Nájem je svatý
Linec - Dceřiná firma pivovaru Baumgartner ze Schärdingu koupila tradiční hostinec Kellerbräu v Riedu za 695 000 eur a chtěla dosáhnout výpovědi dosavadního nájemce Aloise Stammingera. U soudů ale neuspěla. Podle zákona je nájem hostinského nevypověditelný a jeho mírné nájemné prakticky nezvýšitelné. Má nadále ovšem povinnost udržovat historickou budovu. Podle rozsudků mu nemůže být uloženo, aby čepoval pivo majitele nemovitosti.
Dovolání pivovaru proti rozhodnutím odmítl nejvyšší soud. Dovolatel argumentoval, že restauraci koupil samozřejmě v domnění, že tam také bude moci nařídit prodávat jeho výrobky, a kupní smlouva také převáděla „veškerá práva a povinnosti", jimiž prý pivovar mínil především závazek odběru piva vlastníka nemovitosti. Podle soudů mu ale taková práva z kupní smlouvy nevznikla a nového dodavatele nebude moci provozovateli nařídit ani v budoucnu.
Vrácení nemovitosti původnímu prodejci kvůli chybě v kupní smlouvě je podle expertů spíše vyloučené.
Školáci dál jezdí vstoje
Výbor bavorského sněmu pro dopravu odmítl jako neproveditelný požadavek Dominika Heuwiesera z okresu Rottal-Inn na zavedení povinnosti míst k sezení pro děti ve školních autobusech. Petici předkladatele podepsalo na 20 000 lidí. Ministerstvo vnitra a poslanci ujistili, že berou starosti rodičů velmi vážně, ale jak řekl pasovský Bernhard Roos deníku PNP, generální záruka nabídky sedadel není realistická. Prezident svazu měst a obcí Uwe Brandl (CSU) připomněl, že mnoho školních linek je organizováno veřejnou hromadnou dopravou. Tady by kontrola dodržování takové povinnosti sotva fungovala, míní. Navíc by podle něho nutná opatření zvýšila náklady o třetinu až polovinu, řekl.
Všechny poslanecké kluby se shodly, že stav se ale musí zlepšit. Podle experta CSU na dopravu Rottera by bylo například možné snížit počet povolených míst k stání v autobusech tak, aby v nich děti s velkými taškami měly dost místa.
Němečtí „michelini"
Gastronomický průvodce "Michelin" propůjčil pro rok 2015 jednu až tři hvězdy 282 restauracím v Německu. Je to největší počet ocenění pro tuto zemi v historii. Nejvíc jich připadá na Bádensko-Württembersko – 77. Následuje Bavorsko se 47 adresami, uvádí PNP.
„Němečtí kuchaři jsou zkrátka pořád lepší," řekl při prezentaci Ralf Flinkenflügel, šéfredaktor německého vydání "Guide Michelin". Nového nositele tří hvězd sice hodnotitelé nenašli, ale s dosavadními jedenácti je Německo nadále v „královské kategorii" druhé v Evropě za Francií. V Bavorsku se „trojhvězdím" pyšní jako jediný "Überfahrt" Christiana Jürgense v Rottach-Egernu.
Mezi dvouhvězdičkové přibyly tři podniky, také "EssZimmer" v Mnichově s kuchařem Bobby Bräuerem v arerálu BMW-Welt u olympijského parku (na snímku). Ochutnávače přesvědčil siveněm alpským s řeřichou, jablky a celerem, a bavorským kohoutem, píše pasovský list. „Kdo by chtěl kuchyni otestovat, čtyřchodové menu tu stojí od 90 eur, jídlo á la carte od 24 do 65 eur," dodává PNP.
Zachraňují ruinu
Loni na jaře založil Ferdinand Naderer s dalšími v hornorakouském Langensteinu spolek „Přátelé hradní zříceniny Spilberg". Svépomocí ruinu očistili od křovin a podepřeli zdi. Koncem října pak s pomocí dvou zkušených zedníků firmy z Grünbachu dlouhodobě zajistili oblasti nejvíce ohrožené pádem, píše deník OÖN.
Jen během těchto deseti dnů organizoval spolek celkem 360 hodin dobrovolné práce. Podle Naderera nebyl žádný velký problém denně získat potřebné tři, čtyři lidi. „Co neplánoval, to bylo vztyčení rakouské vlajky na špici hradní věže ke státnímu svátku, což se letos stalo nejspíš poprvé v tisícileté historii," uvádí list. „Prvovýstup" tří odvážlivců byl riskantní, ale v budoucnu by se to mohlo změnit, dodává. Spolek předložil v rámci regionálního rozvojového „leader"-programu projekt, která má za cíl zpřístupnění věže.
Zatím spolek financuje práce především ze sponzorských darů a z členských příspěvků. Podporuje jej také rodina majitelů zříceniny Krassayů, obec Langenstein a státní památkový úřad.
Vzdělávají cizince
V Rakousku studuje 90 000 lidí ze zemí mimo Evropskou unii, ale jen málo jich po absolvování zůstává, píší OÖN. Přitom na studia jednoho zahraničního posluchače třeba v oboru techniky státní rozpočet přispívá asi 90 000 eur, připomíná ministr Reinhold Mitterlehner. Země proto usiluje o získání absolventů k trvalému pobytu. Pomoci k tomu by podle něho mohlo i rozšíření povolené doby pro hledání zaměstnání po studiích ze šesti na dvanáct měsíců a k diskusi stojí i zvýšení jejich minimální mzdy z dosavadních 2038,50 eura.
Opravdu vytrvalý pouštěč
Dýdžej Rene Brunner (33) z Marchtrenku chystá nový pokus o světový rekord v nepřetržitém pouštění hudby. V Bodega-clubu v Renu chce za kotouči vydržet více než 168 hodin nonstop a myslí dokonce na 200 hodin, píší OÖN. Maraton má odstartovat 21. listopadu ve 21 hodin místního času. „Je to už jeho šestý pokus dostat se do Guinnessovy knihy rekordů," uvádí list. „Čtyřikrát se mu to už povedlo, jeho osobní maximum je 150 hodin. Jeho další pokus loni v Lure Clubu v Los Angeles zastavila policie, protože diskotéka nesplňovala protipožární předpisy." (Náš list informoval.)