Lidé z blízkého okolí i vzdálenějších míst tu vykládají úrodu ze svých zahrádek a pro ještě lepší náklad se budou za čas vracet. Vítejte v místním lihovaru a pálenici.

Třebaže se má co ohánět a ani v příštích týdnech se nezastaví, ve vjezdu návštěvníky vítá s bodrým úsměvem sám majitel Zdeněk Kalivoda. „Vypadá to na moc dobrou sezonu, loni byl slabý ročník, ale letos čekám spoustu zájemců,“ pochvaluje si, zatímco sedá do vysokozdvižného vozíku a odváží obří přepravku plnou jablek do násypky. Odtud ovoce putuje do nádrží, kde bude zrát kvas. „Máme založený višňový, hruškový, z jablek, švestek,“ ukazuje Zdeněk Kalivoda k základu budoucích pálenek. Samotné pálení zahájil zkušebním kolečkem tento týden, kdy pálenici pro letošní sezonu odpečetili celníci.

Narozdíl od Moravanů podle něj v jižních Čechách převažují zákazníci, kteří si sami kvas nepřipravují a proces zpracování ovoce nechají na personálu palíren.

Dokládají to ti, kteří během naší návštěvy přijíždějí. „Máme letos velkou úrodu švestek, tak jsme se rozhodli, že si necháme poprvé vypálit slivovici,“ vysvětluje Miloš Profant z Vodňan. To Václav a Marta Turkovi z Vltavotýska jsou ve Chvalešovické pálenici stálými zákazníky. „Jezdíme sem pokaždé, když se urodí dost ovoce. Hodně ho manželka zpracuje v kuchyni, rozdáme kamarádům, ale u zbytku by byla škoda, kdybychom ho nechali shnít. Navíc se ke konci roku hodí dobré pití,“ směje se Václav Turek.

Co patří do kvasuOvoce musí být zralé a kvalitní. Kvas by neměl nikdy obsahovat nahnilé nebo plesnivé plody, ale ani listí či větvičky. Kdo do pálenice přiveze méně hodnotné ovoce, nemůže čekat kvalitní kořalku.