Prominentní azylant je nevinen?

Nepravomocně zproštěn obžaloby.Okresní soud v Riedu zprostil bývalého zástupce policejního ředitele Guatemaly Javiera Figuerou (42) obžaloby z účasti na zavraždění sedmi vězňů při potlačování vzpoury v žaláři Pavón v roce 2006. Jak Deník uvedl, v této věznici převzali plnou kontrolu vězni sami a po léta z ní organizovali kriminální činnost. Při dělání pořádku guatemalská policie a armáda moc v rukavičkách nepostupovaly. Mimo jiné sestavily listinu sedmi vězňů, kteří měli být na místě zlikvidováni, což se také stalo. Podle obžaloby pitva prokázala, že byli zastřeleni zblízka, ne při přestřelce s policií. Do plánu měl být zasvěcen i Figueroa, který se později jako uprchlík usídlil v Innviertlu. Po obvinění ve své vlasti byl v Rakousku vzat do vazby a souzen v Riedu, protože v Guatemale by mu nemohl být zaručen fairový proces. Vrchní zemský soud v Linci jeho vydání odmítl.

Během třinácti dnů hlavního líčení obviněný neustále popíral účast na akci, podle jeho obhájce se jen ocitl ve špatnou dobu na špatném místě. Funkčně nad ním byli tehdejší policejní prezident a ministr vnitra, kteří jsou stíháni ve Švýcarsku a ve Španělsku. Soud vyslechl řadu svědků včetně tehdejšího prezidenta Oscara Bergera. Ve čtvrtek navečer obviněného obžaloby zprostil – šest z osmi porotců nevěří, že se na likvidaci vězňů podílel. Ten se po vyhlášení rozhodnutí rozplakal a objal se s rodinou, která proces sledovala. Poděkoval za to, že může být v Rakousku, kde by chtěl s manželkou a třemi dětmi začít nový život, cituje deník OÖN.

Dodávka až do domu.Služba – pivo oknem

V bavorském Traunsteinu prochází pivovar náročnou rekonstrukcí, která ztrpčuje život i sousedům například značnými dopravními omezeními. Nejspíš jako malé odškodnění jim pivovar poslal dárek – dvaadvacetimetrové rameno jeřábu jim podalo oknem bedničku piva. Zda k tomuto zásobování dojde častěji, zpráva PNP neuvádí. Stavba v centru starého města má trvat do poloviny příštího roku.

Exnacisté mezi ochránci přírody?

Walter Höllhuber, i jihočeské veřejnosti známý předseda spolku pro infrastrukturu tří zemí z Mühlviertlu, mimo jiné neúnavný zastánce výstavby lanovky na Smrčině, ve svém trvalém sporu s ochránci přírody vytáhl nezvyklou zbraň. Při tvrzení v deníku PNP, že jsou připraveny „tajné plány" na vytvoření velkoplošného Národního parku Šumava, k němuž mají patřit i části Horních Rakous, si „přisadil", že jak bavorský, tak hornorakouský svaz ochrany přírody byly v šedesátých letech vedeny bývalými předními nacisty.

Na to reagoval zástupce bavorského svazu Karl Haberzettl. Ten označil Höllhubera za „věčně včerejšího, co se ochrany přírody týče". Už prý není „na úrovni doby". K jeho výrokům k politické minulosti svazů Haberzettl v pasovském deníku říká: „Ta je známa už dlouho a právě je u nás  zpracovávána externí skupinou expertů ke stoletému jubileu organizace. Nic nebude zameteno pod koberec."

Alpaky na Luzném

Alpaky ba bavorském vršku.Alpaky z Mauthu jsou v okrese Freyung-Grafenau veřejnosti známy. Majitelé, rodina Gibisových, je nyní vyvedla na delší „vycházku" – na vrchol Luzného, zaznamenal deník PNP. „Protože v Andách se zdržují ve výškách až čtyři tisíce metrů, bylo pro ně stoupání na bavorský vrchol vysoký 1373 metrů jen lehkou úlohou," píše.

Pět alpak se dvěma psy zdolalo horu z posledního parkoviště po zimní cestě. „Nahoře se trpělivě  nechaly hladit od dětí a kousek je povozily," uvedl list z neobvyklé návštěvy.