Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech osm nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Sedm nemocných se uzdravilo. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k čtvrteční 18. hodině v regionu zvýšil na 374. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 215 a aktuálně pozitivních 153 osob.

Od středečního do čtvrtečního večera vyšetřily laboratoře v regionu 152 suspektních vzorků a 65 vzorků od samoplátců. Z celkových 217 vzorků bylo osm pozitivních. Jednalo se o dvě ženy a šest mužů. „Tři případy se týkaly občanů Ukrajiny, kteří byli jako samoplátci testováni po svém příjezdu do České republiky. V dalších dvou šlo o kontakt v rodině s již dříve pozitivně testovanou osobou. Ve dvou případech byl zdrojem nákazy kontakt mezi sportovci s pozitivním spoluhráčem z Plzně. Jednou se jednalo o kontakt s pozitivní osobou v Praze. V dalším případě, na Jindřichohradecku, zdroj nákazy zjišťujeme,“ uvedla epidemioložka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje MUDr. Jitka Luňáčková.

Ze stávajících 153 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 52 na Prachaticku, 34 na Táborsku, 23 na Českobudějovicku, 21 na Jindřichohradecku, 11 na Písecku, devět na Strakonicku a tři na Českokrumlovsku. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si přes další nárůst onemocnění jižní Čechy udržují s 58,07 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k čtvrteční 18. hodině) i nadále pozici regionu s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 22 014 osob. V povinné karanténě se k čtvrteční 18. hodině nacházelo 324 osob. Počet vyšetřených samoplátců se v regionu ve čtvrtek zvýšil o 65 na celkových 5 266,“ konstatovala MUDr. Luňáčková. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů. Laboratoř Next clinics zajišťuje odběry pro samoplátce pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217.

AKTUÁLNĚ PLATNÁ HYGIENICKÁ OPATŘENÍ

Pro celý Jihočeský kraj:

- Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zdravotnických zařízení, včetně lékáren

- Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách zařízení sociálních služeb.

- Nošení roušek na úřadech platí pro návštěvníky i pro zaměstnance při kontaktu s veřejností a při pohybu po budově.

- Doporučení: Pro zvýšení bezpečnosti obyvatel kraje doporučujeme nosit roušky i v místech s větší koncentrací lidí (veřejná doprava, taxislužby či pošty, obchody a nákupní centra).

Pro Prachatice a obce, pro které obec Prachatice vykonává rozšířenou působnost

- Nošení roušek ve všech vnitřních prostorách, kromě domova.

- Nošení roušek v prostředcích veřejné dopravy (vlaky, autobusy, MHD) a taxislužeb

- Zákaz návštěv v Nemocnici Prachatice

- Zákaz návštěv v pobytových ústavech sociální péče na Prachaticku

- Doporučení: Obyvatele Prachaticka prosíme, aby opatření dodržovali i mimo svůj okres.