„Ženy žádné sbírky nedělají.“ Pavlínu Rodějovou z Hluboké u Borovan tento výrok jejího manžela, sběratele historických vozidel, „vyhecoval“. Dnes už žena, která pracuje jako učitelka v mateřské škole, sbírá dvanáct let. „Dostala se mi do ruky kniha Anne Geddes, kde jsou děti oblečené do různých kostýmů mrkviček, hrášků nebo i berušek. Já navíc učím ve třídě u Berušek,“ směje se Pavlína Rodějová a vysvětluje, proč sbírá právě berušky. „Osud tomu zřejmě chtěl,“ usmívá se.

Jako první berušku si koupila právě figurku miminka v beruščím kostýmu jako z knihy Anne Geddes.

Sbírka Pavlíny Rodějové čítá už kolem 400 kusů berušek v různých podobách od plyšových, přes kuchyňské náčiní, zástěry nebo šperky, brýle, pilníčky, parfémy a psací náčiní, čajový servis po přáníčka, která dostává cíleně od kamarádek. Obsahuje vše, na co si vzpomenete. „Pořád se objevují,“ směje se sběratelka, která dostala třeba vyrobenou od vnuka Filípka nebo od maminek dětí ze školky háčkované beruščí podložky pod hrnečky.Mezi předměty, které můžete právě teď vidět na výstavě Svět berušek v informačním centru v Borovanech, najdete třeba i exponáty ze zahraničí, například z Itálie či Španělska. „Snažím se vždycky berušku vypátrat a přivézt si ji z cest,“ vysvětluje Pavlína Rodějová. Jinak prý sbírka přibývá pozvolna. Zajímavostí je i nejdražší beruška, skleněná figurka z Karlových Varů. „Když jsem ji vybírala, širokým rukávem jsem shodila skleněnou želvu a musela ji zaplatit. Berušky jsem se přesto nevzdala,“ vzpomíná sběratelka.

A jaké jsou poslední kousky do sbírky? „Ty jsou z Prachatic, přivezl mi je manžel,“ ukazuje malé figurky. Unikátní výstavu Svět berušek můžete navštívit ještě do 25. dubna.