Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE ZPRAVODAJSTVÍ: Voda klesá po milimetrech!

Českobudějovicko - Přestože od pondělního časného rána přicházejí mírně optimistické zprávy, na mnoha místech je povodňová situace stále vážná. Sledujte s Deníkem online zpravodajství ze všech koutů regionu, informace o výlukách a dopravních omezeních.

3.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 3.6.2013
SDÍLEJ:

Ladislav Hodný u svého domu v Týně nad Vltavou.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

21.43: Do tiskárny míří úterní vydání Českobudějovického deníku. Kromě rozsáhlého povodňového zpravodajství z celé republiky i zahraničí si v něm přečtete příběh manželů, kteří svůj dům v Týně nad Vltavou neopustili, přestože v něm mají vodu do pasu. Přineseme i zprávu o tom, jak si štamgasti před povodní hlídali svou oblíbenou českobudějovickou hospůdku.

21.09: Všem dobrovolníkům, kteří se podíleli na stavbě mobilní protipovodňové stěny na Jiráskově nábřeží a výstavbě protipovodňových hrázek z pytlů s pískem, poděkoval českobudějovický primátor Juraj Thoma. „Říká se, že kalamitní situace bývají prověrkou charakterů. V tomto punktu jsem velice spokojen. Nezištně přišli ti, kteří zkrátka chtěli pomoci, aniž by sami byli vodou ohroženi, a toho si velice cením," říká primátor Juraj Thoma.

20.17: Od úterý začne fungovat nové číslo bezplatné povodňové krizové linky českobudějovického magistrátu. Linka 800 101 219 bude k dispozici vždy od 8 do 16 hodin. Nahradí doposud používaná dvě telefonní čísla.

19.51: Aktuální výška hladiny vodních toků na Českobudějovicku: Vltava v Českých Budějovicích - 413 cm (druhý stupeň povodňové aktivity, včera v 19 h. výška hladiny 485 cm), Malše v Roudném - 371 cm (třetí stupeň povodňové aktivity, včera v 19 h. výška hladiny 375 cm), Stropnice v Pašinovicích - 272 cm (třetí stupeň povodňové aktivity, včera v 19 h. výška hladiny 308 cm), Svinenský potok v Trhových Svinech - 161 cm (třetí stupeň povodňové aktivity, včera v 19 h. výška hladiny 190 cm).

19.10: Protože po opadnutí vody bude potřeba odstraňovat škody, zahájil Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích (OS ČČK) materiální sbírku humanitární pomoci. Pro materiální sbírku žádá OS ČČK především o poskytnutí úklidových prostředků (vědra, košťata, domácí čistící a dezinfekční úklidové prostředky, hadry na podlahy, pracovní a gumové rukavice apod.), koleček pro odvoz naplaveného materiálu a drobného nářadí (lopaty, motyky hrábě apod.). Uvedenou materiální pomoc mohou občané osobně přinést do sídla Oblastního spolku ČČK, Husova 20, České Budějovice denně v době od 8 do 17 hodin. Zájemci o pomoc se mohou obracet na telefonní číslo 387 318 520. ČČK vyhoví jak požadavkům jednotlivců, tak celých obcí.

18.45: Zatopený horkovod, který teplem zásobuje velká sídliště na levém břehu Vltavy v Českých Budějovicích, je znovu v provozu. Nyní jej pracovníci Teplárny České Budějovice nahřívají. Teplé užitkové Aktuální meteorologická situace, pondělí 3. 6., 19.20 hod.vody a následně i dodávky tepla by se tak měli v nejbližší době dočkat i obyvatelé sídlišť Šumava a Máj. Na Vltavu dodává teplo už od brzkého odpoledne záložní zdroj. "Činnost hlavního horkovodu se podařilo obnovit po nepřetržité práci pohotovostních čet teplárny, které odstraňovaly havárii po zatopení parovodu u zatopeného lesoparku Stromovka. Voda do parovodu pronikla drenážním systémem. Včera před půlnocí proto došlo k odstavení teplárenských zařízení na levé straně Vltavy, neboť hrozilo, že by mohlo dojít k výbuchu parovodu," sdělil mediální zástupce Teplárny České Budějovice Zdeněk Zuntych.

18.31: Velká voda neodradila herce Jihočeského divadla od příprav hry Král duchů, která má mít již ve čtvrtek premiéru na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. Musí však překonat spoustu překážek. „Je to o zdraví, nebezpečné, stačí uklouznout, podvrknout si nohu… Ale zvládáme to hrdinně, co se dá dělat: gumovky, pláštěnky… Točna je jeden velký bazén, čvachtando grando, podmínky velice neregulérní," líčil herec Roman Nevěčný.

18.15: Na slovo "slunečno" jako by meteorologové zapomněli. Předpověď počasí na úterý totiž zní podobně jako prognóza na několik předcházejících dnů. Oblačno až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na horách srážky četnější. Nejvyšší denní teploty 14 až 17 °C, v 1000 metrech na horách kolem 11 °C. Takové počasí nás zítra čeká podle českobudějovického meteorologa Jaroslava Hüntermüllera.

18.02: Pomoc při likvidaci škod po povodních nabízí také Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje. Ten disponuje především vysoušeči, které mohou hasiči distribuovat cestou územních odborů (okresů). Vydávány jsou na centrálních stanicích, včetně Českých Budějovic. Požadavky lze uplatnit přes stálou pracovní skupinu krajského krizového štábu na telefonu 386 720 240, případně na telefonu: 950 230 108. „Nejlepší by bylo směřovat požadavky na vysoušeče hasičům vždy za celou obec prostřednictvím starosty. Nebráníme se však i jednotlivým oprávněným požadavkům," říká ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš.

17.35: Situace v Týně nad Vltavou je stabilizovaná. Krizový štáb se proto rozhodl zrušit evakuaci a umožnil lidem návrat domů. "Zároveň žádáme občany z postižených oblastí, aby nahlásili požadavky na dezinfekční a úklidové prostředky. Všichni budou včas informováni o způsobu odvozu a likvidaci povodňového odpadu. Čerpání vody z nemovitostí, popřípadě čištění od povodňového bahna budou řešit majitelé s velitelem sboru dobrovolných hasičů," doplnil starosta Milan Šnorek. Více informací zjistí lidé na telefonních číslech 385 772 203 nebo 725 032 591.

17.23: Regionální agrární komora Jihočeského kraje doporučuje zemědělcům, aby pečlivě zaznamenali a vyfotografovali škody na svém poškozeném agrárním majetku. Dokumentace se bude využívat při jednáních o kompenzacích povodňových následků. Škody je možné hlásit na email oakcb@rakjk.cz. Jednoduchý formulář je ke stažení na www.agroreport.cz

Týn nad Vltavou v pondělí 3. června.17.05: Nedělní záplava v Boršově nad Vltavou byla hned po povodni z roku 2002 největší povodní v historii sledování zdejšího toku. Navíc citelně zasáhla komunikaci Pod Skálou. „Hrozí nebezpečí sesuvu, stav zhoršil i vodopád, který přitékal z dešťové zdrže u silnice. Do středy bude zpracován posudek s navržením nutných technických opatření. Do této doby bude silnice uzavřena. Autobusy MHD budou tedy do odvolání jezdit pouze na zastávku Náves," uvedl místostarosta Miroslav Nejedlý.

16.48: Čistírny odpadních vod v Hluboké nad Vltavou, Zlivi a Boršově nad Vltavou jsou odstavené. Nefunguje ani českobudějovická čistírna, která je největší v Jihočeském kraji. Pracovníci společnosti ČEVAK zde museli postavit protipovodňovou zábranu na nejníže položeném místě. „Hladina v Dobrovodské stoce kulminovala padesát centimetrů pod hranou protipovodňové zdi. V okamžiku, kdy to bude s ohledem na hladinu Vltavy možné, pokusíme se obnovit provoz čistírny," řekl technický ředitel společnosti ČEVAK Jiří Lipold.

16.35: Kvůli povodním odkládá Týn nad Vltavou představení Lenoška Ivo Šmoldase, které se mělo uskutečnit od 19 hodin v Sokolovně. Informace o náhradním termínu se lidé dozví v následujících dnech.

16.23: Dodávka teplé vody do českobudějovických sídlišť Máj, Šumava a Vltava se postupně obnovuje. Hasiči dopoledne vyčerpali zaplavené předávací stanice a kolektory pro potrubí. Nyní došlo k nahřívání horkovodu a je pravděpodobné, že lidé budou mít teplou vodu k dispozici už kolem šesté až sedmé hodiny podvečerní. „Havárii se podařilo odstranit v krátkém čase, což je myslím dobrá zpráva pro všech 27 500 odběratelů," konstatoval primátor Juraj Thoma.

15.56: Situace v Hluboké nad Vltavou je stabilizovaná, nyní skončil povodňový stav a dle informací Povodí Vltavy má voda už jen klesat. Jak informoval starosta Hluboké Tomáš Jirsa, nadále jsou uzavřeny silnice na Hamru a Třeboňská. Hamr budou celou noc hlídat městští strážníci. "Máme osm vytopených domů, dva v Bavorovicích a šest na Hluboké v Podskalí a na Hamru. Všem osmi rodinám jsme nabídli na noc z neděle na pondělí ubytování v hotelu Barborka, protože měla voda stoupnout ještě o čtyřicet centimetrů, ale nestalo se tak," řekl Tomáš Jirsa. V hotelu přespalo šest lidí, dva psy a čtyři kočky, ostatní zůstali ve svých domovech. Nyní hasiči a dobrovolníci intenzivně odčerpávají vodu, Český červený kříž dodal čistící prostředky a začíná odklízení škod.

15.35: Generální zkoušku zažívá nový povodňový val v Roudném. Roudenští v neděli pytlovali do deseti do večera a kromě některých zaplavených zahrádek se obec Roudné podařilo od vody uchránit. "Val drží, ochránil nás, včas jsme dali protipovodňové zábrany," komentoval stav povodně v Roudném místostarosta Vlastimil Šram. Oproti dopoledním hodinám se tu hladina Malše snížila o 7 centimetrů, i tak ale nadále platí třetí povodňový stupeň.

Týn nad Vltavou v pondělí 3. června.15.21: Hladina Vltavy v Českých Budějovicích dál klesá. Zatímco včera v 15 hodin dosahovala výšky 465 centimetrů, dnes ve 14.50 hod. byla na hodnotě 416 centimetrů. Platí tak už jen druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti. Malše v Roudném kulminovala v pondělí ve tři hodiny ráno, od té doby i tady hladina klesá, byť jen pozvolna – do dnešní třetí hodiny odpolední o sedm centimetrů. Zde zatím zůstává v platnosti stav ohrožení.

15.10: Na polích mezi Hrdějovicemi a Vltavou stojí voda, jako už několikrát v minulosti. „Řeka si  našla znovu svoji tradiční cestu," komentuje to Jiří Severa, předseda ZD Hosín. Na jezu zvedly bubny a kvůli vyšší hladině v korytu řeky se na pole tlačí melioracemi voda. Zatopeno je přibližně 150 hektarů.

15.03: V Boršově pořád platí třetí stupeň povodňové aktivity, voda zůstává na stejné hladině a neopadává. "V tuto chvíli protéká Boršovem 270 kubíků vody. Dále situaci monitorujeme a sledujeme i horní tok Vltavy, protože Lipno se stále plní," řekl Deníku místostarosta Boršova Miroslav Nejedlý. Nadále zůstává uzavřena silnice v ulici Pod Skálou. "Budeme muset zjistit, v jakém je stavu, protože dostala zabrat už při povodních v roce 2002," vysvětlitl Miroslav Nejedlý s tím, že hrozí riziko, že by se část cesty mohla utrhnout a odcestovat spolu s vodou. V Boršově jsou zatopeny zahrady kolem řeky, domy se podařilo ochránit.

14.43: Podle sdělení mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové byly v pondělí kolem 13. hodiny všechny jihočeské tratě postižené povodněmi sjízdné. Přestaly tedy pendlovat náhradní autobusy na tratích České Budějovice - Strakonice,  Vyšší Brod klášter - Lipno nad Vltavou a Číčenice – Temelín. „V provozu je už také stanice Ražice, vlaky tam ale mají zpoždění patnáct, dvacet minut," řekla odpoledne Radka Pistoriusová.

14.40: V Plavu je kvůli Malši stále pod vodou silnice přes náves, která vede k mostu. Podle informace z obecního úřadu se voda na silnici udrží přinejmenším do večera. Hlavní tah na Budějovice je směrem od obce ke krouhárně zelí neprůjezdný.

Jihočeši, kteří byli zasaženi povodněmi a potřebují pomoc, se mohou obrátit na krizové telefonní číslo Českého červeného kříže 383809818 nebo na českobudějovickou diecézní charitu na číslech 386353120 a 604203230.

14.37: Pod vodou je stále rekreační zařízení Závlahy nedaleko Opatovic a některé domy a zahrady v Hrdějovicích a Opatovicích. Starostka Jana Lepičová právě zjišťuje škody. "Protrhla se hráz potoka do rybníka, takže nejspíš přijdeme o ryby. Poničená je i cyklostezka z Hrdějovic na Borek," informovala Jana Lepičová s tím, že obec je už od neděleního podvečera průjezdná.

13.50: Problémů s pitnou vodou se lidé obávat nemusí. Úpravna v Plavu ji zpracovává ve stejné kvalitě jako před záplavami. "Do této chvíle jsme nemuseli řešit žádnou mimořádnou událost a do jižních Čech dodáváme stále velmi kvalitní pitnou vodu," říká František Rytíř, provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu (JVS).

12.57: První desítky obyvatel českobudějovického sídliště Vltava se už dočkaly obnovení dodávek teplé užitkové vody. V odpoledních hodinách by měla proudit teplá voda, a později postupně i tepla, obnovena i na sídlišti Šumava a poté na sídlišti Máj.

12.52: Pokud chce někdo i přes nepřízeň počasí vyrazit na Zemskou výstavu do Českého Krumlova, nemusí měnit plány. "Provoz v historickém centru města i ostatních částech není přerušen. Většina provozoven funguje bez omezení. Všechny příjezdové cesty do Krumlova jsou průjezdné a výstavní místa zůstávají otevřena veřejnosti," uvedla Eliška Koričarová z Destinační managementu Český Krumlov.

12.35: Krajský úřad Jihočeského kraje spustil na svých webových stránkách - http://www.kraj-jihocesky.cz speciální rubriku Povodně 2013, kde lidé naleznou odkazy na informace o dopravní situaci, nabídce a požadavcích humanitární pomoci včetně využití dobrovolníků a další užitečné odkazy.

Situace v neděli 2. června.12.25: Ráno jihočeský krajský krizový štáb obdržel žádost od starosty pražské části Smíchov, kde hrozila evakuace pěti tisícům lidí. Ten se obrátil na Jihočeský kraj s prosbou o snížení odtoku z Lipna. "Důkladně jsme se touto nelehkou situací zabývali, protože vyjít vstříc by znamenalo riziko zaplavení několika loděnic na březích Lipna. Podle posledních informací z Povodí Vltavy ale nakonec Praha svou žádost nepodala oficiální cestou, takže nyní opět věnujeme maximální pozornost jihočeskému regionu. Energii se nyní snažíme směřovat již na odstraňování následků povodní. Pomáháme červenému kříži s organizací sbírky úklidových a desinfekčních prostředků a pomoc obyvatelům z postižených míst. Všichni víme, kolik následných problémů začíná ihned po opadnutí velké vody," řekl hejtman Jiří Zimola.

12.13: Třetí povodňový stupeň platil v pondělí ráno na 17 místech (v neděli 21 míst). Hasiči v noci evakuovali 170 lidí v Týně nad Vltavou a jsou nyní připraveni distribuovat vysoušeče a desinfekční prostředky. Zdravotní záchranná služba ani Policie ČR nezaznamenala v průběhu noci žádné mimořádné události, nicméně posily jsou stále k dispozici. Armáda v noci dokončila protipovodňovou stěnu v Č. Budějovicích, která naštěstí nakonec využití nenašla. Železniční doprava by se měla dostat do normálního provozu v průběhu pondělka, na silnicích se snížil počet uzavřených úseků z 38 na 32. Odpojeno je stále ještě 20 trafostanic, bez proudu je asi tisíc odběrných míst.

12.10: Po pondělním jednání krajské povodňové komise a krizového štábu platí i nadále zvýšená pozornost pro Roudné, z ostatních okresů pak pro řeku Blanici v Heřmani, Písek, Protivín, Putim a několik rybníků na Táborsku. "Mohu ale říci, že pokud nezačne silně pršet, a předpověď taková není, situaci v Jihočeském kraji můžeme považovat za stabilizovanou. Přítok Malše na Římov lehce klesá, pozitivní vývoj je i na Lužnici a prostor poskytuje také rybník Rožmberk," řekl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

11.11: Zvolna se obnovují dodávky tepla na českobudějovických sídlištích Vltava, Šumava a Máj. V některých domácnostech už teplá voda teče. "Ráno jsem si myla hlavu ve studené vodě, netopili nám. Ale teď už teče teplá," řekla obyvatelka Větrné ulice Martina Houšková. Pracovníci teplárnyodstraňují poruchy na parovodu. Od rána s pomocí hasičů odčerpávají vodu ze zaplaveného potrubí, šachet a předávacích míst. "Natlakování potrubí a spuštění celého systému trvá zhruba pět až šest hodin, další hodiny zabere dohřátí horkovodního systému na provozní teplotu," informoval Zdeněk Zuntych. S dotazy ohledně tepla se mohou lidé obrátit na non-stop dispečery teplárny na telefonních číslech 389 003 222 nebo 729 903 222.

Povodeň 2013.10.51: V Týně nad Vltavou jsou uzavřené ulice Legií a Přední a Zadní Podskalí. Hlídkují tu městští strážníci. Zahrady u řeky jsou zcela zatopené, voda natekla i do domů. "V neděli večer jsme s dcerou vystěhovali všechno na půdu a auto odvezli na náměstí. Teď mám v garáži vodu do pasu. Na zahradě plave dříví, jak se tam zřítila hranice," popsal Martin Brůna. Do úrovně povodní v roce 2002 chybí asi tři metry, místní podnikatelé v provozovnách ale nynější situaci přirovnávají k tehdejší první vlně.

10.27: Společnost E-On aktuálně eviduje dvacet poruch na vysokém napětí a 46 poruch na nízkém napětí. Na Českobudějovicku jsou vypnuty čtyři trafostanice, z toho jedna na fotovoltaické elektrárně Dynín. "Omezení dodávek se zatím týká méně důležitých odběrných míst. Na horních tocích probíhá obnovování. Situace se během noci stabilizovala, povodňová vlna se přesouvá na dolní toky," doplnil mluvčí Vladimír Vácha.

10.23: Známý českobudějovický hostinec U Malého jezu nočnímu útoku rozvodněné řeky Malše odolal. „Od té doby, co jsem přišel, voda už trochu opadla, a pokud přestane pršet, mělo by to být už lepší," říká optimisticky strážník, který hlídkuje u pytlů s pískem. U místa se zastavují lidé venčící psy nebo cyklisté, kteří tudy nemohou jet. Na cyklostezku se totiž stále nesmí, protože je na několika místech pod vodou.

10.09: Ředitelství vodních cest zastavilo kvůli povodním všechny stavební práce a soustředí se výhradně na zabezpečení. "Nejvíce postižený je v současnosti přístav v Hluboké nad Vltavou, nicméně děláme vše pro to, aby škody byly minimální. Obětavou prací dodavatelů se podařilo v minulém týdnu dokončit odtěžení bahna z bazénu přístavu a ze stavby odstranit všechny stavební stroje," připomněl Jan Skalický, pověřený řízením Ředitelství vodních cest ČR.

Družicový snímek z pondělního rána. Mraky se pomalu pohybují směrem na jih.9.58: A přece klesají! Podle posledních měření jsou hladiny většiny toků níže. Za poslední tři hodiny opadla Vltava v Budějovicích o dva centimetry na 419 cm, Malše v Roudném o tři centimetry na 376 cm a Malše v Římově o jeden centimetr na 263 cm. Hladina Stropnice v Borovanech naopak stále stoupá - za poslední tři hodiny o 19 centimetrů na 293 cm.

9.53: Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českých Budějovicích vyhlásil v pondělí materiální sbírku první pomoci. Poskytnout můžete: úklidové prostředky (vědra, košťata, savo, hadry na podlahy, pracovní a gumové rukavice), kolečka pro odvoz naplaveného materiálu, drobné nářadí (lopaty, motyky, hrábě apod.). Vše můžete donést do sídla v Husově 20, České Budějovice denně od 8:00 do 17:00 hodin. Přispět můžete  i finančně pomocí dárcovské SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777 nebo na účet Fondu Humanity ČČK: 222885/5500.
Pomoc a sbírku pořádá i Diecézní charita České Budějovice. Úklidové prostředky, deky, ložní prádlo a hračky můžete nosit do centrály v Kanovnické ulici 16. Také můžete pomoci finančně na účet číslo 1998822/0800, variabilní symbol 906, nebo můžete zaslat dárcovskou DMS CHARITAPOMOC na číslo 87 777. Jakmile opadne voda, budou potřeba dobrovolníci. Kontakt do Dobrovolnického centra Diecézní charity České Budějovice je: dobrovolnici@charitacb.cz, telefony: 731 441 760, 731 604 163, 731 619 845. Pevná linka 386 322 611.

9.50: Rybník Bezdrev osobně kontroluje ředitel Rybářství Hluboká Vladimír Kaiser. Na hrázi je navíc stále hlídka, která čistí česla. "Hlubocké rybníky přibývají zhruba pět centimetrů za hodinu. Určitě nám uplaval plůdek a zřejmě i spousta ryb," uvedl Vladimír Kaiser.

9.44: V Boršově nad Vltavou je stále vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, ale řeka pozvolna klesá. Momentálně je hladina řeky ve výšce 247 cm. "Protipovodňová opatření zůstávají v platnosti. Situaci monitorujeme," uvedl místostarosta Miroslav Nejedlý.

Voda se často zastavila jen několik metrů od domů.9.41: Městská hromadná doprava v Českých Budějovicích jezdí v běžném režimu. Omezení je pouze na linkách číslo 7 a 10, které spojují město s okolními obcemi. Linka číslo 7 je odkloněna do Boršova na náves a nezajíždí do Březí. Linka číslo 10 končí v Roudném a nezajíždí do Vidova, ale do této obce je zajištěna náhradní kyvadlová doprava.

9.32 Povodeň neušetřila ani zvířata. V Zoologické zahradě Ohrada sebrala velká voda vejce kachen, poláků a morčáků. "Plno vody mají ve výběhu i plameňáci. Rodinka čápů černých přišla o mladé. Tohle počasí vodním ptákům nesvědčí, potřebovali by sluníčko a sedět na vejcích," doplnila zástupkyně zoologa Jitka Králíčková.

9.27: Na Krajském úřadě pracuje krizový štáb. Takzvanou zelenou informační linku s telefonním číslem 800 100 450 tu nonstop obsluhuje Jiří Holub. "Lidé zatím volají spíš se všeobecnými dotazy, ptají se na aktuální situaci, předpokládaný vývoj, uzavírky. Očekáváme, že se počet hovorů během dne zvýší, číslo se totiž objeví i ve zpravodajství České televize" řekl.

9.22: Golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou je pod vodou. Až po okraj se naplnil Munický rybník.

9:15 Vylita z břehů je i řeka Stropnice. Ohroženy jsou tři mlýny v Borovanech, které stojí bezprostředně u řeky. Jak potvrdil starosta Borovan Stanislav Malík, voda se drží těsně u jejich prahu. "Zatím nevíme, jestli voda klesne. Vlna z Humenic ještě nedorazila," hlásil Stanislav Malík.

9.13 V Týně nad Vltavou během noci řeka poklesla. Stále však trvá evakuace ulic Legií, Zadní a Přední Podskalí, Vinařické náměstí a Břehy a platí zákaz vstupu do těchto prostor. "Přístup je možný pouze ve výjimečných případech za doprovodu městské policie nebo Policie ČR. Podle upřesnění hasičů není v této době ani vhodné provádět odčerpávání vody," doplnil starosta Milan Šnorek. Ve 13 hodin v Týně opět zasedá povodňová komise.

Situace v neděli 2. června.8.53: Dobré zprávy z radnice. Teplárna začne postupně zprovozňovat centrální předávací stanici CPS 2 na Dlouhé louce. Tomu musí předcházet odčerpání laguny ve Stromovce za pomoci hasičů. Postupně by se tak měla začít obnovovat dodávka teplé užitkové vody a později i tepla na levém břehu Vltavy v sídlištích Máj a Vltava, což se podaří pravděpodobně v podvečerních hodinách.

8.47: V tuto chvíli je na území jižních Čech v akci 532 profesionálních hasičů a nepočítaně dobrovolníků. Za noc zasahovali u 631 událostí a evakuovali 744 lidí ze zaplavených oblastí.

8.35: Martin Berka v Plavu prochází přes zaplavenou silnici. Vyšel ze stavení obklopeného vodou a míří do prodejny. „Budou tam něco mít," ptá se Martin Berka u červenobílé pásky, která zahrazuje cestu na zaplavené území. „Jo, Martínek už tu byl," dostává se mu odpovědi a také ujištění, že i další pekaři už přijeli. „Na Budějovice Avie projede," říká místostarosta Oldřiška Ribolová, dodává ale, že řidiči osobních automobilů snad jsou „Tataři". Dodala, že stále někteří řidiči zajíždějí až do vsi k zatopené části návsi, i když ví, že silnice na Budějovice je uzavřená a čeká se na výrok správy a údržby silnic nebo policie, až komunikaci zase otevřou pro provoz.

8.30: Od hospody Na Ostrově přijíždí po zaplaveném mostku na kole Jan Šívr. „Byl jsem se podívat na chatu, má ji tam příbuzná. Škoda asi není žádná," říká Jan Šívr a dodává, že je jen otázka, jestli se dovnitř nedostala voda kanálem. Současná vzedmutá hladina ale nechává Plavské relativně v klidu. „V roce 2002 bylo o metr vody víc," připomněl pro srovnání největší povodeň poslední doby Jan Šívr.

8.15: Jiří Ribola ze sdružení dobrovolných hasičů Plav kontroluje rozlitou Malši. Cesta k mostu přes řeku je stále uzavřena.

8.11: Povodeň zastavila na jihu Čech i vlakovou dopravu. Omezení provozu se stále týká těchto míst. Trať 190 | úsek Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice. Předpokládaný konec omezení - dnes, 12:00. Trať 192 | úsek Číčenice - Temelín. Předpokládaný konec omezení - dnes 12:00. Trať 195 | úsek Vyšší Brod klášter - Loučovice. Předpokládaný konec omezení - dnes 23:59.

8.01: Aktuální povodňová situace si vyžádala následující omezení v provozu MHD - Linka 7 - spoje odkloněny na konečnou zastávku "Boršov nad Vltavou, Náves", nejsou obsluhovány zastávky "Boršov nad Vltavou, U Mostu" a Boršov nad Vltavou, Březí". Linka 10 - spoje jsou ukončeny na konečné zastávce "Roudné, Náves", obsluha obce Vidov je zajištěna náhradním autobusem kvyadlově mezi zastávkou "Vidov, Náves" a "Nové Hodějovice - točna".

Havlíčkova kolonie v Českých Budějovicích v pondělí 3. června.7.45: V Roudném na Českobudějovicku toho dnes moc nenaspali. Svědčí o tom vyčerpaná hlas starosty Gustava Hada. "Okolo třetí hodiny hladina vystoupila na maximum, nyní máme mírný pokles. Nejsou ohroženy žádné domy," hlásí starosta Roudného. Protipovodňový val vydržel. "Měli jsme nějakou rezervu. Když neprší, je to dobré a nemusíme ani čerpat," vysvtěluje. Včera zasahovalo v obci osm jednotek hasičů, kteří čerpali vodu. "Val funguje, do obce se nic nedostalo. Nebyly to vyhozené peníze," říká Gustav Had.

7.30: Redaktoři Deníku sledují od rána situaci v terénu. Na Malši u Malého jezu hladina vody poklesla. To samozřejmě vítají i místní obyvatelé. Paní Ludmila přišla zkontrolovat dnes již okolo šesté val u Malého jezu. "Zahradu mám u řeky, ta ještě zatopená. Včera ve čtyři už tam byla voda. Jsem ráda, že voda alespoň trochu ustupuje."

Jitka Brychová byla dnes poprvé se synem zkontrolovat řeku v 5:30. "Sledujeme stav vody podle rybníčku," řekla. Jaromír Brych byl rád, že lidé přišli včera pytlovat a pomohli. "My jsme nemohli, protože jsme stěhovali vlastní věci," vysvětlil se slovy díků.

7.20: V neděli večer byla v Týně nad Vltavou zahájena evakuace obyvatel z ulic Legií, Zadní a Přední Podskalí, Vinařické náměstí a Břehy, tato evakuace proběhla velmi dobře a spořádaně. Ubytovacích kapacit nabídnutých městem v Hotelovém areálu Blanice využilo celkem 13 evakuovaných osob, ostatní vyhledali ubytování u svých příbuzných, 4 osoby se odmítly evakuovat.

7.02: Ranní měření hladin toků na Českobudějovicku: Vltava v Budějovicích - 421 cm (setrvalý stav), Malše v Roudném - 379 cm (setrvalý stav), Malše v Římově - 264 cm (setrvalý stav), Stropnice v Borovanech - 274 cm (setrvalý stav). U všech toků jde o mírný pokles do 10%.

06.25: Od včerejší jedenácté hodiny klesla hladina stoky na Suchomelské u garáží asi o třicet centimetrů. Stoka však stále zůstává rozvodněná. Místní hlásí drobné škody.

Autor: Edwin Otta, Martin Tröster, Daniela Procházková, Hana Svítilová, Andrea Zahradníková, Tadeáš Nový

3.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pořádková jednotka jihočeské policie cvičila ve čtvrtek v noci pátrací akci. Policisté si zkoušeli využití nové technologie p-Track.
27

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Ilustrační foto.

Odvolit je možné i v posteli

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Ledenice – Nová cisterna udělala radost ledenickým dobrovolným hasičům. Ti jsou nejstarším fungujícím spolkem obce a jedním z nejstarších vesnických hasičských sborů v republice.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení