Krajský zastupitel a místostarosta Strakonic Pavel Pavel s dalšími členy hnutí Jihočeši 2012 chce, aby se na zastupitelstvu 16. května projednávaly otázky tzv. Rámcové smlouvy z roku 2009, jež kvůli dostavbě Temelína přináší kraji ročně přes sto milionů korun. Kam peníze putují, ale všichni zastupitelé neví. „Užší vedení je povinno informace sdělit nám i občanům," říká Pavel Pavel. „Medializace projektů probíhá celý rok a dochází k ní po vzájemné dohodě s podpořenou organizací," říká mluvčí Temelína Marek Sviták. „Je to i určitá ochrana obdarovaných organizací před zhoršením pozice při získávání dotací z jiných zdrojů."

Během deseti let má ze společnosti ČEZ přitéct do Jihočeského kraje miliarda korun na jeho zvelebení jako prémie za souhlas s rozšířením jaderné elektrárny Temelín.

„Tzv. Rámcovou smlouvu dojednali se společností ČEZ v roce 2009 hejtman Jiří Zimola z ČSSD a jeho tehdejší první náměstek Martin Kuba z ODS," říká Luboš Průša, předseda zastupitelského klubu hnutí Jihočeši 2012, které je v opozici.

„Chceme vědět, kam peníze jdou, ale tyhle informace nemáme s tím, že o naplňování smlouvy je prý pravidelně informováno pouze užší vedení kraje."

Proto se opozice rozhodla zařadit tento bod do programu zastupitelstva 16. května. „Hejtman již naši oficiální žádost obdržel," dodal Luboš Průša.

„Sto deset milionů ročně lítá vzduchem a my nevíme, zda mezi příjemci nejsou například společnosti s ručením omezeným nebo akciové společnosti, které v uplynulém období podporovaly politické strany při krajských volbách," říká krajský zastupitel Pavel Pavel s tím, že zveřejnit seznam je třeba kvůli transparentnosti. „My krajští zastupitelé nemáme informace, kam za poslední čtyři roky peníze z firmy ČEZ putovaly."

Kraj ale držení bobříka mlčení odmítá. „Opakovaně vysvětlujeme, že ani hejtman, ani nikdo z vedení Jihočeského krajského úřadu o rozdělování těchto peněz nerozhoduje," říká tiskový mluvčí kraje Petr Soukup.

„Směřování těchto financí je čistě v kompetenci managementu firmy ČEZ. Na tu se hejtman Jiří Zimola opakovaně obrací se žádostí o zveřejnění, ČEZ ale dává na vědomí informaci o rozdělení prostředků jednou ročně. Považujeme za chvályhodné, že peníze jdou do nejrůznějších oblastí veřejného života, například na sportovní nebo společenské akce," dodává Petr Soukup.