Dotaci 34 milionů korun na rekonstrukci zbývající části Velkého náměstí směrem k ulici Bavorova radnice odmítla. Nezvládla by podmínku Regionálního operačního programu dokončit akci do závěru roku 2015.

Jak uvedl starosta Pavel Vondrys, nedošlo k dohodě mezi radnicí a podnikatelem Rudolfem Oberfalcerem. Ten proměnu druhé části náměstí od začátku kritizuje a jeho námitky územní řízení podle radnice brzdí. Naposledy spolu oba mluvili začátkem listopadu. „K žádné dohodě nedošlo. Podle mě by to stejně asi nebylo nic platné. Nové územní řízení by mohlo být zdlouhavější než to současné," připustil podnikatel.
Dotace je tak prakticky ztracena. „Nemáme ani stavební povolení. Zajistit nyní všechnu dokumentaci i realizaci je do konce roku 2015 nemožné," tvrdí starosta.

Radnice nechala na poslední chvíli zhotovit studii zohledňující požadavek Rudolfa Oberfalcera na vjezd do jeho domu. Jemu se ale kromě této konkrétní věci nelíbí projekt jako celek. „Má tam být například podstatně méně parkovacích míst, takové řešení by nás prakticky odřízlo. A to není jen můj názor," dodal.

Šance na dotaci byla 34 milionů korun. To by náklady zdaleka nepokrylo. Ty mají být pře 88 milionů. 

Na pokračování rekonstrukce centra si Strakoničtí počkají

Bez dotace i bez dohody s Rudolfem Oberfalcerem pokračuje územní řízení týkající se rekonstrukce druhé poloviny Velkého náměstí v původních kolejích. To potvrdil starosta Pavel Vondrys. „Teď se jenom můžeme pomalými kroky propracovávat ke stavebnímu povolení. Buď někdy ještě nějaký dotační titul bude, nebo ne a budeme to muset platit celé z rozpočtu města," dodal. Na celkové dokončení náměstí si tedy zřejmě ještě dlouho počkáme. Potřebné desítky milionů korun se ve vyprázdněné městské kase asi hned tak nenajdou.

Bojovat dál chce i Rudolf Oberfalcer. „Současné řešení i se všemi jeho bolestmi se mi pořád zdá lepší než to, co by tady mělo vzniknout," zdůraznil.

První část rekonstrukce Velkého náměstí a navazujících prostor se uskutečnila během necelých dvou let od března 2010 do listopadu 2011. Celkem stála 82 milionů korun. Z toho více než 43 milionů korun pokryla dotace z Integrovaného operačního programu.