Policie kontrolovala v neděli pozdě večer na A6 u Pleysteinu auto, které ve dvanácti schránkách vezlo 30 štěňat. Pár z Francie je koupil v Čechách. Protože zvířátka neměla potvrzení o očkování a původu, policisté je cestujícím odebrali.

„V noci psi trošku kňučeli, ale když ráno dostali krmení, zase se uklidnili," řekl Manfred Maier z oddělení policie ve Waidhausu. Štěňata – čtrnáct francouzských buldočků, osm anglických buldoků a osm špiců – byla ještě v pondělí dopravena do útulků v Norimberku a Feuchtu. „Zvěrolékaři zjistili, že některá jsou mladší osmi týdnů a nesměla být matkám odebrána," uvedl deník. „K tomu byly některé boxy tak zašpiněny, že psi museli být umístěni do karantény."

PNP dodávají, že místo prodeje psů ve Francii se ziskem čekají párek nepříjemná řízení, například pro porušení zákona o ochraně zvířat. „Jejich auto také nebylo nikde přihlášeno a řidič neměl řidičský průkaz," uzavřel list.

Rodina nežádoucí

Mladá žena, jejíž vzdělání a zkušenosti stoprocentně odpovídaly vypsaným požadavkům firmy na uchazeče o volné místo, byla odmítnuta s tím, že podnik hledá pracovníky s „uzavřeným plánováním rodiny". O případu napsal deník OÖN. Pro hornorakouskou Zaměstnaneckou komoru to byla jasná diskriminace – odmítnout zaměstnání jen proto, že uchazečka by ještě mohla mít dítě, je nepřípustné. Dovolena není ani ani samotná otázka po případném přání mít rodinu. Pro ženu komora vymohla tisíc eur odškodnění.

„Komora nabízí poradenství k otázkám rovnoprávnosti. Mezi listopady 2011 a 2012 vyřizovala o 22 procent víc stížností. Od roku 2006 vedla celkem kolem sedmi tisíc jednání, při nichž ženám vybojovala celkem téměř půl milionu eur," uvedl list.

Více než polovina případů se týkala sexuálního obtěžování. Ve dvaceti procentech šlo o skončení pracovního poměru, třeba v souvislosti s těhotenstvím během zkušební doby nebo výpovědí s náznakem diskriminace. V pětině věcí byly ženy diskriminovány platově, ve čtyřech procentech při uzavírání pracovního poměru.

V tomto domě budou bydlet v Bad Leonfeldenu azylanti.Běženci u české hranice

Po napětí, které v prosinci a ještě v lednu provázelo plánované ubytování žadatelů o azyl v Bad Leonfeldenu, už není ani stopy, píše deník OÖN. Minulý týden se do opuštěného objektu na náměstí nastěhovalo prvních šest běženců – jedna rodina z Afghánistánu a tři muži z Libanonu a Sýrie. První den je přivítal starosta Alfred Hartl, který pak věc prohovořil s opatrovníkem skupiny Michaelem Mayrhuberem a vedoucí regionální charity Marií Kriegerovou. Ta setkání popsala jako konstruktivní.  Komu bude přiděleno zbývajících šest míst v domově, rozhodne zemská vláda.

„Hartl v prosinci záměr ubytování azylantů v městečku tvrdě kritizoval a jeho výroky vyvolaly údiv v celé zemi," uvedl linecký list. Vybičovaná nálada vyústila do rozbití jednoho okna a házení vajíček na zeď objektu. Emoce od té doby utichly. „Obec nám nabídla spolupráci," ujistila Kriegerová OÖN. „Máme dobrý pocit, protože nás podporuje hodně lidí."

O dvanáct azylantů v místě se bude starat charita. Její delegát Mayrhuber bude v Bad Leonfeldenu dvacet hodin v týdnu. Deset dobrovolníků pravidelně ubytovaným pomáhá s učením se němčině a při návštěvách lékaře. Organizace hledá učitele německého jazyka k vedení kurzu.

Expolicista loupil

Za šest loupežných přepadení bank a pump v Linci a v Saské Kamenici od září do prosince dostal 42letý bývalý policista z Prahy v Linci  čtyři roky. „U Policie ČR pracoval do května 2011. Když u ní v tu dobu došlo k masivnímu krácení platů,  dal výpověď z důvodu  finanční tísně a začal podnikat v prodeji nápojů. Po skandálu s metanolem se dostal do úpadku a rozhodl se loupit v Horních Rakousích a v Sasku. Personál ohrožoval softgunovou pistolí. Koncem prosince byl zatčen v Mühlviertlu. Doznal se a trest přijal, státní zástupce se zatím nevyjádřil," napsaly OÖN.

Tento dräger nedovolí odjet opilci.Bezpečně!

V Braunau odstartovali  pilotní projekt automatické blokace odjezdu motorových vozidel  při zjištění přítomnosti alkoholu v dechu řidiče. Spolupracují při něm Kuratorium dopravní bezpečnosti, země Horní Rakousy a okresní úřad. Přístroj Dräger Interlock XT připojený k zapalování zkušebně nasadili v autobusech vozících školní mládež. Dotčení přepravci se k akci připojili dobrovolně, píše deník Volksblatt.  V okrese Braunau dojíždí do škol 10 400 dětí, z toho 71 % v autech nebo  autobusech.

Co vadí

Průzkum lineckého institutu pro výzkum veřejného mínění mezi lidmi staršímu 15 let zaznamenal zhoršení chování našich sousedů v uplynulých pěti letech. 40 procent dotazovaných hovoří o lehčím, šest procent o silném zhoršení. Jen dvě procenta mají zato, že se chování hodně zlepšilo, jedenáct procent, že o trochu. 41 procent nevidí žádnou změnu.

Otázka zněla, co vám nejvíc vadí v kontaktu s druhými, přičemž každý si mohl vybrat jen pět odpovědí. V žebříčku rušivých projevů stojí u více než poloviny dotazovaných nejvýš neustálé telefonování mobilem (nebo civění na něj), 40 procent obtěžuje notorické chlubení se s cílem být středem pozornosti. Silně neoblíbené je také skákání do řeči, nenechání druhého domluvit, mlaskání při jídle a srkání při pití,  píše deník OÖN.

Třetině vadí pach z úst druhého. Pro 26 procent je nemilé, když se partner v rozhovoru s nimi dívá jinam. Čtvrtina dotazovaných uvedla mezi největšími nepříjemnostmi pach potu z podpaží v obchodech a tramvajích.

Asi pětina zařadila mezi pět nejrušivějších deliktů e-maily nebo SMS se sexuálním pozadím od neznámých osob a „špinavé" vtipy v práci, stejně negativně je vnímáno také dotýkání se druhého  při rozhovoru.  19 procent má za nechutné „znetvoření" tváře četnými kosmetickými operacemi. Patnácti procentům se nelíbí tykání od dospělého hned při prvním setkání.

Silný řezavý hlas, drbání o nepřítomných, mnoho lidí na malém prostoru a velmi „volně" oblečené ženy v práci „štvou" desetinu lidí, devíti procentům jsou nepříjemné nepěstěné nebo špinavé nehty, stejný počet reaguje alergicky na příliš mnoho vůně vody po holení nebo parfému.