Jednak se tu v roce 1923 narodil režisér Václav Gajer (mj. autor trilogie dobrodružství pražského kluka Vény u dědy na Šumavě), jednak tu před 62 lety natočil režisér Ivo Novák lehce „budovatelský" film ze zemědělského prostředí Zelené obzory.

Obec, která se nachází sedm kilometrů východně od města Vimperka, nefiguruje ve filmu z pohraničí jako jediná. Filmový štáb zavítal také do blízké Čkyně, kde se natáčelo venkovské fotbalové utkání. Bohumilice zase dodaly svůj zámek, kam filmaři umístili sídlo statku. Sem je situována řada převážně dramatických scén, například, když jeden 
z flákačů zchvátí koně nebo když hlavního hrdinu Ondřeje nakládají po zranění do sanitky.

Ve filmu se vyskytuje obvyklý střihačský trik: v Bohumilicích se otevřou vrata na statku, ale další záběr už je ze Šumavských Hoštic. Místní lidé poznávají i další lokace. Jana Mrázová, která dostalaod štábu trošku větší epizodní roli, označila třeba silnici od Vimperku směrem na Hoštice se Šejnovým mostem. „Je ve filmu lemována bílými patníky," řekla Jana Mrázová. Další využitou lokalitou je polní cesta z Vimperku do Zdíkova, na níž se odehrává scéna s pohřebním průvodem.

Místní lidé ve scéně nahánění krav.V Zelených obzorech si zahrály nejen místní chalupy, ale i místní lidé. Ti, jak bývá zvykem, obdrželi davové role v komparsu. Pro některé obyvatele Šumavských Hoštic mají Zelené obzory skutečně osobní význam. Poznávají 
v nich své blízké. Heleně Půbalové kráčel ve filmu přes náves manžel Tomáš. „Šel s dalšími muži z kamenolomu. Měl na sobě dlouhý kabát zvaný hubertus a čepici, které se říkalo zmijovka," vypráví Helena Půbalová.

Do komparsu se dostala celá řada domorodců. Děti dostávaly od štábu 30 korun ze den filmování, dospělí lidé 50 korun. Jako čtrnáctiletý kluk se do děje dostal i Jiří Aleš. Představoval pasáka krav. „Mám v ruce bič a přiháním krávy. Odmalička jsem pásl, takže jsem s tím neměl problém," řekl.

Když Hoštičtí snímek sledují v místní knihovně, prstem si ukazují na chalupy, které už dnes neexistují nebo jsou po zásadní rekonstrukci. Dávno nestojí například dřevěný domek, v němž se narodil pamětník Jaroslav Půbal.

Několikrát se na plátně objevuje dům, kam se přivdala Růžena Vondrášková. „Chalupu tam dobře poznávám." Místní lidé přesně identifikují dům, kde bydlela studentka v podání Jany Brejchové. Je to dům čp. 23 zvaný U Hrdličků. Poznat je i objekty, kde bývaly krám a hospoda. „Vnitřek hospody není ale 
z Hoštic, nýbrž z Lažišť," sdělila Jana Mrázová. V jednom záběru je vidět i rodný domek režiséra Gajera. Stavení se později hodně změnilo.

K natáčení jsem se trochu připletla

Jana Mrázová úplně vpravo kráčí ve filmu od autobusu.Jana Mrázová, za svobodna Šánová, nebyla v Zelených obzorech jen obyčejnou komparsistkou. Na plátně ji střihač nechal v několika důležitých scénách. „S kamarádkou Zdenou Beranovou jsme se k natáčení tak nějak připletly. Já byla tmavovlasá, kamarádka světlejší. Obě jsme si tehdy vydělaly na tu dobu spoustu peněz, bylo to sto osmdesát korun za den natáčení, které nám vypláceli, i když jsme třeba jen čekaly na sluníčko. Ale daleko důležitější jsou zážitky, které nikdy nezapomenu. Třeba jak si pro nás štáb jezdil v půl šesté ráno a vozil nás do maskérny ve Vimperku. Dodnes si pamatuji jméno maskérky: Marie Džbánková," řekla Jana Mrázová.

Té filmaři kvůli malé roli ostříhali její dlouhé vlasy na kratší, ale napřed museli získat povolení rodičů. Někdy se stávalo, že si auto filmařů přijelo pro dívky přímo do školy ve Vimperku. „Vyzvedli si nás a jeli jsme pak natáčet. Třeba scénu s pohřbem," zmínila Jana Mrázová.

Vzpomíná si, že představitel agronoma Ondřeje Petr Kostka měl s sebou ve vsi přítelkyni. Ta sice nehrála, ale  na tu dobu vyzývavě polehávala v Šumavských Hošticích na dece a opalovala se. „Také mi utkvěla herečka Marie Tomášová. Ta se k nám, venkovským holkám, hezky chovala. Ukazovala nám a radila, jak máme chodit, jak se obléknout. Jana Brejchová se s námi naopak moc nebavila," vypráví Jana Mrázová.

Ve filmu například vybíhá 
z autobusu, který zastavil na zimní hoštickou náves. „Mám na sobě světlý kabát a šátek. Letní scény jsem hrála v šatech s černým páskem, ten pásek mám dodnes doma schovaný," svěřila se obyvatelka Šumavských Hoštic Jana Mrázová.

Doma našla padesát let starou omluvenku

Zdena Beranová vpravo (tehdy čtrnáctiletá) kráčí v pohřebním průvodu po boku herečky Marie Tomášové. Pro šumavskou dívenku bylo filmování velkým zážitkem.Moc dobře si natáčení vybavuje také šumavská rodačka Zdena Beranová, která doma dokonce nedávno našla omluvenku ze školy. „Tu omluvenku mi na památku schovala moje pečlivá maminka. Produkční filmu žádala tehdy ředitelství školy o moje omluvení kvůli natáčení," uvedla Zdena Beranová.

Její maminka se díky filmování seznámila s členkou štábu Květou Ondrákovou, od té doby si pak psaly.

Na Zdenu Beranovou, dívčím jménem Volfovou, které bylo tehdy čtrnáct let, je ve filmu mj. detailní záběr ve scéně s pohřbem. Kráčí v černém vedle herečky Marie Tomášové.

Jako velkou památku Zdena Beranová chová snímek ze Šumavských Hoštic vzniklý během natáčení, který jí věnoval filmový fotograf. „Ta fotka je z hoštické návsi za jednoho podvečera. Je na ní se mnou Jana Brejchová, Václav Sloup, Jana Šánová, dnes Mrázová, a její bratr. Mám na sobě puntíkovanou sukni," řekla Zdena Beranová.

Ta považuje za zázrak, že se filmování vůbec zúčastnila. „Vezměte si to, bylo mi čtrnáct let a potkala mě taková hezká událost. Byla jsem ve společnosti známých herců. Pamatuji si, že každý den po natáčení jsme s kamarádkou Janou chodily ke stolečku pro výplatu. Dodnes vidím tu kovovou kasičku, z níž jsme dostávaly peníze," vypráví pamětnice, která dnes žije v Kubově Huti.