Oba novináři jsou již téměř půl roku pohřešováni poté, kdy se společně s třemi dalšími Čechy koncem července beze stopy zmizeli v libanonsko syrském pohraničí.
Jejich zmizení a pravděpodobný únos jsou často dávány do souvislosti s Alí Fajádem, jehož bratr byl řidičem taxíku, v němž se nalezly osobní věci pohřešovaných. O tohoto překupníka zbraní, který je v moci českých úřadů, má totiž eminentní zájem americká justice a Vrchní soud v Praze tento týden definitivně potvrdil souhlas s jeho vydáním.

Pokud tedy bylo záměrem případných únosců dostat mafiánského bosse z českého vězení, těžko již mohou s něčím takovým počítat. Otázkou je, co to bude znamenat pro naše spoluobčany, o nichž není už několik měsíců žádná zpráva.

Ministerstvo zahraničí, které má celou kauzu ve své dikci, nehodlá aktuální vývoj nijak komentovat. „Uveřejňování jakýchkoliv informací by v tuto chvíli pátrání nijak neprospělo," oznámila jeho tisková mluvčí Michaela Lagronová.

O tom, že vydání libanonského překupníka zásadně ovlivní osudy hradeckých televizáků, je ale přesvědčený rodák z Chlumu u Třeboně a válečný veterán, který si prošel blízkovýchodními bojišti, Miroslav Lidinský.
„Je to vlastně taková šachová partie a my se nacházíme v pozici, kdy jsme zahnáni do rohu šachovnice. Záleží teď na tom, zda jsme připraveni udělat rozhodující tah, nebo raději obětujeme své vlastní lidi," říká válečný hrdina, který přišel v afghánských horách o část nohy. I tak je prý ale možné, že není vše ztraceno.
„Vrchní soud sice rozhodl, ale pořád je ve hře ještě ministr spravedlnosti. Já věřím a chci doufat, že převládnou určité vlastenecké hodnoty a prvotní zájem o naše občany převáží nad tlakem mocností. Moc bych si přál, aby ministr našel dostatek síly a osobní zodpovědnosti k tomu, že nenechá české občany napospas," poznamenal bývalý voják.