Ve srovnání s nedávnými silnými mrazy, je to příjemná změna. Rychlé vystřídání teplot potvrzují i měření meteorologů. Podle Evy Kalné z budějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) lze říci, že v posledních letech často na jaře dochází ke skokovému oteplení. „Například v letošním roce došlo ke skokovému oteplení na počátku dubna,“ říká Eva Kalná.

Ještě ve dnech 1. a 2. dubna se průměrné teploty pohybovaly na většině jihočeských meteorologických stanic ČHMÚ od 5 do 7 °C a maximální teploty dosahovaly nanejvýš ke 13 °C. V následujících dnech 3. a 4. dubna se průměrné teploty vyhouply na 10 až 13 °C a maxima dosahovala okolo 22 °C. Podle meteoroložky Miloslavy Starostové klimatické modely trend zkracujícího se jara ve střední Evropě potvrzují.

Herec a lékař Vladimír Pucholt a herec a režisér Jan Kačer besedovali ve čtvrtek se studenty Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Vladimír Pucholt s Janem Kačerem debatovali na univerzitě

Dopad teplého počasí třeba na rostliny ale nemusí být jen pozitivní. „Na rostliny má vliv kromě dalších faktorů nejen teplota, ale také množství vody. Pokud dojde ke zvýšení teploty při dostatečném množství vody, lze předpokládat pozitivní vliv na růst rostlin. Nicméně vyšší teploty jsou často provázeny suchem, což má na vývoj rostlin negativní vliv,“ říká Eva Kalná. Navíc téměř vždy dojde vedle denních oteplení také k ranním ochlazením s výskytem přízemních mrazů, což je pro rostliny určité nebezpečí.

Pokud se týká srážek, byl měsíc březen na stanicích ČHMÚ v jižních Čechách při srovnání s dlouhodobým srážkovým normálem normální až podnormální.
Teplotně se uplynulý březen se z pohledu meteorologů jeví jako chladnější, ale přece nijak extrémní. Podle Evy Kalné z Českého hydrometeorologického ústavu byl březen 2018 vzhledem k normálu let 1981 – 2010 na hranici teplotně normálního a podnormálního měsíce. Jen ve dvou obdobích (1. – 6. března a 17. – 22. března) se letos průměrné teploty pohybovaly pod nulou. Nejnižší teplota za celý měsíc byla naměřena 1. března v Borové Ladě, a to -23,1 °C. Ve stejný den byla zaznamenána měsíční minima i v Českých Budějovicích (-15,4 °C), Jindřichově Hradci (-14,7 °C) nebo Táboře (-14,4 °C).
Celková průměrná teplota byla za uplynulý měsíc v jižních Čechách 0,6 °C.

Vloni se ovšem rtuť dostala v březnu znatelně výše. „Březen 2017 byl ve srovnání s dlouhodobým teplotním normálem 1981 – 2010 pro březen teplotně silně nadnormální. Průměrná teplota pro Jihočeský kraj byla 5,5 °C,“ upozornila Eva Kalná.

Pokud se týká rekordních teplot, tak absolutní rekord v nejnižší teplotě pro březen v jižních Čechách je -38,1 °C z 5. března 1987 na Kvildě – Perle. V osídlených místech je to -32 °C ze 2. března 1929 v Jindřichově Hradci. Pro duben je nejnižší rekordní teplota -24,8 °C z 9. dubna 2003 na Jezerní slati. Nejvyšší teploty jsou 30,1 °C z 23. dubna 1996 ve Strakonicích a 29. dubna 2012 v Táboře.

V hale SK Mladé by mohli trénovat budějovičtí atleti. Jednají o tom radnice a klub.
Atletický svaz hledá v Budějovicích místo pro novou halu

Dlouhodobé průměry počasí se podle Evy Kalné výrazně nemění, nicméně průměr schová extrémy. „Zimy jsou obecně kratší, bývá méně sněhu a po krátké zimě se rychle oteplí,“ říká Eva Kalná. Meteoroložka ale doplňuje, že počasí po roce 2000 přináší četné extrémy. „Například po roce 2002, kdy se vyskytly povodně, přišel na řadu velmi suchý rok 2003. Často se vyskytují přívalové srážky. Zima 2012 přinesla poměrně dlouhé období s velkými mrazy i v nižších polohách a podobně,“ vypočítává Eva Kalná.

V nejbližších dnech však počasí nabídne vlídnou tvář. Sice s chladnými rány, ale odpoledními teplotami skoro ke dvaceti stupňům nad nulou. Podle meteoroložky Evy Plášilové bude ve střední Evropě ovlivňovat počasí až do pondělí tlaková výše. „Bude skoro jasno nebo polojasno, beze srážek,“ říká Eva Plášilová.

V pátek budou ranní teploty 0 až 3°C, odpolední 11 – 14 °C a v sobotu ráno bude kolem 1 °C, odpoledne kolem 17 °C. „Při vyjasnění se teploty budou blížit k nule, může být i pod nulou,“ uvedla Eva Plášilová. Od neděle do úterý lze očekávat ranní teploty kolem 4 °C a odpolední kolem 19 °C. V úterý má přibýt oblačnosti a ve středu a ve čtvrtek lze očekávat přeháňky.