VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po prověrkách jsem čistil kanály a byl lesním dělníkem

Třeboň - Svůj život spojil s jihočeskou Třeboní a hydrobiologií. Oldřich Lhotský (narozen 1927), odborník přes řasy (algolog) a editor odborných publikací, který přiznává, že lásku k vědě získal od svého  odvážného kantora za války.

3.8.2014
SDÍLEJ:

Oldřich Lhotský.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

/NA NÁVŠTĚVĚ U KLIENTŮ LEDAXU/ „Jsem čistokrevný Pražák z Královských Vinohrad, Vltavou křtěný. Když mi byly dva či tři roky, otec s maminkou si jednu neděli udělali výlet do Lán, aby se podívali na zámek a na hrob manželky pana prezidenta. Šli jsme na hřbitov a rodiče okamžitě poznali, že ten starý pán, který tam chodí, je pan prezident. Pro mě to byl starý fousatý dědeček, který mi byl sympatický. Hned jsem k němu šel a pozdravil, on na mě začal mluvit a pak mě vzal na ruku. To bylo mé první a jediné osobní setkání s prezidentem republiky Tomášem Garriguem Masarykem, pak jsem viděl až jeho pohřeb v roce 1937. Většinou národa byl tehdy obdivován a milován, a tak jsme poslední rozloučení s ním prožívali.

Jako kluk jsem bydlel proti vršovickému nádraží na rozhraní Vršovic a Nuslí, kde jsem také chodil do školy. V roce 1938 jsme se přestěhovali na Vinohrady do dnešní Londýnské ulice, kde jsem prožil válku. Odtud jsem chodil do reálky v Ječné ulici. Bylo to dobrodružství, když jsem koukal z okna, jak padají bomby. Slyšel jsem rány a myslel si, že jde o střepiny z protiletadlových granátů, pak jsem viděl letět do vzduchu barák v naší ulici. Bylo to 14. února 1945.

Na reálce jsme měli vynikajícího ředitele, který se snažil udržet školu na slušné úrovni. Nikdy nezapomněl, že podle vytesaného nápisu nad vchodem jsme byli „Masarykova první česká reálka".

Nedaleko našeho domu v Londýnské ulici, za rohem, bydlela židovská rodina. Pak jsme je přestali potkávat a zmizeli z našeho obzoru. V roce 1955, když jsem již byl v Liberci a byl i dobrovolným konzervátorem ochrany přírody, jsme se setkávali i s polskými ochranáři, Zelenými Harcery.

Při jednom setkání v Polsku jsme navštívili i tábor v Osvětimi. V jednom z pavilonů jsme viděli i hračky po umučených dětech, v dalším byly cestovní kufry zabitých obětí s jejich bíle napsanými  jmény s adresami. Náhodou mi padl zrak na jeden z nich, kde  bylo jméno a adresa oné rodiny, která bydlela na Vinohradech blízko nás. V šoku jsem pavilon opustil a do dalších jsem již nešel a čekal na kolegy venku. Příliš mě to zasáhlo.

V roce 1941 jsme trávili prázdniny v rekreačním penzionu u Počátek za Jindřichovým Hradcem. Byl tam jeden mládenec, Honza Kunz, o málo starší, se kterým jsme se skamarádili a po návratu do Prahy jsme se stále stýkali. Ale brzy se to pokazilo. Jeho maminka byla Židovka, otec německý sociální demokrat. Protože se odmítli rozvést, čekal je koncentrák. První šel otec do trestného tábora u Žatce. Kamarád Honza byl odvezen do menšího tábora někde u Benešova. Nakonec byla zatčena i maminka a odvezena do Terezína, kde přečkala do konce války a prožila tam i černý tyfus.

Stýkal jsem se s nimi do poslední chvíle, pak mi ale zmizeli. Přehnala se revoluce, najednou zazvonil telefon a přestavte si, že všichni tři se vrátili do bytu na Vinohradech. Jenže asi druhý či třetí den přišla skupina tzv. Revolučních  gard, byt jako německý zabavili a je vyhodili. Naštěstí to vinohradský magistrát stačil dát rychle zase do pořádku. Dodnes  jsme s Honzou kamarádi.

Oldřich Lhotský.Po válce jsem skončil maturitou a hned se vydal na přírodovědeckou fakultu. Otci to nebylo moc po chuti,  byl zaměřený spíš komerčně a přál si, abych dělal strojařinu nebo komerci. Já se ale zakousl do přírodních věd, naštěstí mě trochu podporovala maminka. Studium jsem absolvoval celkem bez problémů, i když byly v letech 1948 a 1949 všelijaké prověrky. Skončil jsem v roce 1950, a protože jsem  měl při studiích slušný úspěch, doufal jsem, že budu moci zůstat na fakultě. Bohužel v té době nebyla vždy jen objektivní měřítka.  Jeden o rok mladší kolega byl daleko víc zapojený, a tak pro mě na fakultě místo nebylo.

Při studiu jsem absolvoval ještě čtyřsemestrový kurz na ochranu přírody a životního prostředí. V roce 1950 jsem pak sehnal práci s pomocí kolegů, kteří mezitím přešli do ústavu ochrany přírody při ministerstvu školství, a začal působit jako ochranář.

První moje služební cesta vedla do Třeboně.  Jednalo se o potíže kolem zámeckého parku, se kterými si místní konzervátor ochrany přírody nevěděl rady a já to měl  přešetřit. V Třeboni jsem zjistil, že je to odjištěná bomba a bylo mi trošku úzko. Problém spočíval v tom, že v roce 1950 si místní posádka usmyslela, že si zřídí fotbalové hřiště v zámeckém parku. To byl na začátečníka  trošku tvrdý oříšek. Učinil jsem příslušný záznam pro Prahu a rád jsem odjel.

V roce 1950 se zřizovala Akademie věd, kde bylo také hydrobiologické oddělení, kam hledali algologa, což jsem vystudoval. Přijali mě, a když se zřizovalo hydrobiologické pracoviště v Sedlici u Blatné, nastoupil jsem tam.

Na Blatensku byla tradice hydrologického výzkumu. Akademie převzala od obce uvolněnou vilu. Rozběh činností za vedení docenta Šrámka byl celkem úspěšný, přišli i další mladí pracovníci. Ale… do konce roku mi bylo naznačeno, že pokud zažádám o rozvázání pracovního poměru, nebudou mi klást  překážky. Tak jsem vypadl ze Sedlice a sháněl zase práci. Měl jsem kontakty s pražskými hydrobiologickými kruhy a dozvěděl se, že krajská vodohospodářská správa v Liberci zřizuje laboratoř pro kontrolu pitné vody.

Zažádal jsem si o místo, klaplo to a já se stěhoval na sever. Začátek byl takový, že mě přivedli do velké haly, byla to prázdná strojírna, kde sídlila  správa vodárny. Dali mi do ruky křídu a řekli: Namaluj si na podlaze, kde chceš mít místnost a jaké tam chceš vybavení. Kupodivu se mi v Liberci dařilo dobře a po půl roce začala laboratoř fungovat. V Libereckém kraji tehdy bylo 205 veřejných vodovodů a soustavná kontrola se neprováděla. Do konce roku byl každý z vodovodů aspoň jednou zkontrolován.

Jenže moje kariéra skončila dalšími prověrkami a ze šéfa krajské laboratoře jsem se stal čističem kanálů. Mistr mi přidělil ulici, kde jsem čistil chodníkové šachty kolem krajského národního výboru. Dosud jsem tam chodil dost často na různá stavební a vodoprávní řízení, teď mě tam na ulici potkávali v poněkud jiné činnosti. Otázky jako: Ale soudruhu, co vy tady děláte? bývaly běžné.

Brzy to asi nějakým zásahem shora skončilo, stejně jako podobné nasazení na kanalizační čistírně. Takže nové hledání. Jako dlouholetý dobrovolník v ochraně přírody a konzervátor ochrany přírody pro Liberec a Jizerské hory jsem našel uplatnění jako lesní dělník. Po dalším roce však bylo původní prověrkové rozhodnutí zrušeno s doporučením návratu k odborné práci. Našel jsem ji v hygienické službě, nakonec jako vedoucí komunální hygieny na OHES v Jablonci nad Nisou.

V roce 1966 jsem se rozloučil se severem Čech a na základě vypsaného konkurzu získal na pracovišti ČSAV v Třeboni jako algolog místo odborného dokumentaristy. Jeden z prvních úkolů byla příprava anglických výročních zpráv za celé pracoviště především jako informace pro zahraniční spolupracující pracoviště. Vyšlo jich ale jenom pět ročníků.

Pak přišel nápad, že takové  pracoviště, jaké se vyvinulo v Třeboni, s tak širokými zahraničními styky a mezinárodními výsledky, by si zasloužilo opravdový mezinárodní vědecký časopis. Návrh byl schválen, Nakladatelství Academia však o něj nemělo zájem. Nakonec se realizace ujalo Krajské nakladatelství Růže v Českých Budějovicích. Byla ustanovena redakční rada a mezinárodní sbor recenzentů a redakční vedení svěřili mně. První číslo vyšlo v roce 1970. Jenže Růže neměla oprávnění prodeje do zahraničí a jen v tuzemsku byl takový časopis neprodejný. Tak jsme se obrátili na jedno nakladatelství ve Stuttgartu, které už předtím vydalo několik knih o řasách a hydrobiologii od českých autorů. Ti na spolupráci kývli, ujali se tisku a mezinárodního prodeje, přičemž odborné redakční vedení, recenzní řízení a výběr příspěvků zůstaly zcela v našich rukách. Zprvu vycházel časopis dvakrát ročně, brzy nato již čtyřikrát do roka. Táhl jsem pak redaktorskou funkci čtyřicet let. Během několika let se náš časopis dostal mezi špičkové i v mezinárodním měřítku, a to i zásluhou nakladatelství, které ho po světě prodávalo.

Ptáte se, kdo mě k tomuto oboru přivedl? To byla zásluha výjimečného kantora na střední škole, který nás učil biologii, přírodopis, zeměpis. Vynikající pedagog Karel Rosa, který získal pro biologii nejen mne, ale i další studenty. Sám byl především algolog, a proto byly i pro mne na prvním místě řasy.

V Třeboni jsem pak kromě vedení časopisu redigoval i další odborné sborníky a knihy a uveřejnil i řadu vlastních odborných prací. Dlouholetá práce v biologii s mnoha novými poznatky a mezinárodními styky mě plně zaujaly, takže let trávených v tomto oboru nelituji.

Vyprávění zaznamenal Radek Gális

Autor: Redakce

3.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté na dobu neurčitou), 37,5 h/týdně, Náplň práce: svařování metodou TIG 141 pro materiály uhlík a nerez, svařování elektrodou 111 pro materiál uhlík, Požadavky: vzdělání: obor strojní, Ostatní požadavky: řidičský průkaz skupiny B; výpis z rejstříku trestů slučitelný s pracovní pozicí; spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, schopnost pracovat v týmu, Zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail:. Pracoviště: I&c energo a.s. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 100 Kč

Stavební klempíři KLEMPÍŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: doba určitá 1 rok, mzda bude upřesněna podle praxe, SOU - technický obor, praxe výhodou (NE PODMÍNKOU), manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, spolehlivý a zodpovědný přístup., Mzdové ohodnocení dle zkušeností, Zam. výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, výkonnostní odměny, 3dny volna navíc - Sick days. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ VKD - SKLÁPĚČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Česká společnost, působící více než 20 let na českém trhu, hledá kandidáta na pozici řidiče vnitrostátní kamionové dopravy - sklápěčka., Co Vám můžeme nabídnout: příjemný kolektiv dispečerů, pravidelné přepravy, odborné zaučení a zkušební jízdu se sklápěčkou, odměny za ekonomickou jízdu, spolu s vyhodnocováním a předáním cen (za první 3 místa) apod., firemní akce, zapůjčení služebního vozidla pro soukromé účely, Co požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, platný profesní průkaz, digitální kartu řidiče, Zam.Výh.: benefitní program volání i pro rodinné příslušníky s možností internetu, nákup motorové nafty do osobního automobilu se slevou na firemní ČS, slevu na práci a náhradní díly při opravě osobního automobilu ve firemním servisu, školení, firemní akce. Pracoviště: Corax spol.s r.o. - slověnice u lišova, 373 72 Lišov u Českých Budějovic. Informace: Dana Červená, +420 739 588 006.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 20 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři SERVISNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň: opravy přístrojů, nastavování podle specifikací, odpovědnost za funkčnost opravených přístrojů, Požadavky: vzdělání ÚSO elektrotechnického směru, praxe výhodou, práce na PC, rámcová znalost oboru, znalost anglického jazyka, ŘP skup. B, Nabízíme: perspektivní zázemí nadnárodní společnosti, práci v moderním, technicky vybaveném prostředí, každodenní využití znalosti AJ, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, nástupní plat 20.000 Kč brutto, nástup možný ihned, Uchazeči mohou své životopisy zasílat na e-mail: personalni@apex-gaming.cz. Pracoviště: Apex pro gaming a.s. pracoviště české budějovice, Pod Stromovkou, č.p. 207, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kontakt, .


Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky.
3

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Nový baby box ve Strakonicích je oficiálně v provozu.
30

Nový baby box už je oficiálně v provozu

AKTUALIZOVÁNO

Štěně Marley má nového majitele

Prachatice - Čtyřměsíční štěně Marley se do rukou původního majitele z Prachatic už nevrátí. Od pátku 23. března má nového majitele.

Táborská teplárna výpočet ceny tepla hájí

Tábor - Energetický regulační úřad vydal prohlášení, v němž táborskou teplárnu obvinil ze špatné tvorby ceny za rok 2015.

Domácí šampionát motokrosařů odstartuje za týden v Blanské kotlině u Kaplice

Kaplice – Na trati v Blanské kotlině odstartuje za týden v neděli 1. dubna úvodním závodem letošní ročník mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu.

Byty velvyslanců Spojených států amerických jsou po celém světě stejné

České Budějovice - Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka měli možnost navštívit přednášku několika zaměstnanců amerického velvyslanectví, a to jak Čechů (kterých na středně velkém velvyslanectví v Praze pracuje asi 150), tak i Američanů (jichž reprezentuje svou zemi v ČR asi 70).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT