V sobotu si v českokrumlovských klášterech zruční zájemci ušili panenku na podporu projektu Unicef „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Pavla Gomba, ředitelka Unicef, vysvětlila, že ušité panenky nabízí Unicef k adopci za 600 korun. Částka pokrývá očkování proti šesti smrtelným dětským chorobám pro jedno dítě v rozvojových zemích.

„V Českém Krumlově máme hodně příznivců a nadšenců pro panenky. Zapojit se může kdokoliv, v tom spočívá kouzlo projektu,“ líčila. Vytěžené prostředky z akce poputují nejspíš do severovýchodní Sýrie, kde má Unicef třináct pracovníků. „Já myslím, že za tu dobu, co projekt v Krumlově funguje, což je od roku 2013, sev Krumlově narodily stovky panenek, které zachránily životy někde jinde,“ dodala s povděkem ředitelka.
S šitím panenek vypomáhala i Liběna Rochová, přední módní návrhářka. Sama navrhla letos panenku, kterou pojmenovala Mei. „Před čtrnácti dny se panenka vydražila za 85 000 korun. Mei znamená život, byla inspirována Japonskem a mou poslední kolekcí,“ sdělila.

Panenku si přijela ušít i Růžena Loudová s dcerou Vandou z Vyššího Brodu. „Já si myslím, že je to moc pozitivní akce, člověk dělá něco pro jiné. Dcera se šitím zkušenosti nemá, ale chodí na tvořivé dílničky.“