Tato trasa se má stát částí evropské sítě k 600. výročí farního kostela v Pergu. Oficiální vyhlášení tohoto poutního místa s razítkem bude 1. května, v den, kdy byla prokazatelně před 600 lety v tamní jakubské kapli poprvé celebrována mše. Jubileum oslaví hvězdicová pouť z okolních far a slavnostní bohoslužba od 10 hodin s biskupem Manfredem Scheuerem. Výročí doprovodí farní slavnost.
„Svatojakubské cesty jsou v zásadě všechny, po kterých míří poutníci k hrobu apoštola v Santiagu de Compostela. Jsou signály, že jedna vedla přes Moravu dolním Mühlviertlem ke kostelu sv. Jakuba v Pergu," říká Nefischer. Jím obnovená 160 kilometrů dlouhá trasa vychází z Kautzenu ve Waldviertlu a vede přes Kleinzwettl a Altmelon do Schönau a dále do Pergu. Přes Mauthausen a Enns se pak napojuje na hlavní rakouskou svatojakubskou cestu. „Svou tangentu Nefischer zaslal k přezkoumání Svazu rakouských jakubských cest a ten ji nyní povolil," pokračuje list. http://www.jakobswege-a.eu/

Zachraňují ruinu

Zachránit zříceninu Falkenstein před definitivní zkázou se snaží sdružení z Hofkirchenu. Na 8.-11. dubna organizuje první letošní brigádu a další plánuje na 29. 4.-2. 5., 21.-23. května a 4.-6. června. Mathias Koopmann ze spolku říká v deníku OÖN: „Nabízíme seznámení s problematikou ošetřování památek a praktické zapracování do sanačních metod, jedinečnou pracovní atmosféru, přeshraniční kontakty s pomocníky z různých profesí, stravování a ubytování zdarma." Přihlásit se lze nejpozději dva dny před víkendovým nasazením. Dobrovolný projekt sanace lze samozřejmě podpořit i členstvím ve spolku nebo darem, dodává Koopmann. Během prací jsou zváni i zájemci, aby se na místě informovali o postupu prací. Více na www.hofkirchen.at/ruinefalkenstein nebo na e-mailové adrese stadtfuchspassau@aol.com.

Útoky na ubytovny neustávají

V prvních třech měsících roku zaznamenali v Německu 268 útoků na ubytovny uprchlíků, napsala PNP. Ve 244 případech pachatele přiřadili k pravicově motivovanému spektru, řekla mluvčí spolkového kriminálního úřadu. U 24 napadení nemohla být politický impuls vyloučen.
V 53 případech šlo o násilné činy, ve 103 o poškozování cizí věci, v 69 o tzv. propagandistické delikty – šíření nenávisti atd. Došlo ke 29 žhářským útokům, dvakrát k porušení zákona o výbušninách a jednou k vyvolání exploze. „Útoků na ubytovny azylantů drasticky přibylo už loni, kdy jich bylo v celém Německu 1029. V 920 případech za nimi byli pravicoví extrémisté. Pro srovnání – v roce 2014 došlo ke 199 trestným činům proti ubytovnám, rok předtím jich bylo 69," píše list.

Dlouhá noc výzkumu

Sto hornorakouských firem a společností chystá na 22. duben, k Dlouhé noci výzkumu, už posedmé dny otevřených dveří. Při nich budou vědci prezentovat aktuální projekty, poznatky a technologie. Do akce se v Horních Rakousích zapojují mj. univerzity, vysoké odborné školy a nemocnice v Linci, ve Welsu, Steyru a Hagenburgu, zaznamenala OÖN. Zájemci o techniku budou moci navštívit 555 pracovišť výzkumných zařízení. „Protože výzkumná práce je většinou občanů těžko pochopitelná, chystají vědci své prezentace tak, aby byly srozumitelné," uvedl zástupce zemského hejtmana Thomas Stelzer (VP). Zdůraznil, že výzkum je nesmírně důležitý k udržení Horních Rakous jako místa produkce. Kolem tří čtvrtin nákladů na vědu a vývoj v zemi nesou jednotlivé firmy.
Návštěvníci četných pracovišť Keplerovy univerzity v Linci například uvidí stavění mikročipů z písku, ale také se dozvědí, třeba jak supermarkety přijímají svá rozhodnutí o nákupech od dodavatelů, popisuje deník. Rektor Meinhard Lukas připomíná, že středem pozornosti jejich prezentací bude mládež, které chtějí udělat výzkum „chutným".

Ušetřili na energii

Výdaje domácností na energie v Rakousku loni opět poklesly a byly nejnižší od roku 2009, napsal linecký Volksblatt. Průměrně za ni zaplatily 2712 eur, o 0,7 procenta méně než předloni. Poklesly především výdaje na mobilitu, stouply ale u topení. Ceny energie spadly v ročním průměru o 7,3 procenta.
Domácnosti loni vydaly nejvíc na dopravu - 1019 eur, o 8,3 % méně než rok předtím. Z celkových výdajů je to 37,6 %.Důvodem poklesu bylo silné snížení cen superbenzínu a nafty ve druhé polovině roku a stagnující spotřeba. Výdaje na topení stouply o 7,6 % na 932 eur v důsledku studené zimy a částečně vyšších cen především topného dřeva a dálkového ohřevu. Topná nafta zlevnila o pětinu, lehce poklesly ceny plynu. Počet topných dnů loni stoupl o 11,6 %, když předloni poklesl 19,2 %. Podíl výdajů domácností na topení z celkové spotřeby energie stoupl ze 37,1 na 34,4 %. Náklady na elektřinu zůstaly poměrně stabilní (761 eur, předloni 754) a na celkových výdajích za energie se podílejí z 28,1 %.
Celkově zaplatily všechny rakouské domácnosti za energie loni 10,35 miliardy eur.

Méně obětí nehod

Počet obětí dopravních nehod v Rakousku v prvním čtvrtletí opět poklesl, uvedl Volksblatt. Zahynulo 82 lidí, loni za stejné období 92, v roce 2014 dokonce 114.

Zavřeli neplatičku za rádio

Kategorické odmítání zaplatit rozhlasový poplatek přivedlo 46letou ženu z obce Geisa do vězení. Byla zatčena 4. února a umístěna do ženské věznice v Saské Kamenici, potvrdila mluvčí policejní inspekce v Bad Salzungenu v Durynsku. Podle ní žena neplatí od roku 2013 poplatek za veřejnoprávní rozhlas s odůvodněním, že nemá ani televizor, ani rádio, a protože systém financování těchto instancí pokládá za protiústavní. Spolkový Nejvyšší správní soud ale v březnu poplatky prohlásil za zákonné. Žena navíc odmítla podat soudnímu vykonavateli informaci o svém majetku, proto sedí v tzv. vynucovací vazbě. Ta může podle policie trvat maximálně půl roku. Pokud během této doby informaci o majetku nedá nebo poplatky nezaplatí, bude propuštěna, ale řízení bude pokračovat a bude moci být znovu zadržena, napsala PNP.

Biskupové kladou základní kámen.Staví ortodoxní kapli

Území Mauthausenu nebylo dějištěm lidského utrpení jen za nacismu. Už za první světové války tady byl asi tři kilometry východně od pozdějšího koncentráku tábor válečných zajatců, v němž bylo internováno až 20 000 vojáků, většinou Srbů a Italů, píší OÖN. „Zatím co Itálie vzpomínky na tábor pečlivě udržuje, oficiální místa v Srbsku a předtím v Jugoslávii sotva brala na vědomí zde pochovaných zajatých asi 7000 Srbů, z nichž většina zemřela na tyfus," napsal list.
To se má nyní změnit. Na základě výzkumu historičky Gordany Ilic Markovičové o osudu srbských zajatců v Rakousku má být v areálu hřbitova zřízena srbsko-ortodoxní kaple. Základní kámen byl položen v neděli odpoledne za velké účasti náboženských a státních činitelů. Slavnost vedl srbsko-ortodoxní biskup Andrej Cilerdzic. Vedle lineckého diecézního biskupa Manfreda Scheuera se aktu zúčastnili i srbský velvyslanec Pero Jankovic, zástupce Srbské republiky v Rakousku Mladen Filipovic, zemský hejtman Josef Pühringer a jeho zástupce Manfred Haimbuchner.
„Budoucí kaple má podle biskupa Andreje být vedle připomenutí na lidské utrpení také místem naděje a míru," napsaly OÖN a citovaly ho: „Nejen hroby, ale také světlo vzkříšení mají provázet a posilovat při návštěvě naší kaple." Na snímku jsou biskupové Andrej a Manfred Scheuer.

Zvolni a poznej příroduu sousedů…Cesta zpomalení

„Natankovat energii, najít čas pro sebe, zařadit o stupeň níž a přibrzdit, na to všechno stále častěji zapomínáme. Současně v nás roste touha po klidu a uvolnění," začínají OÖN zprávu o nové sezoně „Cesty zpomalení" v horním Mühlviertlu.
Tu otevřel před dvěma Region Böhmerwald. Okružní cesta dlouhá 127 kilometrů Šumavou je rozdělena do sedmi etap během sedmi dnů, například z Aigenu-Schläglu do Haslachu nebo z Klafferu do Ulrichsbergu. Turistům se nabízí pět různých propojených okruhů, z nichž nejkratší, rozvržený do tří dnů, je 51 km dlouhý.
„Podél trasy jsou různé možnosti vnímat intenzivně přírodu a tankovat sílu," uvádí list. Nabízejí se putování s průvodci, učení se novému způsobu mentálního tréninku „Whyda" atd. Reinhold List, ředitel Regionu Böhmerwald, říká: „Poté, kdy jsme vyhledali místa vyřazující velkou sílu a nabídli je k využití k meditaci, soustředili jsme se letos na ,kořínky´." Myslí tím mnoho bylin, od řebříčku přes třezalku po kmín, které v oblasti rostou, vysvětluje list. Připomíná, že Christine a Alfred Stummerovi z Kräuteralmu v Klafferu na Hochfichtu pořádají během roku 24 workshopů na toto téma. „Stačí nám jen se ,obsloužit´ přírodou. Všechno, co venku roste, je třeba jen uvidět a smysluplně užít. To chceme naše návštěvníky naučit," říká paní Christine. S manželem koupili před osmi lety zemědělský pozemek a „bylinnou loukou" udělali ze své lásky povolání.

Mladí zamíří na puť do Altöttingu.Věřící putují krajem

Až 7000 lidí se o víkendu vydá na 90kilometrovou cestu do Altöttingu, kam už 70 let směřuje mládežnická pěší pouť Svazu německé katolické mládeže pasovské diecéze, napsala PNP. Letos bude akce 8.-10. dubna. Bude mít dvě trasy. Po pátečních bohoslužbách od 4.45 hodiny v pasovském dómu a v bazilice v Altenmarktu v 5.30 skupiny v 5.45 a v 7 hodin vyrazí. Kolem sedmnácté hodiny první poutní den skončí. V sobotu účastníci odstartují v 5.45 v Eringu a ve Pfarrkirchenu. Zhruba na 17.30 je naplánován společný příchod na Kapelní náměstí a do baziliky v Altöttingu. Tam bude biskup Stefan Oster od 20 hodin celebrovat mši, po níž vyjde světelné procesí.

Býka z prodejny pracně vytáhli.Jak lovili býka

Dramatickou událost s havárii transportu 20 kusů dobytka na jatky do Waldkreiburgu a vniknutím převáženého býka do supermarketu v Eggenfeldenu jsme zaznamenali v úterním vydání. K příhodě se vrátila podrobnostmi PNP.
Při převrácení auta se odtrhla střecha přívěsu a z něj uniklo devět dospělých býků. „Že vyděšená zvířata nemohla nekontrolovaně běžet do blízkého vnitřního města, za to lze poděkovat odvážnému jednání pasantů," uvádí deník. „Náhodná svědkyně nehody Andrea Dellererová (41) z Lindenu se okamžitě chopila iniciativy. S dobytkem to umí, pochází ze statku. Společně s manželem a dalšími kolemjdoucími řídila v místě dopravu. Zatím co muži uvolňovali vrata přilehlé louky, vytvořila s dalšími pomocníky půlkruh a hnali býky na pozemek."
S příchodem policie a hasičů se zdála situace zprvu relativně spořádaná. Deset kusů se ještě nacházelo v převráceném přívěsu a jeden býk ležel mezi utrženou střechou a ložní plochou. Policie se rozhodla informovat veterináře, aby zjevně zraněné zvíře utratil. „Náhle nastal dramatický obrat. Zpočátku bezvládný býk se zdvihl a rozběhl se pryč. Zpočátku bezcílně, pak ale směrem na mladou hasičku, která na vedlejší cestě bránila zvědavcům v cestě na místo. ,Ještě jsme zakřičeli, děvče, padej pryč´, vyprávěl hasič Michael Wimmer. Dříve než mohutné zvíře mohlo dívku napadnout, narazilo hlavou do dopravní značky. To jeho pozornost odvedlo, takže hasičku mohli uklidit do bezpečí. Utrpěla ale šok."
Místo havárie auta s dobytkem.Drama ale podle PNP pokračovalo. Býk běžel po silnici směrem k supermarketu. „Pryč odtud, do aut!" volali hasiči na lidi na parkovišti. Kolos pobíhal kolem vozidel a pak ve vysoké rychlosti vběhl do prodejny. Z diskontu se ozývaly výkřiky a policisté na lidi volali: Všichni ven, rychle, rychle! Zákazníci reagovali ihned, vyběhli a hasiči je dopravili do bezpečí. Jedna pokladní utrpěla šok. Policie zabezpečila vchody. Býk nebyl vidět, ale slyšet. Převracel regály, ničil zařízení pokladen, na podlaze byla krev – zvíře se zranilo a proto bylo tak nebezpečné.

„Policie neměla jinou volbu – býka musela zastřelit. Dvěma výstřely z velkorážné pušky G3 ho jeden z mužů vyřídil," pokračuje PNP. „Na jiném místě mezitím drama pokračovalo. Jeden z devíti býků zahnaných na oplocenou louku se nenechal chytit k odvozu, napadl jednoho z hasičů a odhodil ho. Ten byl naštěstí jen lehce zraněn. Také v tomto případě policii nezbývalo než zvíře zastřelit. K vlastní ochraně vjel střelec na pozemek na traktoru. Zatím co doprava na přiléhající spolkové silnici byla zastavena, policista zvíře usmrtil třemi výstřely. ,Nemohli jsme jednat jinak, bylo velké nebezpečí, že býk vběhne na silnici,´ řekl šéf policie Armin Zehentbauer, který je prý rád, že nasazení ještě dopadlo dobře, jen se třemi lehce zraněnými," končí list.