Zatímco vedení hradecké radnice vnímá omezení pohybu aut v pravé polovině náměstí jednoznačně pozitivně, místní podnikatelé jsou většinou jiného názoru. Místostarosta Bohumil Komínek připouští, že nějaké dílčí problémy se vyskytly a město nyní pracuje na jejich řešení.

„Situaci mapujeme ve spolupráci s městskou policií, došlo i na setkání s podnikateli. Aktuálně například musíme vyřešit to, že v horní části u drogerie Teta vjíždějí řidiči, kteří hledají místo k zaparkování, až do pěší zóny, kde se otáčejí," nastínil Bohumil Komínek a dodal, že město chce mít vše dotažené do konce, než začne dělat jakékoliv stavební úpravy.

„Proto se stále ještě jedná jen o zkušební verzi a ani dopravní značení není umístěné napevno. Někdy v říjnu pak budeme vše hodnotit, abychom mohli zadat zakázku a osadit náměstí mobiliářem. Doufám, že se vše usadí tak, aby to bylo ku prospěchu všem," doplnil místostarosta.

Živnostníci, obchodníci, bankéři a hoteliéři, kteří mají na náměstí Míru své provozovny ale celou záležitost tak optimisticky nevidí.

Vadí jim zejména fakt, že zkušební provoz byl naplánován na hlavní turistickou sezonu, což se značně odrazilo na ziscích.

Na úbytek zákazníků si stěžuje i Alena Pokorná z vinotéky Samaritán.
„Tržby nám oproti loňskému roku poklesly o zhruba 35 procent, je to naprosto zoufalé. Myslela jsem, že radnice tu má být pro lidi a oni si zatím udělali z živnostníků pokusné králíky," stýská si obchodnice s vínem, která tvrdí, že pravá část náměstí se po zavedení pěší zóny docela vylidnila.

„Nechodí tu nikdo, ani turisté. Na městě tomu nevěří, ale měli by si sem jít na chvíli stoupnout a pozorovat to. Dříve tu byl normální čilý ruch a teď místo na lidi koukám ze dveří na tři uschlé stromy," poznamenala Alena Pokorná.

Nadšený ze zavedení pěší zóny není ani hoteliér Jiří Švihálek z podniku Concertino. „Úbytek zákazníků nás tu postihl všechny. Není sice podle mého nijak možné ho přesně vyjádřit v číslech, protože je to ovlivněno mnoha faktory, ale ztráty určitě nejsou malé. Byli jsme i se zástupci hospodářské komory na městě, ale s přílišným porozuměním jsme se nesetkali," říká Jiří Švihálek, kterému nevadí samotná myšlenka, ale spíše její provedení.

„Je mi jasné, že auta na náměstí už nevrátíme a ani bychom to asi nechtěli, ale musí to být provedeno citlivě a tak, aby to rozumně fungovalo," míní hoteliér, který prý určitou vizi má. „Společně se synem jsme nějaký návrh vytvořili. Podle nás by měl být přístup pro dopravní obsluhu ze spodní strany od Rybniční ulice, protože takhle to zcela nelogicky křižuje výstup z Panské. Navíc ty dva květináče, mezi nimiž máme projíždět, jsou umístěné tak nešťastně, že řidiči, aby se mezi ně trefili, musí vjíždět do protisměru. Nevím ale, jak bude tento náš názor přijat," představil svou ideu Jiří Švihálek, jenž je pro co nejrychlejší vyhodnocení celé situace.

„Pokud je mi známo, tak zkušební provoz má trvat až do konce roku. Myslím ale, že je zbytečné tuto agónii nějak dále prodlužovat. Jiné řešení by se podle mého mělo hledat v co nejkratší době," je přesvědčený.