Podle primářky psychiatrické kliniky Keplerovy univerzity Adelheid Kastnerové jejich počet v posledních 15 letech enormně vzrostl. V Linci jich ošetřují 60 až 70. Většina trpí schizofrenií. Ročně na ně rakouské ústavy dostávají asi 52 milionů eur, nejvíc linecký - přes 17 milionů. Na léčbu všech nemocných vězňů šlo loni do poloviny prosince 104,2 milionu. Více než 71 milionů dostala zařízení, která nejsou součástí resortu spravelnosti.

Lendl pomohl Beckerovi

Linecké OÖN vyzdvihly v kalendáři největších událostí 27. ledna, že toho dne v roce 1991 se stal Boris Becker vítězstvím nad Ivanem Lendlem ve finále Australian Open jako první německý tenista světovou jedničkou.

Za korony nechutná pivo

Statisticky viděno, loni vypili Němci nejméně piva jako od konce padesátých let. V roce 2019 to bylo skoro 92 litrů, loni konzum poklesl skoro o čtyři litry na zhruba 88 litrů. Pod 90 litrů byla bilance naposledy v roce 1958, tehdy ale jen západní Německo.

Divná vražda…

Žena z Vídně (55) byla odsouzena za vraždu, protože v dubnu 2018 vyňala umírajícímu manželovi (70) ve všeobecné nemocnici život udržující intubaci a centrální katetr dialýzy, napsal Volksblatt. Dostala mimořádně zmírněný trest tří let odnětí svobody, z toho jednoho nepodmíněně. Jak uvedl žalobce, jako dosud bezúhonná a s ortelem do jednoho roku přímého odnětí svobody je zásadní kandidátkou pro uložení domácího vězení s elekronickými pouty.

Vysvětlovala, že pohled trpícího manžela a jeho umírání už nemohla unést. Měl těžkou chorobu srdce, byl po jeho operaci, absolvoval dvě transplantace ledvin, sužovala ho chronická obstruční plicní nemoc. Prosil partnerku o vysvobození, chtěl zemřít důstojně, argumentoval obhájce obžalované. Oba si to slíbili. Když lékaři informovali manželku, že partner je ve stavu, kdy už při zastavení srdce nebude reanimován, vydala se do nemocnice. Poslední zábrany odbourávala alkoholem. Na posledních deset minut zůstala s manželem sama.

Podle znalce intenzivní medicíny pacient v momentu vytažení tubusů už dlouho nebyl při vědomí.