Podle něho je počet obrazů pořízených z rozpočtu města, ale trvale „uhnutých" z pohledu veřejnosti, obrovský. Město pasovské tvůrce podporuje odkupem děl, na což má kulturní odbor rozpočet 5000 eur. Účelem je v první řadě podpora umění, ale také pokračující dokumentace domácí umělecké scény, píše list. Takto podle Koopmanna vznikla sbírka zahrnující více než tisícovku děl. Z toho jen asi desetina zdobí prostory městských služeben. Nesrovnatelně větší část je ukládána do skladů a tím je trvale odňata občanům. Podle rady jde asi o 900 „zmizelých" obrazů.

Straší nejen Temelín, ale i radon

Počet hornorakouských obcí se zvýšeným radonovým rizikem v uplynulých devíti letech výrazně stoupl, napsal deník OÖN. V roce 2004 jich bylo 98, nyní je jich 165. Podle Heriberta Kainedera z oddělení ochrany životního prostředí zemské vlády jsou za zvýšením lepší technika měření a jeho rozšíření na další místa.  Expert burcuje: kdo prý žije v rizikové oblasti, měl by si nechat přezkoušet těsnost obydlí.  Radon bez chuti a zápachu se nepozná, ale jeho produkty jsou vedle kouření druhou nejčastější příčinou rakoviny plic, u nekuřáků dokonce nejčastější.

Měření zátěže zajišťuje vláda a je zdarma. „Pokud hodnoty přesáhnou 1000 Bq na krychlový metr, zjišťuje se místo, kudy plyn vniká do obydlí," vysvětluje Kaineder. Většinou je to netěsností podlahové desky. Zemský rozpočet pak kryje 22 procent ceny sanování, maximálně 1454 eur na byt. Těžiště protiradonové ochrany bude ale podle zemského rady Anschobera soustředěno na novou výstavbu. Stavby s obývacími a ložnicovými prostory, které jsou trvale v kontaktu se zemí, vláda podporuje 364 eury. Stavebníci v rizikových oblastech se mohou informovat u stavebních poradců obcí.  K dispozici je také vysvětlovací brožura a internetová adresa www.land-oberoesterreich.gv.at/thema/radon.

Únava v očích?

Podle předběžných čísel zahynulo loni na rakouských silnicích 522 lidí. Příčinou dvanácti procent smrtelných nehod byla nesoustředěnost řidiče, u pěti procent únava, u čtyř procent srdeční selhání nebo akutní onemocnění, píší OÖN. Zejména u únavy by skutečná čísla mohla být vyšší - podle expertů je až za 30 procenty tragických nehod.

Na sympoziu ve Vídni konstatoval neurolog Wolfgang Staffen, že při telefonováíní za jízdy dělá řidič o 40 procent víc jezdeckých chyb. Na čtyři hodiny zkrácený noční spánek přináší stejní zhoršení reakce jako půl promile alkoholu v krvi, celá probdělá noc jako 0,8 promile.

Kdo řídí ve stavu velké únavy, nesoustředění či nemoci, mohl by být teoreticky pokutován až do výše 726 eur a policie mu může zakázat další jízdu. Při způsobení nehody se škodou na zdraví může dojít i na trestní sankce. „Zatím co zjišťování alkoholu, drog, léků i vnějších příčin nesoustředěnosti praktické metody umožňují, měření únavy policií je problematické," podotýká Klaus Scherleitner z hornorakouského ředitelství policie. Přitom by měla na místě rozhodnout, zda je řidič rizikově unaven, či ne. S předvedením podezřelého k lékaři zákon nepočítá.

Pomůckou ke zjištění ovlivnění řidiče únavou je podle něho „pupillomat", vyšetřovací přístroj užívaný při silničních kontrolách. V roce 2005-06 byl v Horních Rakousích testován u 1200 dobrovolníků, převážně profesionálních řidičů. Test ale trvá zhruba jedenáct minut, což Scherleitnere vede k názoru, že systém je „relativně nákladný a hodný vylepšení". V zásadě je prý nasazení pupillomatu správné, ale po pilotním projektu se s ním skončilo.

Sympozium se zabývalo také nebezpečností poruch spánku, které následně vyvolávají únavu a spavost přes den. „U pacientů s obstrukční spánkovou apnoe je riziko dopravní nehody třikrát až sedmkrát vyšší," řekl odborný lékař pro psychiatrii a neurologii Bernd Saletu.

Benzín za 90 centů

Distributor pohonných hmot Avanti znovu rozjede velikonoční akci „9x 90 centů", při níž bude v pátek 22. března vždy u jednoho čerpadla této firmy v každé spolkové zemi Rakouska prodávat benzín a diesel od 14 do 16 hodin za 90 haléřů. V Horních Rakousích jde o čerpadlo na Hauptstrasse v Krondorfu. „Vyplatí se vstát brzy, protože fronty budou velké," poznamenal list OÖN. Natankovat za akční cenu lze maximálně 80 litrů, do kanystrů se brát nesmí a platit lze len bankomatovou nebo kreditní kartou. O těchto akcích informuje firma www.avanti.at.

Málo foukají

Hornorakouský automotoklub měřil u 600 vozidel tlak pneumatik. U více než 42 procent byl příliš nízký – v Eferdingu u 65, ve Gmundenu u 62,5, ve Steyru u 55 procent. Vzorní byli naopak řidiči v Pergu s 15 procenty. Technik ÖAMTC Herbert Breitenfellner připomíná, že příliš nízký tlak v gumách může brzdnou dráhu dramaticky prodlužovat a zhoršovat přilnavost v zatáčkách a při akvaplaningu. Při změně stopy přicházejí auta dříve do smyku, protože jim chybí stabilita. Mnozí řidiči také nevědí, že vyšší valivý odpor podhuštěných pneumatik zvyšuje spotřebu až o 0,3 litru na sto kilometrů.

Vychoval kukaččí děti

Muž z okresu Steyr venkov, který za 21 let manželství v rodině vychoval čtyři děti k dospělosti, podal podle deníku Volksblatt na svou bývalou partnerku trestní oznámení pro podvod a domáhá se informace, kdo je vlastním otcem nejstarší dcery. Zploditel tří ostatních dětí byl loni odsouzen k zaplacení náhrady škody ve výši 132 000 eur podvedenému „otci".  O případu Deník opakovaně psal.

Matka muži stále tvrdila, že děti jsou jeho. Test DNA před dvěma roky ale ukázal, že otcem tří z nich je zemědělec ze stejné obce. Kdo „udělal" čtvrté, se dodnes neví. Někteří muži, kteří přicházeli v úvahu, absolvovali test DNA s negativním výsledkem. V domáhání se svých práv chce podvedený muž pokračovat až třeba k evropskému soudu.

Albert Seeger, dělník na směny v Bad Hallu, se před 21 lety nastěhoval s manželkou  na statek Franze S. (74) v Lausse. „A když jsem byl na šichtě, on jí dělal děti," říká dnes hořce. Když se od ní dozvěděl pravdu, rozešli se. Franz S. byl odsouzen k tomu, aby mu nahradil 132 000 eur za výživu svých dětí „v cizím hnízdě", ale podvedený z nich ještě neviděl ani cent. „Zemědělec, který má ještě pět dětí s vlastní manželkou, má jen minimální důchod. Ten je mu sice strháván, ale peníze dostávají dvě ještě nezletilé děti, které má s bývalou manželkou Alberta Seegera. Ten teď bojuje za změnu zákona – přeje si, aby test DNA byl udělán po narození každého dítěte," dodávají OÖN.

Lupič expolicista na záběru z banky.Proč loupil expolicista

K odsouzení 42letého bývalého policisty z Prahy lineckým soudem na čtyři roky do vězení za loupeže, o němž Deník informoval ve středu, přinesl podrobnosti list Volksblatt. Dosud bezúhonný muž, který v květnu 2011 dobrovolně odešel z policejní služby, od září do prosince 2012 šestkrát přepadl benzínové pumpy v Linci a v Saské Kamenici.

Soud mu přiznal polehčující okolnosti doznání, lítosti, toho, že škodu zčásti nahradil a že některé útoky skončily ve fázi pokusu. Přitížilo mu, že spáchal šest loupeží během čtyř měsíců, přičemž při jejich plánování využil svých kriminalistických znalostí. Volksblatt píše, že byl zadržen 27. prosince po přepadení benzinky v Linci, když předtím se pokusil o loupež ve filiálce banky. Jednou ho vyrušily dvě zákaznice, podruhé začal přepadený zaměstnanec tak křičet, že útočník pokus vzdal. Při akcích používal softgun vypadající jako pravá zbrań. Celkově ukořistil přes 11 000 eur.

Jak vypověděl, po odchodu ze služby u policie podnikal v obchodě s nápoji. Nadělal kolem 600 000 korun dluhů a po aféře s metanolem v Čechách a v Polsku se ocitl ve finanční tísni, jak zdůrazňovala obhajoba. „Vybral jsem si špatnou alternativu, ale tehdy jsem zkrátka jiné řešení neviděl," řekl před lineckým senátem.

Jak náš list zaznamenal 29. prosince, muž s pistolí uprchl z linecké banky poté, kdy přepadená pokladní začala křičet. Za dvě hodiny to zkusil u pumpy. Sebral peníze ze zásuvky a běžel k autu. Pumpař si ale poznamenal číslo jeho auta a sdělil je policii. Ta pak řidiče zastavila na cestě k české hranici v Rainbachu.

Prázdniny u sousedů

Při cestách do Rakouska se v pátek a o víkendu řidiči mohou setkat s větším provozem na silnicích. Sousedům totiž začínají velikonoční prázdniny, které potrvají i celý příští týden. Stejně je tomu v některých německých spolkových zemích, například v Sasku-Anhaltsku, Meklenbursku-Předpomoří, Bádensku-Württembersku či sousedním Bavorsku, kde potrvají až do 6. dubna. V Sasku začnou až 29. března.