Krajina kolem nádrže Lipno má úplně jiné kouzlo. Šeré šumavské hvozdy, táhlé vrchy možná nejkrásnějších českých hor, poklidná vodní hladina a oblíbená rekreační oblast. To je „naše" Lipno. Přesto brzy bude mít se vzdáleným a exotickým Riem jednu věc společnou. Jakou? Během letní olympiády, která se příští rok koná právě v Riu, vznikne v onom zapadlém koutě jižních Čech rozsáhlý areál olympijského parku.

„Při zimních hrách v Soči jsme měli ohromný úspěch s olympijským parkem v Praze na Letné, kde si návštěvníci mohli různé sporty přímo vyzkoušet. Teď se ale chceme dostat na vyšší úroveň," řekl na včerejší tiskové konferenci Jiří Kejval, šéf Českého olympijského výboru (ČOV). První věc, která přišla na přetřes, byla otázka: „Proč by to vlastně mělo být v Praze?" Jiných variant bylo na stole hodně, nakonec zvítězily jižní Čechy a právě okolí Lipna.

„Nejdřív jsem tomu moc nevěřil. Dvanáct let jsem tam nebyl, přišlo mi to hodně zastrčené. Ale když jsem tam přijel, spadla mi brada. Za posledních deset let se to tam strašně moc zvedlo," popsal Kejval. Tomu se zamlouvá i nadšený přístup místních lidí a samospráv. Důležité je i to, že vybudovaná nebo zrenovovaná sportoviště na místě zůstanou i po skončení her.

Jak konkrétně bude olympijský park vypadat? „V každé obci okolo přehrady bude jedna disciplína, centrum pak bude v Lipně nad Vltavou. Tam se bude i fandit a budou tam probíhat různé kulturní akce. Připravíme všechny možné sporty, i neolympijské," přiblížil představy organizátorů Marek Tesař, marketingový šéf ČOV.

Kolik bude tohle „jihočeské Rio" stát? Podle údajů ČOV mají celkové náklady dosáhnout výše 65 milionů korun. Z toho 45 procent pokryjí veřejné zdroje (především kraj), 40 procent partneři a patnácti procenty přispěje Mezinárodní olympijský výbor. „Ekonomika roste, takže doufám, že otázka podpory od našich partnerů nebude problém. Pokud jde o peníze z veřejných rozpočtů, tak chceme, aby ty investice měly dlouhodobý smysl pro místní infrastrukturu," uvedl Kejval.

Stavět olympijský park kolem přehrady Lipno skrývá možnou potíž nachází se totiž v těsné blízkosti Národního parku Šumava a jedné z nejcennějších přírodních lokalit, jaké v Česku jsou. Není proto jisté, zda je dobrý nápad pořádat tak rozsáhlou akci s velkým počtem návštěvníků (loni v zimě přišlo do mnohem menšího olympijského parku na Letné více než 400 tisíc lidí) právě tady.

„Samozřejmě intenzivně jednáme se všemi okolo, včetně Správy NP nebo Povodí Vltavy. To, že budou lidi, kterým se to nelíbí, s tím počítáme. Bylo by divné, kdyby nikdo takový nepřišel. Snažíme se ale tyto věci komunikovat, a pokud budou mít ochránci přírody nějaké připomínky, tak teď jsme připravení jednat. Pokud s tím začnou čtrnáct dnů před spuštěním, tak už bude pozdě," řekl Kejval.

Podaří se ČOV novým projektem okouzlit fanoušky?

Zdroj: Youtube