oslavit takto britsky, v červeném autobusu!"
Martin štolkaMartin Štolka, ředitel Clarion Congress Hotelu české Budějovice: „Negativní dopad na britskou ekonomiku potažmo na ekonomiky členských států může nepříznivě ovlivnit cestovní ruch v následujících letech. Nicméně přímý vliv v případě našeho hotelu neočekáváme, Britové nejsou na předních příčkách našeho národnostního mixu. Je možné, že tato událost bude mít i pozitivní vedlejší efekt, tedy návrat pracovních sil, které působily na britských ostrovech v pohostinství."
Jan ZedníkJan Zedník z Deštné, akreditovaný asistent poslance Jiřího Pospíšila v Evropském parlamentu v Bruselu: "Ještě ve čtvrtek panovala v Evropském parlamentu standardní nálada, nikdo příliš nevěřil, že by se Britové nakonec skutečně vyslovili pro odchod z EU. Ve čtvrtek se tak EP zabýval běžnou,každodenní agendou. Navíc k večeru se po budově začala šířit informace, že dochází k posilování libry díky výzkumům, které si nechala zpracovat londýnská City, z nichž vyplývalo, že se voliči přikloní k setrvání. V Evropském parlamentu se tak začalo věřit v přesnost odhadů finančních trhů. Večer před zahájením referenda bylo v budově a kolem budovy už spíše více novinářů, než zaměstnanců a politiků, kteří šli povětšinou v klidu do hotelů.

V noci jsem já osobně nemohl spát, neboť jsem si přál racionální eurorealistický ostrovní hlas v EU. Když jsem ve tři ráno zapnul BBC, byl jsem v šoku, postupné výsledky ukazovaly převahu zastánců Brexitu. Dnešní ráno bylo v budově EP nezvykle komorní, nejhlasitěji zněly hlasy televizních štábů a reportérů. Evropský parlament se probudil do rána, které ještě nezažil. Poprvé v historii projektu evropské integrace dojde k vystoupení člena.

Pro EU i pro ČR to je špatná zpráva. Z druhé strany může odchod VB vtisknout EU novou tvář, myslím proreformní tvář, aby se myšlenka společné Evropy stala opět kompatibilní s představami občanů členských států. EU se totiž v poslední době občanům spíše vzdalovala. Doufám tak, že i zde bude platit česká lidová moudrost - každé zlo je k něčemu dobré.

Zachování společné Evropy si zaslouží Evropa i její občané."
Karel KratochvílKarel Kratochvíle, ředitel Zemského hřebčince v Písku, senátor: "Výsledky referenda ve Velké Británii jsou velkým vykřičníkem pro zbytek zemí v Evropské unii. Není pochyb o tom, že bude muset dojít k přehodnocení poměrů v EU a zejména k odstranění až neúnosné administrativní a byrokratické zátěže. Brexit změní situaci v Evropě a ekonomické důsledky v horizontu několika let pocítíme i u nás v České republice."
Miroslav Krejča přerušil své členství u sociálních demokratů.Miroslav Krejča, zastupitel města Písku: "Výsledky hlasování beru jako vystavení žluté karty Evropské unii, tomu, jak se chová. Armáda nikým nevolených byrokratů v Bruselu podsouvá politikům návrhy, které často nejsou prospěšné EU ani jednotlivým členským zemím. Nemyslím si, že vystoupení Velké Británie z EU způsobí vážné problémy v této zemí nebo ve světě. Ti, kteří v dalších členských zemích kritizovali případný odchod Británie z EU, se spíše obávají, aby tato země, která je čtyři desítky let členem evropských struktur, nezačala posilovat a hrát významnější roli v evropské i světové politice. Má na to lidský i ekonomický potenciál. Rozhodnutí obyvatel Velké Británie neberu tedy jako tragédii, ale spíše jako šanci myšlenku sjednocené Evropy zrevitalizovat a zbavit ohromného nánosu byrokracie. Je nutné, aby EU brala ohled nejen na potřeby a přání Francie a Německá, ale i malých členských zemí."
Nový poslanec za Jihočeský kraj Vítězslav Jandák (66 let, ČSSD)Vítězslav Jandák, poslanec: „Je to suverénní rozhodnutí britského lidu, který zvážil PRO a PROTI, zda chce z Unie odejít. Já jsem byl vždy podporovatelem EU, ale poslední roky přemýšlím o jejím dopadu. V parlamentu se z 80 procent zabýváme hloupostmi, které Unie vymyslela. Čím dál více si uvědomuji, že ji vedou nevolení zástupci, kteří se nechovají normálně. Je třeba, aby si pochopili, že oni nejsou neomezení vládcové, ale že jsou tu také občané, na které se často zapomíná. Jsem rád, že se Británie takto rozhodla, ale nejsem pro demontáž EU. Bude muset být postavena na jiném základě, musí se posílit vliv Evropského parlamentu proti zmíněným nevolným vůdcům."
Miroslav Beneš.Miroslav Beneš, bývalý primátor Českých Budějovic: „Všichni budou nyní strašit náklady odchodu Británie z EU. Odchod je ale příležitostí pro návrat ke svobodám, kvůli nimž EU vznikla, je to výzva k opuštění nesmyslného světa regulací, kam evropští byrokraté Unii zatáhli. Pokud EU tuto příležitost nevyužije, budou Británii následovat další státy."
Marek SvitákMarek Sviták, mluvčí JETE Temelín: „Je to svobodné rozhodnutí Velké Británie. Odchod jedné z nejsilnějších zemí EU, ale i světa, každopádně bude mít vlivy na ekonomiku, politiku, cestování, práci a řadu dalších oblastí. Nejen v Británii, ale i v EU. První dopady už se projevují například v poklesu kurzu měny. Hodně bude záležet na nastavení vztahů mezi EU a Británií. Každopádně například mezinárodnímu obchodu nebo investicím v Británii či naopak v EU to zřejmě neprospěje. To ve finále může ovlivnit zaměstnanost ve firmách s mezinárodní působností třeba i v ČR. Rozhodně to nepovažuji za dobrou zprávu."
Martin Kuba (ODS)Martin Kuba, exmistr průmyslu a obchodu: „Je to zásadní rozhodnutí, ale není ani koncem světa či Evropy. Co opravdu přinese, ukáže teprve čas. Jde o to, zda v Bruselu pochopí, že velká část občanů EU už je ze všech regulací a směrnic unavena a že o ně nestojí. Je to příležitost pro EU vrátit se k základům, na kterých vznikla. Pokud to lídři EU vyhodnotí tak, že v Bruselu udělají vše správně a chyba je jen v Británii, pak dříve či později EU čeká odchod dalších států. Může to tedy jako cokoliv v našem životě přinést něco špatného, ale možná i příležitost. Hodnotit pár hodin po skončení referenda, kdy jsou všichni plni emocí, co je reálné, je příliš brzy."
Petr šaldaPetr Šalda, generální ředitel Grandhotelu Zvon České Budějovice: „Je to velmi smutná informace, odchod Británie dlouhodobě poškodí celou Evropu. Žijeme v nestabilní době a každý další destabilizující faktor má přímý negativní vliv na ekonomiku. Cestovní ruch žije z volného pohybu osob a co největší otevřenosti. Odchod Britů je pro nás velmi nepříjemná zpráva."
Svatopluk Doseděl, spisovatel, novinář, Jindřichův Hradec: Vůbec jsem tomu nevěřil, ale držel jsme palce, aby to vyšlo. Doufám, i když to asi nestrhne dominový efekt, že se Unie srovná a bude se chovat normálně. Prostě se její představitelé chytnou za nos. Myslím si, že výsledek hodně ovlivnilo i to, co řekla královna, když se ptala na tři důvody, proč zůstat v Unii.
Pavel Sekyrka. Pavel Sekyrka, ředitel Obchodní akademie Písek: "Informace je velmi čerstvá, ale já respektuji prohru, kterou si Británie zvolila. Nikomu neubírám jeho hrdost na jeho ostrov, ale svět má být dneska unijní. Řešíme globální terorismus, globální škody, do budoucna budeme řešit klimatické podmínky vysychání vody. Pokud někdo dnes věří na to, že na to stačí sám, je to naprosto krátkozraké. Dneska je to vítězství populismu a země na to tvrdě doplatí."
Architekt Jaromír Kročák.Jaromír Kročák, českobudějovický architekt: "Odchází jeden z nejdůležitějších členů EU a velkých sponzorů Evropy a končí období flámování a dotací. Negativní zásah bude daleko větší a krutější, než si nyní dovedeme představit. Nemyslím komplikovanější obchodní vztahy, cestování a pracovní příležitosti ve Velké Británii, ale tímto brexitem začíná rozpad celé EU, zpochybnění celého systému a hlavně porušení rovnováhy v bezpečnosti celého evropského regionu ve vztahu k východu, kdy jsme již nyní svědky nezakrývané a těžko zvladatelné stupňující se rozpínavosti Ruska a nekompromisní brutální ekonomické nadvlády Číny, které sami otevíráme brány. Je mi to velice líto, dnešek je pro mne velice smutným dnem…"
Starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka.Stanislav Mrvka, starosta, Jindřichův Hradec: "Já nevím, zda to zvážili docela dobře. Angličané jsou ale v tomto ohledu naprosto jiný národ, než jsme my, a dokáží se v případě, že o něco jde, semknout. U nás by to znamenalo tvrdý dopad na ekonomiku a platy, avšak Velká Británie je v trochu jiné situaci. Na druhou stranu je to jasný signál těm, kteří v Evropské Unii vymýšlejí nesmyslná nařízení, že tudy cesty nevede a Evropy by se měla zabývat výhradně důležitými věcmi."
Jaroslav Cempírek: Narodil se 18. července 1951 v Jindřichově Hradci. Je pedagogem Gymnázia Vítězslava Nováka v J. Hradci.Jaroslav Cempírek, středoškolský učitel, Jindřichův Hradec: "Myslím, že to,k co se stalo, Evropská Unie potřebovala. Dostala první políček a pokud na to nebude nijak reflektovat, a já se obávám, řže nebude, mohou následovat další referenda a odchody. Unie se totiž v poslední době zcela vzdálila své původní myšlence jednoty v rozmanitosti a stal se z ní pouhý diktát. Na to ale nejsou citliví jen Britové, ale také malé národy, jako jsme my, které v historii musely hodně bojovat o svoji svébytnost. Překvapila mě proto třeba reakce premiéra Sobotky, který tvrdí, že se nic neděje a EU jede dál. To se tedy děje!"
Jan NedvědJan Nedvěd, předsefa představenstva holdingu MANE: "Myslím, že se to dalo čekat, ale hodně se obávám, že současné vedení EU místo toho aby se chytilo za nos a vyvodilo z toho výsledky, si oddychne, že odpadl jeden kverulant a dál si bude prosazovat svojí socialistickou nebo spíš neomarxistickou politiku. Myslím si, že se můžeme sázet, kdo bude ještě letos další."
Karel Bednář, předseda Zemědělského družstva Pluhův Žďár: "Dle mého názoru je to signál, že se Evropa musí změnit, a to zásadním způsobem. Už je neúnosná politicky. To, jak se chová, je nadstandardní a vymyká se to zdravému rozumu."
Lubomír Pána vede Vysokou školu evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích. Nyní ho zlákal návrh stát se rektorem Jihočeské univerzity.Lubomír Pána, rektor Vysoké školy evropských a regionálních studií v Českých Budějovicích, politolog: „Velká Británie přijala rozhodnutí o vystoupení z EU 72procentní účastí voličů. Rozhodnutí je tak velmi silné, i když těsnou nadpoloviční většinou (51,9 %). Rozhodnutí musíme respektovat a racionálně se s ním vyrovnat jak v České republice, tak v celé Evropské unii. Velká Británie má 64,8 mil. obyvatel, což je 11,3 % z 572 mil. obyvatel celé Evropské unie. Domnívám se, že vystoupení více pocítí Velká Británie než Evropská unie. Například Skotové (5,3 mil. obyvatel) mohou vyvolat referendum o odtržení ze svazku Velké Británie a zůstat v Evropské unii. Obdobně budou snahy v Severním Irsku (1,8 mil. obyv.) se spojit s Irskem (4,6 mil. obyv.) a také zůstat v Evropské unii. Je odstartována debata o dalším směřování Evropské unie a věřím, že bude konstruktivní ve prospěch všech 27 států Evropské unie, včetně České republiky. S vystoupením státu nejsou zkušenosti a věřme, že po technicko-administrativní, ekonomické i politické stránce rozchod s Velkou Británii zvládne EU stejně kultivovaně, jako když se rozcházela Česká republika a Slovenská republika."
Josef KalbáčJosef Kalbáč, emeritní senátor: "Anglie byla vždy konzervativní a nechnechá si mluvit do svých tradic a způsobu života. Lidé v této zemi nechtějí platot za imigranty a buďme si jisti, že imigrace bude velmi drahá záležitost. Paradoxně bude mít odchod z Evrospké unie větší a horší dopad pro samotnou unii než pro Anglii."
Zdeněk MrázZdeněk Mráz, místostarosta Třeboně (ČSSD): "Já osobně jsem hlasoval pro vstup do Evropské unie. Dnes si připomínám Karla IV., za kterého by se dalo hovořit o jakémsi předchůdci EU, když si vezmeme, jaké ploše vládl. V současné době, jak jsou předkládána různá nařízení, co je a není přáním EU, myslím si že Evrpská unie nebude mít dlouhého trvání. Že Velká Británie vystoupí, určitě to rozbouří nekonečné diskuse o tom, jak pokračovat. Možnost cestování bez složitého papírování bez hraničních kontrol má určitě své výhody pro slušné lidi. Ale jak vidíme, mezinárodní události s masivními přesuny lidí v prostoru bez hranic, již přiměly i některé ostatní státy k učinění nejrůznějších dalších opatření."
Ladislav Havel, majitel cestovní kanceláře Ciao, která pořádá zájezdy do Anglie: "Z hlediska xenofobie Angličany poměrně chápu. Evropská unie není žádný zázrak demokracie a už dokonce začíná mluvit do ústav některých států. Anglie to nebude mít lehké, protože Skotové chtějí v Unii zůstat. Ale pokud tento krok Anglie ustojí, bude to velmi zajímavé z hlediska turistiky, protože libra šla dolu asi o 10 procent a možná půjde ještě níž. A to už je pro zájemce značně zajímavá nabídka."
Jiří Šesták.Jiří Šesták, senátor za Budějovicko a Třeboňsko: "Velká Británie si zahrála ruskou ruletu, jejíž výstřel zasáhl celou Evropu. Brexit může změnit osudy nejen Velké Británie, ale řady zemí evropského kontinentu na desetiletí dopředu. Z tohoto pohledu se tato země zachovala velmi sobecky. Je pro mne velkým zklamáním, že osud především východní a střední Evropy je Velké Británii většinově lhostejný."
Ivo Šmoldas v divadelní komedii Liga proti nevěře.Ivo Šmoldas: "Že se ostrovy rozhodly z unie po anglicku zmizet, mě mrzí. Doufám jen, že se pozůstalá Evropa z řečeného rozhodnutí poučí, upustí od dosavadní snahy o vítězství pusté ideologie nad zdravým rozumem, a nedopustí tak, aby se spustila další vlna opouštění. To už by bylo věru neodpustitelné."
Petra SandanyováPetra Sandanyová, ředitelka prachatické základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích: "Určitě to nebude tak jednoduché, vidím to jako běh na dlouhou trať." Žáci z této základní školy jezdí do Británie poměrně často na několikadenní pobyty. "Myslím si, že vše ukáže až čas, zda se třeba přidají i další země. Je těžké to odhadovat takto dopředu, jaké konkrétní dopady to bude mít, a to i v Británii," dodala ředitelka.
Juraj ThomaJuraj Thoma (HOPB), zastupitel a exprimátor Českých Budějovic: "Myslím, ze ten skutečně těsný výsledek ve prospěch odchodu je podmíněn mimo jiné tím, ze převládlo hlasování emocemi nad racionální úvahou. To nemyslím jako výčitku, ale jako konstatování bez hodnotících znamének. Příliš se však zřejmě nedalo očekávat, že když několik let soustavně (britští) politici unii kritizují, zpochybňují a démonizují - jak jsem sám zažil mnohokrát coby člen Výboru regionů - že za několik málo týdnů kampaně jim voliči uvěří, že to zase tak špatné není.

Nakonec i vyslovené pitomosti a zbytečnosti ze strany unie, ztělesněné u nás např. zákazem pomazánkového másla, nepochybně k emotivním hlasováním a nechuti k Bruselu významně přispívají… Bohužel…"
Vladimír Homola.Vladimír Homola, generální ředitel ČSAD Autobusy České Budějovice, krajský zastupitel za ODS: "Vystoupení z EU nemusí být vystoupením ze Schengenu a už vůbec opuštění evropských trhů. Opuštění EU je zbavení se nesmyslných omezování, administrativy a ztráty národní identity, a to až po likvidaci původních národů nezajištěnými hranicemi EU. Evropská unie denně dokazuje, že je nadbytečný předražený administrativní aparát zhoršující kvalitu života v Evropě. Jsem pro vystoupení."
Ustavující zasedání českobudějovického zastupitelstva, pátek 21. listopadu. Na snímku Jan Zahradník.Jan Zahradník, poslanec za ODS: "Británie ukazuje obrovskou hodnotu svobodného rozhodování svobodných občanů. Pro evropské elity je to varování. Myšlenka evropské federace je mrtvá. To je dobře."
Tomáš Jirsa.Tomáš Jirsa, senátor za ODS: "Brexit není odmítnutí základů EU. Brexit je odmítnutí takové EU, kam ji zavedlo současné vedení EU. Doufám, že brexit povede k reformě EU, aby nedocházelo k dalším exitům. Britské referendum se nedá opakovat, jako se opakovala referenda k Lisabonské smlouvě. Ostatně, opakování referend, dokud se nedosáhne eurounijní výsledek, byl další důvod k brexitu. Již ve čtvrtek Merkelová a Hollande mluvili o nutnosti reformy EU, tak jsem opravdu zvědav."
Primátor Jiří Svoboda.Jiří Svoboda (ANO), primátor Českých Budějovic: "Nemyslím si, že existuje dobré řešení. Ale je to jejich volba, na kterou mají právo. V dnešním světě je určitá forma společenství nutná. EU má řadu chyb, nicméně dává smysl. Osobně jsem pro členství v EU v reformované podobě, která ponechá prostor pro národní odlišnosti. Posuzovat nyní krok Britů je ještě předčasné. Určitě si to vyhodnotí sami s odstupem."
Místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.Jan Bartošek (KDU-ČSL), místopředseda Poslanecké sněmovny: "Jestli konečné výsledky referenda potvrdí, že se Britové vyslovili pro brexit, tak důsledky tohoto kroku v celosvětovém měřítku dnes nedokážeme ani domyslet."
Libor GrubhofferLibor Grubhoffer, bývalý rektor Jihočeské univerzity: "Velmi špatná zpráva pro Evropu, přesto zůstávám optimistou a doufám, že se z toho Evropa poučí."