Jeho fyzičtí rodiče se starali jen o jeho starší sestru. Zachránci v Haringsee zpozorovali, že mládě vážící jen 230 gramů už nemůže ani zvednout hlavu. Druhý den po zaléčení ale kuře dokázalo odebírat potravu z pinzety bez pomoci, a bylo předáno k adopci. Adoptující jsou zkušenými rodiči, ale na vlastní potomky už jsou příliš staří, píše list. Jak řekl ředitel zahrady Stephan Hering-Hagenbeck, vybrala si je celoevropská síť šlechtitelských stanic Vulture Conservation Foundation, působící při stanici v Haringsee s programem uvádění “náhradních rodičů” do pěstounské nálady podkládáním náhradních umělých vajec a jejich evidenci jako náhradních rodičů pro “nadbytečné” mladé.

Krátce nato dostal útulek zprávu, že orlosupi v Schönbrunnu se dobrovolně a s péčí přírůstku ujali, bezprostředně po příchodu jej střídavě zahřívali v hnízdě a začali jej krmit. “Doufáme, že opatrování bude stejně dobře pokračovat a náš svěřenec bude moci za asistence jeho bývalých českých pečovatelů vypuštěn do volné přírody,” řekl v Kronen Zeitungu Hans Frey, vědecký šéf stanice Haringsee.

Tisíce velikonočních prohřešků

Během velikonočních svátků od 1. do 6. dubna řešila rakouská policie 3656 prohřešků. 799 se týkalo porušení omezení vycházení, zbytek hlavně obvyklých nedodržení odstupů a nošení roušek. Od Velkého pátku do půlnoci Velikonočního pondělí vyšetřovala 215 dopravních nehod, při kterých bylo 222 účastníků zraněno a čtyři osoby usmrceny. V celém Rakousku bylo o svátečního víkendu oznámeno 29 173 řidičů pro překročení povolené rychlosti a 202 pro řízení pod vlivem alkoholu. Hlídky přistihly za volanty také 63 narkomanů.

Respirátory i pro zákonodárce

Rakouští poslanci musejí v parlamentu nosit v jednacím sále i v dalších místnostech respirátory FFP2, ale nemusejí se obávat sankcí za nedodržení, napsal Volksblatt. Norma totiž vyšla v domovním řádu, nikoliv v jednacím, vysvětlil listu prezident Národní rady Wolfgang Sobotka. Odůvodnil normu obavami zaměstnanců parlamentu z nemoci. FPÖ protestuje, chybí prý evidence účinnosti roušek. Šéf její frakce Herbert Kickl už oznámil, že při příští schůzi bude opět bez masky. Přiznal, že do supermarketu ji nosí, “protože tam musí, ale tady ne”.

Rodiče a děti narození 2. dubna

close Šťastní a jednotní dubňáci! info Zdroj: Deník/archiv VLM zoom_in Šťastní a jednotní dubňáci!

Rodiče Daniela Gruberová (33) a Haimo Peterleitner (34) z Elixhausenu se narodili 2. dubna, a stejný den přišla na svět i jejich dvojčata Leo a Simon. “Ještě o půlnoci jsme si vzájemně gratulovali k narozeninám a vtipkovali, že děti se snad nenarodí taky dneska,” informovali rodiče ve sděleních univerzitní kliniky v Salcburku. Potomci ale měli ve 34. týdnu těhotenství najednou naspěch. Na klinice přistoupili pro jistotu k císařskému řezu. Leo měřil 45 centimetrů a vážil 2290 gramů, Simon měl 44,5 centimetru a 2360 gramů. Chlapci i maminka jsou zdraví, sdělují OÖN.